bugün

sınavdan sonra en çok tartışma yaratan saçma sapan müfredat dışı sorularla insanları şaşkına çeviren fiyaskonun altında yatan gerçektir. türkçe, matematik coğrafya hatta vatandaşlıktan müfredat sorusu sorup da tarihten bu kadar saçmalamaları danışıklı dövüştür. dikkat ettiyseniz sınavım iyi gecti diyen yok. geçen senelerdeki sorular ve sınav zorluğu derecesi de çok farklı. sınavda büyük çoğunluk onlarca boş bırakmış. başta tarihte olmak üzere wikipedia eksenli bir sürü soru tartışmaya açık. özellikle 60 soruluk genel kültür testini bile bile yalan etmişler. normalde 40 60 arası yapılan gkt inde 40 bulmak bile nerdeyse hayal. ozellikle tarih kısmı sadece gt yi değil matematiği en sona bırakan herkesin sınavını ve moralini alt üst etti ve öte yandan birçok kişi matematiği bile bakamadı. makine muhendisliği okuyan arkadaşlarım bile 1 saatte çıkamamışlar matematikten.

bütün gün buna kafa yordum. bir sürü yorum okudum, sınava giren arkadaşlar vs sordum soruşturdum. ama cevaplar hep aynı. ama farklı bir şey olmalı. hepsi doğru yalnız parçalar halinde. ben olayı bu parçalardan birleştirerek çözdüm.

tarih sorularını görünce mesela hepimizin aklına dersane geldi dimi? bize öğretilenle hiç alakası yok dedik. hemen dersaneye de giydirdik. işe yaramadı vs tarzında. "hiç dersaneye gitmesem emek vermesem yine bu kadar yapardım" dedik. suçlanacak diğer merci dersane oldu bizim için.

evet tam da burada dananın kuyruğu kopuyor. bakın bu sorular ile zaten gündemde olan "dersaneciliği bitiriyoruz "dediler resmen. ve bunu sadece ygs de değil tüm alanda yapacaklarina örnek olarak dünkü sınavda sundular. anlayın işte devlet bir taşla birkaç kuş vurmayı planlamış. "kpss de böyle sorar dersanelerin elini kolunu bağlarım ve onları hiç mudale etmeden sistemden düşürürüm" dedi resmen. kim garanti edebilir aynı pisliği coğrafya ve türkçe den yapmayacaklarını. bir kere başladılar mı durmazlar. ve bu daha başlangıc.

kpss yi kaldırmazlar ise önümüzdeki yıllarda zaten iyce soğutan ve töbe ettiren bu sınava çok talep olmayacak. çünkü müfredat olayı gördük ki yok. ve böylece insanlar da kpss yi aklından cıkaracak. tabii kpss yi kaldırmak için de bir zemin yapıldı bu net. bu sınavın ve bundan sonraki sınavların iktidardan direkt talimat ile hazırlandiği ve hazırlanacağı gerçeğini de ögrendik artık. öyle ki bu sistem dağıtılacak.

sınavı kötü geçmiş ve bu sınav yüzünden bir sürü fedakarlık yapmış biri olarak hakkımı helal etmiyorum. biz alın terimizle, şerefimizle çalıştık. onlar emeğimizi çaldı. ve bunu yapan devlet. gerek yok arkadaşlar simit satın. onurlu yaşayın. talimatlı hazırlanmış sinav zaten sizin emeğinizi kirletir. kafanızı da takmayın ve de allaha emanet olun.

biz o mesajı aldık. bir daha sınava felan girmeyin. baharlarınıza, kışlarıza, yaşayacağınız aşklarınıza yazık...
(bkz: sizin geçmişinizi siler atarız)
siz sınava girersiniz ama neyse konumuz bu değil.
böyle bir mesaj olabilir.
Burda soruları ben sorarım!.. olabilir.
sınavı dershaneler değil ben yapıyorum u tekrar hatirlatmak istemis belli ki.
ipler elimde bunu bilin.
-Atatürk ilkeleri önemli değil.
-Sınavı dersaneler değil biz hazırlıyoruz.
-istediğiniz kadar çalışın yapamayacaksınız.

Not: siz istediğiniz kadar reddedin. Biz atatürk ilke ve inkılaplarını biliyoruz. Önemini de biliyoruz. Her zaman zihnimizde olacaklar. Sormasanız bile.

Ayrıca cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan beğenmediğiniz demiryolları şimdi yapılan havaalanlarından çok daha zor şartlar altında ve dar teknolojik bütçeyle yapıldı o yüzden daha kıymetli.
Önce insanlara "zaten kpss de çıkmıyor" dedirtip inkılap tarihi çalışmayı bıraktıracaklar. Daha sonra da tarihi tekrar işlerine geldiği gibi yazıp yeni haliyle sormaya başlayacaklar. Atatürk ü inkılapları ve bilimum icraatları yeni haliyle öğretecekler. Ama bunun için önce insanların atatürk ü unutması gerek. E tarihi sınavlar için öğrenen bir gençliğe tarihi unutturmanın en iyi yolu, sınavlarda sormamaktır.

iyi mi kötü bilemiyorum, çünkü zaten hali hazırda ki tarihte, masa başında, birilerinin işine geldiği gibi yazılmıştır.

E ne demişler tarih tekerrürden ibarettir.
Üniversite mezunlarının çoğunun AKP ye oy vermediğini düşünürsek nasıl da aldım öcümü dedirten sorulardır. Saçma oldu ama olsun.
ayan beyan beni mahkemeye verin, yürütmeyi durdurun demektedir. hangi mesnetle diyorsanız alın burdan bakın:

http://www.osym.gov.tr/be...4/2014-kpss-16012014.html
Ben orospunun evlafıyım demektir.
Ilerde ataturk,kurtulus savasi vs ile ilgili sorular olmayip recep tayyip erdoganin hayatiyla ilgili de soru sormamiza hazirlikli olun mesajidir.
sizi en güzel ben sikerim demektir. her sınav aynı şeyi yapıyor çünkü bu ösym.
akp nin bu milleti artık gizli gizli değil aleni olarak çürütmeye başlamasıdır.
birakin ataturk ilke ve inkilaplarini rte nin grup konusmalarini dinleyin...o zamab zeytin daginida yol ve ulasim soruarinida yaparsiniz...birakin diyo cumhuriyetim kurtulusun amac ve hedeflarini 2023 hedeflerine calisin bizim tarihimiz 2023 hedefleri olacak diyo..
kazim karabekir sorusuna dicek lafim yok bence sinavin en guzel sorusuydu nutuk u nasil biliyorsak onuda bilmeliydik