bugün

Bir malzeme icat etmemişti o, bir derste öğrendiği şeyle başka bir dersi kolaylaştırmayı bulmuştu.

Birgün yine ingilizceden bir konu anlatıyorum. Konuyu anlattım, çocukların tahtada yazanları defterlerine geçirmelerini bekliyorum.
Bu sırada da çocukların yanlarına gidip, doğru mu? yanlış mı? yazıyorlar diye kontrol ediyorum. Bir öğrencimin ne yazık ki bir kelimeyi sürekli yanlış yazdığını farkediyorum.
-Kızım bak burası 'Ja' olacak 'Ce' değil. (Ayları anlatıyorum ve January yazması gerekiyordu.)
-Tamam örtmenim.
dedi ben de ona güvenerek diğer sıralara doğru ilerledim.
Sıra alıştırma bölümüne geldi, tahtadakileri sildim. Sıra ile çocuklara ayların yazılışını soruyorum, onlar da tahtaya yazıyorlar.

Neyse, yine aynı kız yanlış yazdı. Bu kez ödev olarak January kelimesini 15 defa yazmasını istedim. Ertesi gün ödevine bir baktım! Aman Allah' ım. Defter aynen şöyleydi;

January January
'' ''
'' ''

-Kızım bu ne?
-örtmenim türkçe örtmenimiz bu işaretin aynısı demek olduğu söyledi. Ben de öyle yaptım. *

Bu cümle üzerine gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Pratik zekasından dolayı aferin deyip, den işareti yerine yazmasının ona daha fazla yarar getireceğini söyledim.

bu işareti ne zaman görsem o gelir aklıma. *

Öğrencim ingilizce dersinde 10 kere aynı kelimeyi yaz ödevlerine, yeni bir mantık bulmuştur.

Sağlam düşünce aslında.
kettle ve damacanadan termosifon yapmak görsel
(bkz: usül)