bugün

genelde lise arkadaşlarıyla olan samimiyetin olmadığı arkadaşlıklardır. sunidir ve ne hikmetse vize final zamanı depreşir.
daha dün yurttaki ibnelerle kavga ettim ne idüğü belirsiz insanları koyuyorlar odaya adam şunu topla bunu topla diye bana emir veriyor en sonunda siktiri çektim biraz daha devam ederse kafa göz dalacağım hadi hayırlısı bakalım.
zamanında günün tamamını yan yana geçirdiğin kişiler mezuniyetten sonra işi düşmedikleri sürece halini hatırını bile sormayacaklardır.
menfaat üzerine kurulan arkadaşlıktır. en ufak bir çıkar çatışmasında birlikte geçen yılların hatırına bakılmadan bitirildiğini yaşamış biri olarak söylüyorum ki bir lise arkadaşlığı değildir.
ilk gün yanıma oturan kişiyle tanıştık yanındakini göstererek bak bu da yeni, ilk görüş, inceleme arkadas olabilrmiyiz ki kaygıları tombik, gözlüklü, cocuk yüzlü. tanımak lazım istanbul yeni büyükşehire gelmişiz korku hikayeleriyle büyümüşüz istanbula karsı, her yerimize bi beslik sıkıstırırmısız ya kapkaça kurban gidersem diye öyle bir kezbanlık durumu yani. yine de bir cesaret ramazan günü münasebetiyle gel dedim camileri görelim eminönündeki diğerinin işi varmış gözlüklü olan geldi. eminönünde biraz dolaştıktan sonra cektim sorguya annen baban ne iş yapar, soyadınız ne, nerde kalıyorsun vs vs. güvenilir gibiydi. dönüşte ramazan münasebetiyle beti benzi attı aldı mı bi korku bu kız bayılırsa naparım, yeni tanıyorum taşıyamam da. çok şükür bayılmadı. ertesi gün yine şansa yanına oturdum bir kişi bu sefer saçları sarı, bebek kakası renkli gözlü ilk günler için liseden çıkmış biz anadolulu gençler için fazla tabi pek gözüm tutmadı ya. onla da konuştuk sorguladım aynı şekilde. sonrasında gözüm tutmadı dediğimde sasırdı iyiki tutmadı tüm hayat hikayeni anlattın diye. neyse sonra gözlüklü kız yine çıkıp geldi yanımıza bu sefer onları tanıştırdım. sonrası sarhoştum hatırlamıyorum. çok çok hızlı geçti zaman aynı çekyatta üç kişi yattık, yeri geldi 2 lirayı paylaştık, aşık olduk, aldatıldık, dersten kaldık, ailelerimizi tanıdık evlenecek çiftler gibi birbirimizin kuzenleri kuzenlerimiz kardeşleri kardeşlerimiz oldu, okul bitti işsiz kaldık, ayrı yerler hedefledik elde edene kadar yıprandık. sonuçta kah gülerek kah ağlayarak birlikte atlattık. şu anda mezun olalı 4,5 sene oldu apayrı şehirlerde, bambaşka işler yapıyoruz ve gecenin bu saatinde birbirmize arabesk şarkılar söyleyip gönderiyoruz. hepimiz birbirimizin iyi kötü yanlarını biliyor ve böyle kabul ediyor. birlikte büyüdük, birlikte yaşlanıcaz.

not: nazarlar değmesin, tü tü tü..
not2: biliyorum sen de itiraf et artık en sevdiğin şarkı "kanasın" arabesk değilim deme boşuna.
Imza atma çıkarı
Otlakçılık
Sınav zamanı kaynaşma
Oyunlara dördüncü bulmak için uğraş gibi ilişkiler sayılabilir.

Sonuç : 4 yılın sonunda Otogarda son bulur.
- koz ver!

Sadece bu işe yarayan arkadaşlıktır.
Günümüzde menfaate dönmüş arkadaşlıktır.

Yani bu sonucu Sözlükte bu başlık altina girilen entrylerden anladım.
Yıllardır süren arkadaşlıklarim var. Hem de en hasindan. Sanirim mesele sadece universite arkadaşlığı değil mesele günümüz tüm arkadasliklarinin hep menfaate dayalı olmasi.
vize ve final zamanı samimiyetsizliği gün yüzüne çıkan arkadaşlık.

bu dönemde bol bol birbirine ''cnm sende not var mıydı yaa?'' diyen kız görebilirsiniz.
mezun olunca;

(bkz: öküz öldü ortaklık bitti).
yoktur. arkadaşlık o mu lan? böyle arkadaşlık mı olur? en sağlam arkadaşlıklar mahalle, site vb. yerlerde oluyor. gerisi hikaye.
tamamen çıkar üzerine kuruludur, her anlamıyla.

iki paralık insanlarla üniversite hayatını geçirmek yerine sevgili yapın yahut dostlarınızla omuz omuza olun.
Çıkardan başka bir tanımlama yapılamayan arkadaşlıklardır.
diplomaya kadardır.
asla bir lise arkadaşlığı gibi olamaz.
her şey çıkar üzerine kuruludur.
ancak belki 1-2 tane samimi dost edinebilirsiniz.
sınav zamanı kurulan arkadaşlıklar da kısa süreli olur.
on iki on üç senelik arkadaşlıklardan sonra insanın dişinin kovuğunu doldurmayan arkadaşlıktır.
ilk sene herkesle iyi geçinirsin herkes kankadır sonraki sene kimin ne bok olduğu belli olur ve yalnızca 3-4 arkadaşın kalır. Bir süre onlarla takılırsın kardeşin gibidir taa ki sana yamuk yapana kadar. daha sonra kazığı yersin ve sonunda tek başına olduğunu anlarsın. artık diplomayı alıp siktir olup gitmekten başka birşey istemiyorsundur. ne okuma şevki kalmıştır ne de başka birşey.
büyüklerimizden dinlediğimiz o hayatı hiç bir yerde bulamayacağız sanırım . Hata bizden önceki nesillerin, zamanında bize üniversite öğrencisi olmayı ballandıra ballandıra anlatmayacaklardı. Koca bir nesil beklediğini bulamayınca göt üstü oturdu.
bir yıllıktır genelde. ama 6-7 yıl okuyunca mevzu değişiyor.
universite arkadasligi garip bir sey, zor bir sey.
herkes lisedeki arkadaslarini tasimis hayatina, sozler verilmis. herkes belli bir cercevenin insani.
birilerine isinmak, ihtiyac duymak, emek vermek zor.

ama ben oyle yapmadim. hazirliktayken daha tam karsima sarisin bir kadin oturdu, bakisirdik sadece, aradan nerden baksan 6 yil gecti, ablamdir, kardesimdir.

sonra o beni biriyle tanistirdi ' bak bu bizim kafadan ' diye, kardesim oldu, ne tatli cocuksun mustafa.

hazirlikta yaz okuluna kaldim, tesadufen bi kizin yanina verdiler beni, o zaman evim yok tabi, en cok kavga ettigim arkadasimi tanidim, hala yanimda,

iki yil gecti, uzun iliskim bitti, her sene gruplarim degisti, kimler geldi kimler gecti. sonra ev arkadasim vardi, evimiz ayrildi arkadasligimiz kaldi. cocugum gibi... son sene universitede iki insan tanidim, simdi gorusunce 5 dk sarilmadan hayatimiza devam edemiyoruz. gec tanidigim icin pismanim resmen, ama tanidim ya.

mezun oldum, yuksek lisansa basladim ama bu insanlari daima yanimda tasidim.

universite size arkadaslik degil, kardeslik sunar. alin bunu.
samimiyetsizdir. siyasi görüş ortaklığına dayanır. hele o ortaklığı da yakalayamamışsanız konuşmalarınıza çok dikkat etseniz de arada yaptığınız yorumlar soğukluğa sebep olur.
çıkara dayalı, %98'i samimiyetsiz, yoldaş- reis tabanında, iğrenç bir arkadaşlık türüdür. hele bir de çıkarcı insanlardan nefret ediyorsanız* iyice mideniz bulanır insanlardan. o kaca 4 yıl boyunca iki üç tane düzgün insan çıkar onlarla da zaten görüşmezsiniz okul bittikten sonra.
Bir lise arkadaşı olmaz ama hayatınızın en güzel yıllarını geçirdiğiniz bu üniversite yıllarında herzaman hatıralarda onlar olucaktır ünivertsite güzeldir özledim amk .
tencere kapaklar toplanmış yine. amk sorsan hepsi pırlanta gibi çocuk ya hep bunlara denk geliyor kötüleri. he canım he güzelim. aynen devam.