bugün

yanlış hatırlamıyorsam alamut kitabına göre, hasan sabbah'a "bu insanlar cennet için yaşıyorlar, eğer onlara bir cennet sunabilirsen istediklerini yaptırabilirsin" diyerek kıvılcımı çakmıştır.
sadece rubaileri ile değil, matematikçi ve astronomi bilimci yönüyle de tanınan aydın kişi. saygı duyulası.
rubaileriyle hayatıma anlam katan insandır. okuyan ve okuyacak olan herkese bi şeyler katmıştır ve katacaktır.
Gençlik bir kitaptı, okuduk bitti;
Canım bahar geçti çoktan, kış şimdi.
Hani sevincin, o cıvıl cıvıl kuş?
Nasıl, ne zaman geldi, nasıl gitti? *
x'i bulan deha matematikçi.
seyduna'nın en yakın arkadaşıdır.
değişik adam. onun gibileri gördükçe kendimi imalat hatası sayıyorum.
çoğu insanın onu yanlış değerlendirmesine maruz kalmış ve kalmakta olan kişidir.
sufi kişidir. kendisine atfedilen rubailerin çoğu o'na değil başkalarına aittir. tassavvuf'daki şarap'ın ne olduğunu anladıkları gün ateistler zaten sırt dönecekler.
sanıldığının aksine deist veya agnostik olmayan, tasavvuf diliyle konuştuğundan yanlış algılanabilen ve ona ait olmayan birçok rubainin kendisine atfedilmesiyle, bilgi kirliliği içinde türlü yanlış ithamlara maruz kalmış şahsiyet. tabii ki rubailerin dilinin fazlasıyla sembolizm içermesi de bu yanlış anlamalara sebep olabilir.
Rubai türünde eserler veren, iranlı edebi kişilik, divan edebiyatında karşımıza çıkar.
Gönül dedi: Ben neyim ki, bir damla sadece;
Ben nerde, görmediğim koca deniz nerde!
Böyle diyen gönül denize kavuşunca
Baktı kendinden başka şey yok görünürde
ünlü matematik ve astronomdur. türk değil, iranlıdır.
uğrunda dertlere düştüğüm sevgili
bir başkasına tutulmuş, o da dertli;
derdimin dermanı kendi derdinde:
hekim hasta olunca kime gitmeli? *
arkadaşlarla oturduk, içtik,
hepsi sarhoş oldular, sızdılar,
bu masada bir tek ben kaldım,
tanrım, inatçı katır gibiyim,
neden yaşıyorum hala,
artık benim de gitmem gerekir.

dedi ki fakir:
güzel dost, ölme,
masada sızmayan biri var hala
amin maalouf'un semerkand isimli eserinde anlattığı ünlü düşünür.
akıllarda hep şarap sevgisiyle kalan o şekilde algılanan isim...
büyük adammış rahmetli. ne güzel şiirleri var. dur ka ka sevmeyiz hiç bu adamı. içeri falan alırlar aman. *
*~
Varlığın sırları saklı senden, benden;
Bir düğüm ki ne sen çözebilirsin, ne ben.
Bizimki perde arkasında dedi-kodu:
Bir indi mi perde, ne sen kalırsın, ne ben.
*~
En esaslı facebook şairlerindendir. Gençliğimizin facebook sayesinde tanıştığı nadir güzelliklerdendir. Okumayan insanlar en azından facebookta okusun. iyidir iyi.
celali takvimini haırlayan bilgindir.
şaraba gerektiği değeri veren güzel insan.
şarabi.
katiyyen şarap içmeyen, şirlerini sufizm ideolojisi üzerine yazan şairdir. Mumindir. Onun bahsettiği cennet şarabıdır.
bize maneviyatın görünüşle olmadığını ve asıl inancın daha da derinlerde olduğunu öğreten kişi
bkz: tespihinizi götünüze sokun ben gidiyom.