bugün

genelleme olmasın ama bir kısmı için doğrudur. öğretmenler odasında bayan öğretmenlerin bir çoğu bir an önce gün bitse 'bugün ne pişirsem?'derdindedir.eğer odada tv varsa müge anlıyı heycanla seyredip zil çalınca yaaaa!çekeni vardır. erkek öğretmenler arabalarını,telefonlarını karşılaştırır,olmazsa olmaz futbol geyiklerini yapar birbirleriyle (artık şakalaşma deniyosa ona) şakalaşırlar.herkes mensup olduğu sendikasının fikirlerine ait söylevlerde bulunur falan abartılacak bir durumu yok yani tüm çalışanlar gibi öğretmenler de.
ha!arada soru çözen tenefuste öğrencileriyle şakalaşan,ilgilenen,onlarla çay içenleri de var tabi.onları abartabiliriz aslında.
bir de eşi biraz da mevkili bayan öğretmenler vardır.allah ki ne allah:)eşini arar herkesin duyabileceği bir şekilde;
-şevki bana tost yollatsana çift kaşarlı.
-.....!
-çok açııımmm amaaaa.
-......!
-(sessizce)akşam görüşürüz şevki!
açıklama gereği duyarak arkasına döner
- eheh! vali geliyomuş da.
bunu niye yazdıysam?
abartılmış bir iş olsaydı bilmem şu kadar öğretmen işşiz kalmazdı. bende bir öğretmen adayı olarak işimin bir boka yaradığını düşünmüyorum. siz üniversiteye hazırlananlara tavsiyem çok çalışın doktor olun türkideye bi o sektör birde yemek sektörü iyidir. aç kalmazssınız.4 yıllık boktan bir bölüm okumayın sonra bizim gibi yani benim gibi okuduğunuzla kalırsınız sikik bir işte ezile ezile çalışırsınız.
8 sene boyunca birleştirilmiş sınıflı bir köy okulunda görev yaptıktan sonra geldiği büyük şehirlerden birinde sınıf mevcudu 57 kişi olan bir sınıfta öğretmenliğine devam eden öğretmenlerin yaptığı işi abartılı bulanların söylemidir.
yukarıda bahsi geçen arkadaşımın ne evi ne de arabası vardır. 700 tl kira ile oturduğu evinde çocuklarına bakmaya çalışan bu öğretmenin aylık yol masrafı yaklaşık 250 tl'dir. gününün büyük bölümü okulda ve yolda geçen bu öğretmenin sağlıklı bir eğitim vermesini elbette beklemiyorum ama o elinden gelenin en iyisini mümkün olduğunca yapmaya çalışmasıyla takdiri hak etmektedir.
sırf açıkta kalmamak için öğretmenliği tercih edenlere ise hiç girmiyorum. vebali günahları boyunlarına.
"öğretmenlğin aslında abartılmış bir iş olması"(!) tespitini yapabilmek için dahi "öğretmene" muhtaç aciz bünyenin saçmalaması.
öğretmenlik gerçekten abartılmış bir iş olmalıdır ki her önüne gelen olamasın.
yapmayan bilmez. öğretmenlik bir özveri işidir. (bkz: ben)
Bütün öğretmenler Mahmut Hoca değil sonuçta. Tacizcisinden tecavüzcüsüne kadar haberlerde çıkıyor izliyoruz. iyilerin ellerinden öperim lakin fazlaca abartılmış bir olaydır bencede. Bu kadar abartmanın anlamı yok. Ayrıca öğretmene verilen değer düşmüşde, saygı azalmışda .. Bu millet öğretmene çocuk emanet ederken eti senin kemiği benim diyen bir millet .. Yemez yani boşa kasmayın. Başımızın üstünde yeri var ama cidden abartmayın bi yere kadar .
geleceğini eğitiyorsun abartılmayı bi kenara bırakın çok daha fazla önem verilmesi gereken meslek grubudur.
öğretmenliğin bir meslek olmamasından kaynaklıdır.
Insanı adam eden eğitim'dir eğitim de eğitimcinin görevi'dir kimse abartıp göklere koymasın bizleri ama hadi gel sıkıyosa sen iki kelime öğret ya da harf.
sen git hakkıyla yap o zaman göreceksin abartısını. bi şeyden haberin yok başlığı aç tabi, cahillik baki ne de olsa.
ibneler.
Doğrudur çünkü bu düşüncelere sahip olacak öküzler yetiştiriyoruz.
(bkz: ilkokul terk)
şu an burada entry yazabiliyorsan eğer öğretmenler sayesindedir. **
sırf mesleği olsun diye öğretmen olanlar yüzünden bu halde olması insanın içine oturur. sadece öğretmenlik de değil, bunun gibi birçok meslek bu halde. sağladığı imkanlar güzel diye milletvekili olanlar mı dersin, insanlara doğru düzgün ilgi göstermeyen devlet memurları mı dersin, sağlık personelleri mi dersin, ne ararsan var. ama bunların yüzüne bütün mesleği lekelemek saçmalıktır. öğretmenlik de abartılmış falan değildir ayrıca.
dayakcı öğretmenleri, doğuya gitmemek için binbir fırıldak çevirenleri, devlete kapağı attıktan sonra yan gelip yatanları, kendini geliştirmeyenleri ,öğrencilerin sorularını çözmekten aciz olanlarını, beyni sulanıp ders anlatamadığı halde emekli olmayanları, ideolojik tabularını çıkardığınızda dımdızlak kalanları, okulda militarizm estirenleri, alanlarındaki eksikliği belli etmemek için ideolojilere ne biliyim dayağa sarılan onun üzerinden okulda piyasa yapmayan çalışan zavallı, ufuksuz, vizyonsuz, idealsiz olanları çıkardığımızda geriye hepi topu %30'u kalır. Eğitim durumumuzun en büyük suçlusu okulları ideoloji bataklığına çeviren bu zevatlardır. O yüzden ağlayıp sızlamaları kendilerini acındırmaları boşunadır. Önce işlerini adam gibi yapsınlar sonra hak talep etsinler.
çıkışı yanlış başlık.

hem hz. ali'den alıntı yap, hem öğretene, öğretmene bok at.

anlayamamışsın tamam da, niye başlık açıyorsun bilmediğin mevzularda.
Doğru değildir. Sadece öğretmenliğin son zamanlarda içi boşaltılmıştır.
çok abartıdır.

bir gece. Telefon çaldı.

- efendim
+ hocam nasılsınız ben Büşra'nın babası, nasılsınız.... vs vs
-
+
- buyrun Ahmet bey nasıl yardımcı olabilrim.
+ çocuk öğlen gelince yemek yemiyor.
- tamam anladım ben hallederim

gün içinde Büşra kucağa alınır, güzel bir hikaye anlatılır.

ertesin gece.

+ iyi akşamlar hocam ben büşranın babası vs vs
- buyrun Ahmet bey yine mi yemedi Büşra?
+ yok hocam hiç böyle iştahla yemedi bugüne kadar, çok teşekkür ederiz bir aydır doğru düzgün yemek yediremedik biz.
- ne demek estağfurullah bir sıkıntı olursa beni bilgilendirirsiniz.
+ iyi akşamlar hocam sağolun.

Öğretmenlik çok abartılıyor bence de.

edit: kısaltılmıştır.

öğretmenliğe karşı kini olanlar zaten uzun yazsam da bir bok anlamaz. azcık zeka sahibi olana bu kadarı bile çok.
sistem öğretilerini baskıcı bir şekilde beynime empoze etmeye çalışan bir zümreye saygı duyamam.
yıllık plandan haberi olmayan mal beyanı.
öğretmenliğin abartılmışlığının sorumlusu öğretmenler değildir bir defa. ona kutsiyet atfeden düşüncedir. eğer şu kutsiyet muhabbetinden kurtulunabilirse belki bazı konular daha adamakıllı konuşulabilecektir.
hedef yok, baski yok, performans yok, risk yok, isten atilma riski yok, saygi cok, tatil cok, bu kosullarla bu maas da cok *.
sikayet etmeyin, calisin, goze batmayin.

yukaridaki cogu durum devlet memurlari icin de gecerli.

ozel sektor calisani ile aralarinda bu kadar ucurumun olmasi ise zalimlikten baska birsey degil.

bu tarz elestirileri, 'e kpss'ye girsinler onlar da devlet memuru olsunlar' gibi savunmalari ise, 'onlar da bizim gibi bir yil kasip omur boyu yatsinlar' demekten farksizdir.

not: benim is kosullarim ikisinin arasi olup, tamamen objektifim.
ogretmenler tarafindan yetistirilen bir embesilin tespiti.
evet gercekten sana okuma yazma ogreten, su entrylerini yazmani saglayan ogretmene yaziklar olsun.
kutsallaştıranlar için doğru bir tespit. hiç bir meslek kutsal değildir, herkes para için çalışır. insan ile uğraşan meslek mensupları bunu yedirmeye çalışmasın artık. sonra taksiciler bile kutsal bir iş yaptığını sanıyor.
(bkz: kiminin parası kiminin duası)