bugün

görsel
Ölünün umrunda olmayacaktır. Zira direkt mezarının başında konuştuklarını bile duymuyor. Belki de duyuyor ama siklemiyor. Neyse bahsi geçen ölü tarihte belli bir kitleyi etkileyen önemli bir isim değilse, yani bir yakınınızsa mezarına gidin ne söyleyecekseniz yüzüne söyleyin.
sanırsam ben öldükten SONRA da yapılacak olandır. *
yaşarken yüzüne söylemediğini, öldükten sonra arkasından başkasına söylemenin manasızlığı.
müslümanım diyen bazı cemaat sürülerinin milli mücadele döneminin sembol isimlerinin arkasından yaptığı or.spu çocukluğudur...
" ölüden şeytan bile elini çeker" cümlesinin öğretilmesi gereken durumdur.
Dünyanın en salak önermesidir "Ölünün arkasından konuşulmaz"... Ne yani Hitler'in arkasından çok iyi adamdı mı dememiz gerekiyor? ya da tarih konuşulurken, ya ölmüş lütfen bırak bu konuları açmayalım mı dememiz gerek?
(bkz: nasıl bilirdiniz iyi bilirdik)
eğer konuşulan şey, sağken yüzüne karşı açıkça söylenen bir şeyse hiçbir sakıncası yoktur.

misal, kemal mısırakıtan'ı ele alalım. hakkındaki gerçekler (bkz: kemal mısırakıtan ın ölümü) zamanında yüzüne karşı da söylendi ama hiç sallamadı ve sucukçu muhasebecisi tarafından korundu.
biz müslümanız
peygamberimiz bu konuda ''ölülerinizi hayırla yadediniz .''buyurmuştur .
bizim ölçümüz budur .
vatan evladının ölüsünün ardından kelle diyecek , terörist başına sayın diyecek , megri megri'ye ağlayıp bir tane şehit cenazesinde gözyaşı dökemeyecek kadar onursuz insanlar grubundan biri olduğu için konuşuluyor arkasından.

benim ölüme , vatanımın ölüsüne saygısı olmayanın ölüsüne benim hiç saygım olmaz.

allah da rahmet etmesin.
firavunlara söven sözde müslümanların yaptığı şey.
biz müslümanız
peygamberimiz bu konuda ''ölülerinizi hayırla yadediniz .''buyurmuştur .
bizim ölçümüz budur .
Jon snow başlığının ve benzeri başlıkların ulu orta arkadaşlar arasında konuşulmasıdır.

Öldü gitti reyiz. susun artık.
sümer tilmaç ın köfte satması ve benzeri konuların ulu orta arkadaşlar arasında konuşulmasıdır.
berkin elvan ın ekmek almaya gitmediği gerçeği tartışılırken başa gelendir.
(bkz: tabu)
sırf popülerlik için yapıldığında daha da ayıptır.

(bkz: x in y yaparken ölmesi)

x: popüler biri
y: hede hödö
bir olayı aydınlatmak için, elbette ki konuşulabilir. zira, "gerçek her zaman gerçektir."
ölünün arkasından konuşulmaz çünkü kalkıpta cevap veremez.
özellikle dini anladığını sanan kesimin sol kesimden ölen insanların arkasından atıp tutmasını anlamış değilim.

ölen insan , günahıyla sevabıyla neyse göçüp gitmiştir. sağı solu olmaz zaten. ama illa bi'ayrım yapacaklar ya. sağcı bir insan evladını değil eleştirmek adını anmanla üzerine çullanmaları bir olur.

genelleme yapmıyorum sadece yaşadığım anlardan bahsettim , sözüm meclisten dışarı.
-ya bu adam var ya bu adam adamdı ya bu allah rahmet eylesin
+amin amin yakınınmıydı
-tabi ya geçen benden borç istedi yok yani yanlış anlama istediğimden değilde hani şırrak diye verdim gitti merhum
+he istemiyorsun yani anladım
-ya sen yakınımısın ki yok istediğimden sormuyorum yanlış anlamada
+anladım lan ben ne anlayacağımı!.
(bkz: Tarih Dersleri)
yüzüne karşı konuşmak için artık çok geç olduğundan gayet normal olandır.
(bkz: tebbet suresi)

lan az akıllı olun öyle konuşun.