bugün

çıkmaz sokağa benzer hiç bir yere çıkmayan ilişkisizlikten kaynaklanan ilişkidir
karşısından sürekli yaptıklarının karşılığını bekleyen insanların yaşadığı ilişki türüdür. ama malesef küçücük yaştaki çocuklarda bile görülebilir.
artık bütün ilişkilerin dayandırıldıgı nokta
menfaat üzerine kurulmuş, yapay dostluklardır, bir anlamda...
birbirinizin işini gördüğünüz sürece devam eden, uzun sürmesi mucizelere bağlı arkadaşlıklardır.
(bkz: dostlarım dünyada dost yoktur)
erken seçimle iyiden iyiye kendini hissettiren ilişki türü.
günümüz dünyasında ilişkilerin,arkadaşlıkların temeli. sevgililikler bile.
çıkar ilişkisinde taraflar ne kendilerini ve ne de karşılarındakini koruyabilir. çıkar ilişkisinde korunabilen sadece çıkardır. çıkar korundukça da karlı çıkan hangi taraf olursa olsun, olayın kahramanı olan insanlar kayba uğrar; fakat çıkar yani kar büyür. kar insanlara egemen olur. insanlar kendilerine çalışmazlar, kara hizmet ederler ve kendilerinin karlı çıktığını düşünürler.

insanlar arasında çıkar bağlı değil de gönül bağı var ise, her biri muhatabını korumayı gözeterek davranacaktır. bu nedenle taraflar ilişkilerin dengeli ve eşit olmasını istemeyecek ve bilakis dengeyi ve eşitliği karşısındaki lehine bozmaya çalışacaktır. karşısındaki dedik ancak gönül bağı ile bağlı insanlar bağlandıklarını karşılarında görmezler.
iki kişi arasında ön plana çıkan menfaatleri koruma çabasıdır.

en iyi örneği duygusal birlikteliklerde görülebilir.

K: aşkım ben seni çok seviyorum.
E: uzan bakalım yatağa...
K: beni hiç bırakmazsın de mi?
E: hele bi çıkar üstündekileri...
kişilerin, parazit gibi olması durumudur. birbirlerine bağımlı olarak yaşarlar. ikisinin de farklı istekleri vardır. ikisi de karşısındakini istekleri yönünde sömürür ve zarar verir...
bütün ülkelerin yaşadığı ilişkidir. hiçbir devlet diğerinin kara kaşına gözünü sevdiğinden onla iyi gecinmez, tüm devlet politikaları cıkar ilişkisine bağlıdır.
bütün insani ilişkiler çıkar ilişkileridir. *
insanlar işine gelince değil de vicdanına değince iyilik yapsalardı eğer; çıkar ilişkileri değil, mutlak dostluklar yaşanırdı.
insanların sosyallik adıyla kamufle etmeye çalıştıkları insan ilişkisinin temeli.
karşı taraf kendisine çıkar için yanaşılıp iyi niyetinin sömürüldüğünü anlayınca; çıkarcı taraf için artık çok geçtir. sinek küçüktür fakat mide bulanmıştır bir kere...ufak ufak uzaklaşılması en akıllıca olandır.
günümüzde alıp başını giden ilişki türü.
sen parayı çıkar,
ben sütyeni.

-ilişkisi.
güzeldir.
-t-shirt ü çıkar
-eteği çıkar
-donu çıkar
Sosyallik adı altında yutturulmaya çalışılandır.daha hayatımın ilk yıllarında farkettiğim ve tiksindiğim bu yüzden çoğu zaman tek başına kalıp ezildiğimdir.efenim ilkokuldayız bakıyorum sıkı fıkı arkadaşlıklar filan sonra bir bakıyorum diğeri gidince hemen ötekisi unutuyor onu ben daha fazla üzülüyorum arkadaşımın gitmesine.lise yıllarımda 6 kişilik bir ekip vardı sürekli kardeşim benim biz hep beraber olacağız derlerdi şimdi görüşmüyorlarmış ama o zamanlar öyle değildi bir olup hüküm sürüyorlardı güçleniyorlardı yani çıkardı.ve çıkarlarını kardeşlik vb kavramlarla örtüyorlardı.üniversitede daha bariz olduğu için sorun değildi.mesele bu zaten.madem çıkarcısın itiraf et kim ne diyecek z?ten herkes biliyor ama yok illa kardeşlik sevgi dostluk katacak maskeleyecek.kusura bakma yanlış yaptığımda usulunce uyarmayacaksak birbirimizi ben tek başına kalacağım bir süre daha.
abazalık üzerine kurulmuş bir ilişki de olabilir

+Hadi çıkar !
-Tamam çıkarıyorum sende çıkar !
- aşkım ayrılalım.
+ hava soğuk gerizekalı.
en sevdiğimiz ilişki türüdür.
mutual yaşamdır aslında belli edilmeden de olsa.
her şeyin çıkar ilişkisi olması. karşılık beklemeden yapıyorum deyip aranız bozulunca ben sana bunu bunu yapmıştım şu gününde ben yanındayım denmesiyle attığım her adımı karşımdakinin her adımını sorgular oldum. şimdi bana niye yardım ediyorsun acıma ve karşılık bekleme derken de hesap yapıp çıkar ilişkisine ilk adımı ben atmış oluyorum gibi.
Tarafların birbirinden faydalanmasından doğan ilişki, mutualizm. Çıkarların çatıştığı ilk anda bitmeye mahkumdur çünkü arada sevgi vs. bağlayıcı başka bir unsur yoktur.
sevgi yoktur ama saygı çoktur.