bugün

ne kendinizi hala lisedeymiş gibi hissedin ne de profesör ünvanı almış hoca gibi. ikisi de tehlikeli.

ilk-orta-lise derken çok yol kattettiniz doğru, ancak önünüzde daha katedeceğiniz de bir o kadar daha yolun olduğunu da unutmayın.
dayak yemek istemiyorsanız ocağa takılmayın. *
Yatay geçiş zordur laflarina pek inanmayin bunu diyenler kendileri isteyip de yapamadiklari içindir. *
Sevgilinizle ayni şehirler olmazsa derhal ayrilin. En kral uzak mesafe ilişkisini yasadim agzim yandi.
gazi üniversitesine gelmeyin,odtü ve Hacettepe değilse ankaraya gelmeyin,gerçekten.
boğaziçi işletmeye gidebilen gitsin. evet biraz zor ama. tavsiye edilecek güzel bir yer.
don giymeyi unutmayın, don önemli bişeydir.
yıldız teknik iktisat yazacaksanız önce bana sorun.
- ilk aylarda iyi geçindiğiniz insanlara duyduğunuz sempati ilerleyen senelerde azalacaktır. bu da herkesin yaşadığıdır. üzülmeyiniz.
- mutlaka ön sıralara oturun ve hocaların söylediklerini not alın, belki o notların arasında 10 puan saklı olabilir.
- sadece okuldan eve - evden okula giden biri olmayın. arkadaş edinin, sohbet edin, tavla ve pes oynayın, hoşlandığınız karşı cinslere gülümseyin.
Üniversitenin sadece ama sadece insanın gelecek kaygısını dört yıllığına erteleyen bir zımbırtıdan ibaret olduğunu unutmayın. Müteşebbis olun, okula çok fazla bel bağlamayın.
ts1 sıralaması 2500 ila 6000 arası olan arkadaşlara benim tavsiyem mimar sinan sinema tv'yi yazmayın. yazmayın ki sıralamalar kaysın da ben girebileyim lan. hep bencil olmayın biraz empati.
Keşke sınava adam gibi çalışsaydık dediğinizi duyar gibiyim çünkü tercih dönemi hazırlık döneminden daha sancılı bir dönemdir. Puanım tutuyor şuraya gideyim mantığından çıkın sonra bilmem kaç milyon üniversite mezunu işsiz diye ortalığa düşüyoruz sizin yüzünüzden. Yerleştirmeler bayramdan önce açıklanır şimdiden geçmiş olsun kime çifte bayram kimine bayram zehir olur. Afiyet olsun.
başarılı olabileceğiniz bölümü yazın. bi kapağı atalım gerisi gelir düşüncesi yanlıştır. çünkü zikiyolar afedersiniz. yemiyosa özel üniversite okumayın. yani tam burs yazacaksanız bile şartlarına iyicene bakın. tek dersten kalırsanız burs ödemek durumunda bırakılabilirsiniz. tam burslu gidip ev araba yiyip geri dönenler var. hali hazırda paranız varsa kazandığınız şehirde daire satın alın. üniversite bitince satarsınız. arkadaşlarınıza oda verirsiniz. veya ücret karşılığı yatak verirsiniz. her türlü gelir kapısı olur. kafayı kullanın.
Öncelikle herkes 4 yıllık üniversite okuyacak diye bir kaide yok arkadaşlar, ben okudum ve pişmanım. Bir adalet, bir tapu, bir sağlık bilmem ne okusaydım şu an çalışıyor olacaktım. Hemde iki yıllık bir okuldan mezun olmuş olmama rağmen direk işe girmiş olacaktım.

Ancak ben iktisadi idari Bilimler Fakültesi'nin Kamu Yönetimi Bölümü(4 Yıllık) mezunuyum... Ne sikime yaradı? Hiçbir boka yaramadı. Bir kere KPSS denen sınavda kendi bölümümden soru işaretleyip işaretlememem bile devletin sikinde değil.

Kısacası iiBF'den bölüm seçecek arkadaşların -Uluslararası ilişkiler- ve -Kamu Yönetimi- bölümlerinden uzak durmalarını, iiBF okuyacağım diyorlarsa da iktisat, Maliye, işletme gibi bölümleri seçmeleri gerektiğini, buradan kamu mezunu bir ağbi olarak tavsiye ediyor üzerimdeki yükten kurtuluyorum. Bunu söylemezsem cehennem beni bekler...

Gençler, herkes hukuk tıp okuyacak diye de bir kaide yok. Beslenme ve Diyetetik, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Sağlık(yanlış hatırlamıyorsam) Yönetimi gibi yeni açılan ve iş görecek bölümler de mevcut...

Tercih yaparken el alem ne der diye düşünüyorsunuz biliyoruz. Bizde o yoldan geçtik. O el alem var ya o amk evlatları siz işe giremediğiniz anda o üniversitenin o bölümünü tercih ettiğinize sizi bin pişman ediyor.

O yüzden meslek garantili bir bölüm seçmek için akıllı davranın ve 4 yıllık kazanmam lazım diye düşünmeyin...

Yukarıda yazılanlar bir mezunun pişmanlığını dışa vurumudur.
istemediğiniz bölümleri tercih listenize eklemeyin. tercih edeceğiniz bölümü üniversiteyi ve şehri araştırın daha önceden bilgi sahibi olun mutlaka. istediğiniz bir yeri tutturamadıysanız 'bu sene gideyim' diye acele ile verilmiş yanlış kararı uygulamaya koymayın bir yıl daha bekleyin istemediğiniz bölüme gidip geriye kalan tüm yıllarınızı kaybedeceğinize sadece bir yılınızı kaybedin daha iyi. maddi planınızı şu kadar burs alırım diye hesaplamayın o burs işleri yalan olur burs vereceğim bursun hazır diyen akrabaya da kulak asmayın o da yalan olur. önceden tanıdığınız bir kişi ile ev tutun yeni tanıştığınız biriyle aynı evi paylaşmak zordur. gideceğiniz şehirde öğrenci apartları varsa buraları tercih edin en kazançlı barınaktır. tabi devlet yurdunu saymıyorum durumunuz el veriyorsa devlet yurdunda kalmayın ama yarı özel yurt çıkarsa da deneyin derim yarı özeller baya iyi. ancak yurt işi sıkıntılı iştir zor iştir tahmin etmek zor değil zaten. aklıma gelenler bunlar istanbul konusunda yardımcı olabilirim bir mesaj atın yeter.
Tm3 sıralamam 41.000 okul birinciliği kontenjanım var. Hukuk gelme olasılığı nedir ? Dokuz Eylül uluslararası işletmecilik ve ticaret bölümü hakkında bilgi verebilecek olan var mı ?
Aileden kacayim rahat edeyim diye düşünüp çok uzaklari yazmayın çok pişman olursunuz..
belirli bölümler haricindeki bölümleri tercih etmektense bir sene daha hazırlanın veya bu işleri bırakıp,

ticarete atılın.
Okulun ilk günlerinde tanıştığınız insanlara fazla bağlanmayın ilerleyen zamanlarda büyük ihtimal sabit arkadaşlarınız onlar olmayacak, sağlam kaliteli arkadaşlıklar kurun çıkar ilişkisi olmasın ve hemen ilk haftadan sigaraya başlamayın.
Bi sik yok oğlum üniversitede gidin bi iş kurun kendinize.

Edit: Biz gittik de noldu amk.

Edit2: Millet gereksiz 100 akıl veriyor bir şey yok, biz bir tane akıl verdik: vooouv, ne var amk.
üniversiteden önce bölüm çok önemli. istemediğiniz veya ders içeriklerini incelediğinizde hoşunuza gitmezse size sadece pişmanlık katacaktır. iş olanakları, ücretler de şimdiden araştırılmalıdır.
okuyacağınız şehir de önemlidir. büyük şehirlerden küçük şehre giderseniz zorlanabilirsiniz.
kendinizi geliştirmeniz, öz güveninizin artması açısından şehir dışında okumayı şiddetle tavsiye ederim. mezun olunca 1-0 önde başlarsınız.
çomü ye gelecekler kampüsün ilçelerde mi merkez de mi olduğuna baksınlar ve çanakkalelilerin sikimsonik, iğrenç, soğuk suratlarına alışmaya başlasınlar.
Adam gibi bir şehirde okuyun gerisini siktir edin.
Akıllı olursanız zaten en sikko bölümden bile -örneğin yüksek lisans ile -bir şeyler elde edersiniz.
Oncelikle sayisalci iseniz kafanizdan sikik universitelerin sikik bolumlerini silin. Gerekirse 1 yil hatta 2 yil hazirlanin saglam bir yere girin. Sayisalcilar genelde tip veya muhendislik istiyor.
Simdi dostlar, tip fakultesini siz para icin istiyorsaniz her yerde okuyabilirsiniz saglam kazanirsiniz mezun olunca. Amma ve lakîn benim acimdan okulun egitimi cok onemlidir sizi bilemem. Girmesi dert bitirmesi dert 6 yil hayvan gibi calistiktan sonra pratisyen ya da aile hekimi olup millete aferin yazmaktan baska bir sik yapmamak size koymassa, ciddiyim okuyun ama mutlu olmassiniz. Beni dinlerseniz uzmanligi kesin dusunun ve saglam bir universiteyi kazanin( elinizden geldigince )

Gelelim muhendis adaylarina...
Simdi gencler muhendislik ulkenin kalkinmasi acisindan cok onemlidir.eger siz sikik anadolunun sikik muhendisliklerini okuyup muhendis olacam ben diyorsaniz beyninizi sikeyim sizin. Adam akilli 1 sene hazirlanin odtu, bogazici olmasa da hic degilse ytü veya itüde okuyun mesleginizi en kral sekilde ogrenin. Obur turlu anadoluda sikim vizyon sahibi olmayan, 3 matematik netiyle maksat universiteye kapagi atmak olsun dusuncesiyle gelmis bir yigin aptalla beraber okursunuz. Secim sizin.

Benden bukadar başarilar...
sayısalsanız itü ytü gtü odtü boğaziçi hariç yerleri pek tavsiye etmem, tabi işiniz hazır da bi diplomanız eksikse orası ayrı* onun haricinde gidin uçak gövde motor okuyun. girişte 4 bin lira maaş, lisans alınca 6-7 bin lira sağlam para.

not: ugm yi okuyacaksanız kocaeli de okuyun eskişehir ve kayseriyi önermem.
iibf tercih edecekseniz ne okuduğunuzun nerede okuduğunuzun pek bir önemi yoktur.

okurken erasmus yapın staj yapın iş kovalayın kendinizi geliştirin eğer özelde bir yerlerde çalışmak istiyorsanız.

yok özel istemiyorum devlet memuru olacağım diyorsan istediğin her yerde okuyabilirsin bölümde fark etmez.
güncel Önemli Başlıklar