bugün

Tecrübeli arkadaşlardan yanıtını almak istediğim sorudur.
ikisini de denedim şehir dışı taraftarıyım. şehir içinde liseden bir farkı olmuyor.
bundan önce seçilmesi düşünülen üniversitelerin kalitelerinin değerlendirilmesi gerekli olan ikilem.
hangisini okursan oku iş bulamayacaksın, bulsan dahi asgariden hallice maaşla başlayacaksın köle gibi haftada 50 saat çalışıp depresyona gireceksin falan.. 4 yıla yazık, şehir içi dışı yerine ülke içi dışı sorusunu sorup imkanın varsa git yurt dışında oku en garantisi.
istanbul’da oku. Okuyamıyorsan ailenden başka şehirde oku. Üniversite bu. Hayattan çaldığın 4 yıl. Gerisi zulüm.
bir muğlalı olarak antalya'DA üniversite okumuştum. şimdi düşündüm de hayat bana güzelmiş.* tabii ki şehir dışında okumalısınız böylelikle olgunlaşıp hayata dair bir şeyler öğrenmiş olursunuz.
Artık evinin yakınındaki üniversiteye gitmiyor musun?
Boşuna mı her kasabaya köye bucağa bir üniversite konduruyorlar; sizler sürekli oraya buraya gidip durmayın diye.
Boğaziçi, ODTÜ, Bilkent, Galatasaray vs. yazmayacaksan, bölümün de varsa ha kentindeki üniversitede okumuşsun ha gitmişsin başka bir ildeki üniversitede okumuşsun çok şey fark eder mi? Adım başı açılan taşra üniversitelerinin al birini vur ötekine.
şehir dışındayım pişmanım.
maddi durumun ortalamanın üzerinde değilse kendi şehrinde okuman en iyisidir.

Velhasıl paranız yoksa bosuna heveslenmeyin şehir dışına.
Daha iyi olan bölüm hangisindeyse o. Bölüm farketmiyorsa tabiki şehir içi. Şehir dışı bir yerden sonra bayıyor mal mal insanlarla ev arkadaşlığı falan yapıyorsun. Gerek yok bence.
Erzurum'da Okuyup yurdun camını açıp dışarıya bir bakayım hissini zamanla kaybettiren 7 ay süren 1. 20 cm kar görüntüsü. Yürürken yerle yeksan olmalar. Çiuvvv dıye hapşıran kızların, yere yapışınca yine mi laaannn of diye yakınan mutantlara dönüştüğüne şahit olmak. Mezun olmak işsiz kalmak. Ok. By
Kesinlikle şehir dışı. Tek başınıza yeni bir hayata başladığınızda ve zor zamanlarınızda yalnız olduğunuzda(aileden uzakta) daha çabuk olgunlaşıyorsunuz. Bi bok yediğinizde aileye söyleyemediğinizde kendiniz halletmek zorunda kaldığınızda olgunlaşıyorsunuz. Arkadaşlarınızla sorun yaşayıp yalnız kaldığınızda ve yine o dönemi yalnız atlattığınızda daha çabuk olgunlaşıyorsunuz. Kısacası kişiliğinizin oturması için mükemmel bir çalışma. imkanınız varsa uzaklaşın kolaylıklardan.
şehirdışı kesinlikle. 10 sene önce ben böyle yaptım. hiç de pişman değilim. Adanadan istanbula geldim. sonrada istanbula yerleştim. Çok fazla şey öğreniyorsun. Seneye kardeşim ÖSS'ye girecek. Onun da tercihlerini şehir dışı yapacağız.
Duruma göre cevabı değişebilen bir soru. Ancak şehir dışında okumanın her yönden faydasını görmüş biri olarak tavsiyem: şehir dışı. Şehir dışında okumak, mücadele ruhumuzu güçlendiriyor. Kendi kendimize yetebilen hatta artabilen bireyler olmamızı sağlıyor. Evet, kaldığınız yer güvenli olmasına rağmen, bazı geceler sebepsizce korkudan uyuyamayacaksınız. Mesela ben taş devri diyeti uygularken, bir akşam nohutları suya koymuştum ve o gece "çat çut" ses gelince "fare mi girdi?" Diye korktum; Tam da o gün ekşi sözlük'te mi bir yerde "Fareler kuyruğunun geçtiği her yerden içeri girebilecek kadar esnektir." Bilgisini öğrenmiştim. Ve uyuyamadım korkudan. Sonra öğrendim ki, suya konulan nohutun öyle ses çıkarması normalmiş. Şehir dışında okumak, ev konforundan uzak olabilir; Ama bazen güçlenmek için konfor alanını terk etmek gerekebilir. Mücadele ruhu kazanmak isteyen her genç, aileden uzakta okumalı, sorunlar ile kendi kendine başa çıkmayı öğrenmeli bence. Benim için güzel bir tecrübe oldu.
köyde yasiyorsan farklı şehir, şehirde yaşıyorsanız da köye gitmenin anlamı yok.
Kişinin karakterine göre değişebilecek olay.
Eğer benim gibi yıllarca yatılı okul okumuş biri iseniz dışarda okumak size muazzam bir deneyim ve heyecan katar.
buradakileri şehir dışı diye gaza getirmeyin dostlarım. sözlüğün % 90 ı içe kapanık, zora gelemeyen, havadan nem kapan, ailesine bağlı, efendi tipler bende öyleyim kötülemek için söylemiyorum. bu gibi insanların ha deyince alıp başka bir dünyanın içine bırakmak kolay olmuyor bakın acayip depresyona girersiniz hemen adapte olamazsınız belki de yapamazsınız siz aşırı zor güvenen, güvendiği zamanda onsuz yapamayan kişilersiniz, farklı yere alışmak sizin için zor olacak. bunları düşünün öyle tercih yapın. tabii ki sorumluluk almak, kendi işini kendin halletmek özgüven kazanmak güzel şeyler bunları elde etmek için rutinden çıkıp şehir dışını tercih etmek tabi ki daha yararlı olacaktır ama gitmeden önce bir profesyonel destek alın yoksa zor geçiyor o dönemler..
kesinlikle şehır dışı.
ailenin olmadığı bir yer idealdir. ilk yıl yurtta kalmalı, sonraki yıllar kafa dengi erkadaşlarla ev tutulmalıdır.
hangi şehirde olduğun ve hangi bölümü seçtiğin önemli bir faktördür tabi.
max.200 kmlik şehir dışı.
Üniversite sadece üniversite değildir. Kendi ayakların üzerinde nasıl durulur, ev nasıl geçindirlir, faturalar nasıl takip edilir, elindeki bütçe nasıl kullanılır soruların cevabı oradadır. Hayata atılmadan önce son duraktır. Aidatı ödeyemeyip kapıcıdan fellik fellik kaçmak da, bazı akşamlar sadece çorba içmek de üniversiteye dahildir. Sonradan hep tebessümle anılan anılar için naçizane fikrim, şehir dışıdır. Unutmadan, en güzel yıllardır. Kıymetini bilin.
para varsa fark etmez.

para yoksa... hayat hepinizi bir gün bir şekilde sikecek, evden ayrılmakta acele etmeyin.
iyi bir üniversitede sevdiğin istediğin bir bölüm.