bugün

vasıfsız kişilerin aldığı asgari ücret 1,000 tl zaten.
bir dünya boş, liseden daha kötü üniversite olmasının sonucudur.
oğlum anlayamıyorum ben bu durumları şimdi bu para az mı çok mu ?
kimisi 1200 lira aldığın için şanslı olduğunu söylemiş kimisi 2500 lira aldığı için o maaş bize yetmez diyor.
şimdi bu para olayı bu kadar göreceli bişey mi ?

dün eve bir komşumuz geldi bende biraz muhabbet edeyim dedim,
bir süre sonra bana maaşımı sordu. bende 2000 dedim (aslında 1800 alıyorum ama sırf üniverste okuduk o kadar düşük görmesin diye yalan attım)
bana verdiği cevap şu oldu: olsun üzülme daha artar maaşın.
ne desem şimdi az mı demek istedi çok mu ?

edit: eksileyen arkadaş yalan söylememe mi bozuldun. yalan söyletenler utansın.
günümüzde olağan karşılanabilecek durumdur. e zaten üniversitelerin kuruluş amacı mezunlarına yüksek maaşlı iş garantisi vermek değil, akademik bilgileri sunmaktır. gönül ister ki herkes yüksek maaşlı, çalışma şartları düzgün, eğlenceli işlerde çalışsın. ama demek ki mevcut dünya düzeninde pek mümkün olmuyor. çok para kazanma hevesi olan arkadaşlar üniversite okumak yerine ticarete falan atılıp, ya da bir yerlerde dükkan açıp parayı kırabilirler bence.
her mahalleye üniversite yapılırsa olacağı budur. piyasada ara eleman yok. onların yerine 4 sene tarih okumuş universite mezunu var.
iş bulup çalışmak bu ülkedeki üniversite mezunlarının en büyük sorunu. şuan paranın önemini bir kenara bırakıp asgari+sigortaya bile tabi olabilecek birçok üniversite mezunumuz var.
çalanlardan kaynaklanıyor, ne yazık ki başka parti çözüm değil. halk cahil.
üniversite kavramının değişmesinden dolayıdır. teşekkürler türk eğitim sistemi.
olm 5.5 milyon insanın üniversiteye gittiği bir ülke olabilir mi? ülkenin %8'i üniversiteli lan!
160 sorudan sadece 5-6 soru yapan bir insan üniversiteye nasıl girer olm.
üniversite mezunu falan değildir 1200 liraya çalışan arkadaş kimse kusura bakmasın. sadece liseden sonra * birkaç sene daha eğitim almıştır.
tıp bitiren insan da üni mezunu, 2 senlik su ürünleri damacana zart zurt bölümü bitiren de üniversite mezunu. yersen.
not: kimse yanlış anlamasın. bu maaş, asgari maaş olarak bile düşük bi maaş aslında. ama ben götümü yırtıp 5 senede okul bitirip işe girmeye çalışayım, arkadaş iki sene programlık okuyup format atmaya beni çağırsın. sonra neden 1200 lira.
amma dolmuşum be.
Sadece maaşlı olan işler ile ilgilenmesinden kaynaklıdır. Biraz geliştirin kendinizi zaman teknoloji çağı.
tepemizdekilere göre gayet normal bir durumdur.

-ne zam yapmışlar sana?
-%2,5

son dakika. başbakandan açıklama.
-ülke olarak muhasır medeniyetler seviyesinin çok üzerindeyiz, hamdolsun.
üniversite mezunu sayısı arttıkça bu durum daha da vahim şekilde karşımıza çıkmaya devam edecek.

insan da olsa, çalışanın "arz edilen" bir meta olduğu varsayımı yapılıyor. arz fazlası da en nihayetinde meta'nın değerinin düşmesi ile sonuçlanıyor.

geçtiğimiz yıl 300000 civarı iibf mezunu verdi bu ülke. devlet ise 300 kişilik kadro bile açmadı. kalanların tamamı özel sektörde iş bulmak durumunda. haliyle, siz bir bankaya girmek isterken banka diyor ki, 1000 tl veririm. olmaz derseniz, az bulursanız, dışarda emin olun 1000 tl karşılığında çalışmaya razı birilerini bulacak olan banka aynen geri gönderir.

ne yazık ki, işsizlik denilen şey bu kadar yüksek oranlarda olduğu sürece, patronların bu muameleyi yapması devam edecektir.

burada tek çıkış, o 300000 mezunun arasından bir şekilde sıyrılmak. yüksek lisans olur, yeni bir dil bilmek olur, bilemiyorum. aynı şekilde, en iyi üniversitelerden birinde okumak, belki bir adım öne geçirecektir.

insanlar bu maaşla geçinebilir mi sorusu ise patronların aklına bile gelmiyor. mobilya gibi, kamyon gibi, bilgisayar gibi, cnc gibi, işçi de onlar için para kazandıran bir öğe sadece. insan olması, bir aileyi geçindirmesi, çoluk çocuk yetiştiriyor olması da patronun umrunda değil.
çok doğru.hatta beyin göçünün en önemli nedenlerinden birisi de bu.Yurt dışında daha iyi olanak sağlıyorlar,daha iyi para veriyorlar.Dolayısıyla Türk insanına yurt dışında çalışmak daha cazibeli ve lüks geliyor.Türkiye, beyin göçü veren ülkelerin ön saflarında yer alır.Buna çare olarak devlet ne yapıyor.Koca bir hiç.Durma sen sigaraya, alkole, elektronik aletlere zam yap hazineni öyle artır.Tabi ne kadar artıracaksa.Sonra millet uzaya gider.Biz de burada eğitim sistemini tartışalım.Sen önce kendi beyinlerini tut.Sonra diğer işlerini yap.
Ne bekliyorlar anlamak zor gerçekten, dört sene fazladan okudun diye masabaşı kaymak işi sana kaç liradan versinler, 5000 iyi mi mesela başlangıç için, yok öyle arkadaşlar, çalışana para var, çalışana zenginlik var, okudum dört sene ama işsizim yavşaklığını kime yedirirler bilmeyiz ama karnı tok olan pek çok.

Bereket versin, sigortanı da ödüyorlarsa öp de başına koy nankör.
inşallah yeni zamlarla alacağım maaştir. Yoksa yüz lira daHa eksik.
ülkemizin sorunlarından birisi.

şöyle bir durumuda göz ardı etmemek lazım. 2 3 defa üniversite yerleştirme sınavına girip 250000. Sıradan yukarı çıkamayıp sonra okumak için üniversite okuyanlar: "yok efendim, ben üniversite mezunuyum ama iş yok." diyenler hiç konuşmasın. Gir ilk 10.000 bak bakalım iş var mı üniversiteden sonra.
Bugün bir sıva ustası sizin iki katınız maaş alıyor bu nasıl okumaktır ulen dedirten hede.
büyükşehirlerde mevcut olan durumdur, daha küçük şehirlerde asgari ücretten iş başı yaptırılır ve genelde ortalama maaş 1000 tl civarlarında seyreder.
sık sık üniversite okuyacağım 4 yıllık zaman diliminde bir zanaat öğrenip kendi dükkanımı açabilirdim pişmanlığına düşüyorum, en azından sevdiğin işi, bildiğin işi yapıyorsun ve en önemlisi kendin için çabalıyorsun.
Şu an üniversite mezunu yaklaşık 15 kişi bizim şirkette şoför olmak için araya tanıdık koyuyorlar. yani asgari ücretle çalışabilmek için bile bir üniversite mezunu torpil arıyor. 1200 alan keyfine baksın şu an çok şanslı.
üzücü bir durumdur. Yalnız kıyas yaptığımız ülkenin nasıl bu hale geldiğini de bilmek gerekli. beyaz zambaklar ülkesinde adlı kitabı okursak finlandiyanın nasıl bu denli gelişmiş bir ülke olduğunu anlarız. bizim sorunumuz halkımızın düşünce yapısıdır. ben böylesine aç, ülke ve gelecek nesile düşman bir millet görmedim. ben de dahilim buna.
askerliği halledince yükselecek maaştır. 1600 olur fazla değil.
Bayrampaşa'da Dalkıran tekstil makinaları ithal eden firmanın sahibinin de dediği gibidir. "Ben ilkokul bile okumadım ama binlerce üniversite öğrencisini it gibi çalıştırıyorum elimin altında."
binlerce lisans mezunu ya işsiz kalıyor, yada düşük maaşla çalışıyor. yüksek lisans için ise para gerekiyor. adam akıllı üç dört üniversite var ülkede. ilber hocanın dediği gibi çeşitli meslek gruplarında da başarılı olabiliriz. zaten okusan da okumasan da aynı maaşı alacaksındır.
Sen 20 yıl okuyup -daha doğrusu okudum deyip- üniversite bitene kadar ilerde ne yaparım acaba demez isen asgari ücret bile çok sana. Tamam ülkenin şartları iyi değil ama insan en kötü ortamda istese 20 yılda adam olcak kıvama gelir. Onun da alacağı para en kötü 3000 lira olur. Bu rakam da yoksulluk sınırıdır zaten.
kuruşuna kadar hak ediyor.her üniversite mezunu milyonlaramı çalışacak.nekadar üretirsen o kadar kazanırsın.
konu paraysa üniversiteli demek odtüyü bitirmek değil çiğ köfte satıp çiğ köfteler zinciri kurup milyonları kazanmaktır.
Arkadaşlar gözünüzü seveyim artık şu üniversite bitirmeyi gözünde büyütmeyin.

Direkt mesleğe yönelik okumadıysanız, mühendislik tıp öğretmenlik gibi, siz vasıfsız bir vatandaşsınız. Neden diye sorma. Çünkü okudun işletme okudun iktisat sosyoloji. Tamam güzel bilimler ama sektörde para etmiyor bunlar be evladım. Hele de senin gibi yüzbinlerce aynı diplomaya sahip insan varken.

Gidiyorsun iş görüşmesine adamlar sana resmen sikimizi taşşağımızı yalayacaksan gel diyorlar. Neden? Çunku bir vasfın yok. Birşeyler talep etme hakkın yok. Hatta ooo senden çok var. Evet adamlardaki bilinç altı aynen bu. Sen üniversite okumuş olabilirsin ama bu işi lise mezunları da yapar bana diplomali tiribi yapma çekiyorlar.

Kamuya girmeye çalışsan o ayrı dert. Alımlar belli hatta üst düzey memuriyette alınanlar bile belli.

Burda klasik sistem eleştirisi yapmayacağım. Zira onu her zaman yapıyoruz haklı bir şekilde. Gençler bugün iş bulamayan üniversite mezunlarının çoğu tercih yapmadan önce zaten biliyodu ileride iş bulamayacağını. Ama pek umursamadılar. Hele Bi gidelim de.. dediler. Ee şimdi okul bitince iş beğenmemek maaş beğenmemek çok mantıksız.

Devlet ibf mezunlarına kadro açmıyor deniyor. Yahu açsa ne kadar açacak yine yüzde 80i açıkta kalacak. He bir de alttan gelecek olan mezunlar var daha.

Son olarak bu devran böyle gelir böyle gider. Çok yakın arkadaşım makina mühendisliğini okul derecesiyle bitirdi hem de iyi bir okuldan. Ama tanıdık aracılığı ile iş bulabildi. Böyle bir ortamda geride kalanları siz duşunun. Yapılacak tek şey kendinizi rakiplerinizden ayıracak biçimde yetiştirmektir. Bunu da kendiniz karar verip ilerlemelisiniz.

1200 tl maaşa gelince bence fena değil.