bugün

Ek ders ücreti için bunu istediğimizi zanneden cahiller görüyorum. Haset, içi irin dolu kıskançlar bilsin ki her türlü ek ders yatıyor. Ek ders için okullar açılsın istemiyorum.
Öğretmenler pandemi bittikten sonra normal hayata dönünce yüz yüze egitim istiyor yanlış anlaşılma var heralde, cünkü daha gecen gün ögretmenlerin sendika başkanları biz çalışan annelerin bakıcısı degiliz diye açıklama yaptılar, kreş ve anaokullar yüz yüze egitime gectigi icin tepki olarak.
Anasınıfı öğretmenleri aşıyı mı buldu diye isyan ettiler.
Yüzyüze eğitim-uzaktan eğitim konusunu neden tartışma konusunu yapılıyor anlayamıyorum.

https://youtu.be/rP55KQERX04

Bu vb nice acınası durumda olan insanlara bakınca ve son 20 yıldır dip yapmış eğitim öğretim sisteminde tartışmalar yap boz tahtasına dönen ve sistem haline gelen sistemsizlik sonunda siyasi şahsi çıkar için liyakatı yok etmiş olduğumuzdan çocukları gençleri zaten ne eğitebiliyoruz ne de öğretebiliyoruz.

2019 PISA sonuçlarında Türkiye okuduğunu anlamada 466 puan, matematikte 454 puan ve fen bilimlerinde 468 puan aldı.
Ortalamanın çok altında bu puanları görüp uzaktan eğitim, yüzyüze eğitim tartışması yapanlara "bırakın uzaktan yakından yüzyüzeyi, kucağına alıp eğitim versen ne olacak" diyen birine haksızlık yapıyorsun diyebilir miyiz?

Bu sırada PISA sonuçlarında yüksek puan alan kesim içinde olan öğrencilerin aileleri gelir seviyesi ile düşük puan alan ailelerin gelir seviyesi arasında uçurum olduğuna da bakarak; yaşadığımız durum tam bir zincirleme reaksiyon.
Sağlık ve güvenliğin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz.
Yeter artık kesin sesinizi.

Ek ders ücretinize başlayayım, yeter.
Uzaktan eğitim öğretim olmaz.
Aklı başında hiç kimse bu saçma sapan işi kabul etmez.
Hastalık geçene kadar okulları kapatırsın.
O senenin derslerini risk ortadan kalkınca telafi edersin.
Gerekirse tüm öğrenciler o seneyi önümüzdeki yıl tekrar eder.
Öğretmenlerin değil devleti yönetenlerin aklını derhal başına alması gerekir yoksa bir kuşak ciddi eğitim zaafı yaşatacak. Eba'dan zoom'dan kimse yeterli düzeyde öğrenemez.
idealist öğretmenleri bir kenara koyarsak, tamamen tribünlere oynamak.

Nerde o eski öğretmenler.
diyanete bağlı cami sayısı 90.000 civarında. herkes camiye gidiyor.

milli eğitim bakanlığının okul sayısı 65.000 civarında. herkes okula gidemiyor.

unutmadan;
görsel
bu karede olduğu gibi böyle yüzyüze eğitim verecek sınıflarınız okullarınız yeterli sayıda ise tamam.
ama bu imkanınız yok.

bırakınız imkanınız olmasını, sınıfları okulları öğretmenleri...
siz bu sınıflarda hijyen, sterilazyon, havalandırma, sağlık personeli, test kistleri, gözlem odaları vb hizmetleri vermeye imkanınız yok.
17 milyon yuvarlak hesap öğrenci var.
siz 17 milyon öğrenciyi-öğretmeni günlük takip edecek, olası bir enfekte olayına karşı karantina altına alacak sisteminiz var mı?

bunun için yüzyüze eğitim istemek şu dönemde cinayettir.
Bir öğretmenden duymuştum yüz yüze eğitim olmadığı için ek ders ücretlerimizi alamıyoruz ve buna güvenerek girdiğim taksitleri ödeyemiyorum demişti. Aklıma geldi nedense.
Ekşi sözlük başta olmak üzere her gün işten kacmakla suçlanan öğretmenlerin yüz yüze eğitimin önünün açılmasını istemesi durumu.

Tabi bunu kimse görmez veya görmezden gelir. Uzaktan eğitimde öğretmenler gereğinden fazla efor sarf ediyor ama neticeye ulaşamıyor. Bu insanın tüm motivasyonunu çaldığı gibi insanların vakitlerini de çalmaktadır.

Bırakın da eğitimi devam ettirilim. Gerçekten ülkenin evlatları eğitim alamıyor. Bir gençliği kaybediyoruz.