bugün

çocukluğunda din kisvesi altında taciz edilmiş insan söylemi.

edit: sevmek zorunda değilsin. kimse sana bunu dayatamaz. ''seveceksin!'' diyemez. hakkı yok çünkü.

ama sende o küçücük beyninle insanların saygı duyup sevdiği değerle dalga geçmeye çalışmayacaksın.

edit:başlık başa. kaçan yazarı tahmin etmek zor değil.

(bkz: iplerini koparan kukla)
-evet süper kahramanıdır, çocukluğumuzun, gençliğimizin, yaşlılığımızın.
birileri emperyalizmin yarattığı süper kahramanlara inanır, birileri gerçek kahramanlara inanır oda atatürk'e...
en makbul kahramanlar çocukların kahramanlarıdır. çünkü onlar paranın çıkarın mevkinin ne demek olduğunu bilmeden tüm yürekleriyle inanırlar bu kahramanlara.
sürekli soru sorarlar gerçeği ararlar büyüklerin aksine sadece beyinleriyle karar verirler cepleriyle koltuklarıyla değil.
ve de farklı olucam dikkat çekicem diye buralara başlık da açmazlar.
şimdi sevin ben büyüdüm diye...
hayali kahramandır.. o yaşta hiçbir çocuk bilinçli olarak atatur u sevmez. tamamen dayatılır atatur sevgisi. ve şimdi hatırladığım küçükken öğretilen mani:

atatürk yoktu
düşman çoktu
atatürk geldi
düşmanı yendi..

sanki herşeyi kendi yaptı! nerde o şehitler kazım karabekirler
sen kimsinde koskoca ecdadın yaptıklarını hiçe sayıp atatur e paye çıkarıyorsun
ve el kadar çocuklara bunu öğretiyorsun!
-tekrar yazmak gerekirse, birilerini emperyalizmin yarattığı oyuncaklara inanır, süper kahraman diye, ancak; birileride var ki anadolunun bağrından çıkmış kahramanlara inanır!...
iyi hatırlıyorum; samsuna çıktığı gemi ben ilkokuldayken bir tahta kayıktı, ortaokula geldim tekne dendi, üniye geldim, Osmanlı'nın o dönem sahip olduğu en yeni ve büyük yük gemilerinden olduğunu söyledi tarih hocamız. Bu gün o geminin 1/1 ölçekli maketi şu an samsunda hala var, görmek mümkün. ilkokul kitaplarında anlatıldığının aksine ne kırık dökük bir kayık, nede Atatürk'ün kendi imkânları ve bir kaç arkadaşı ile ayarlayabileceği basit tekne. Bas bayağı devlet tahsis etmiş. Cumhuriyetimiz kurulalı henüz asır bile olmamışken, bu kadar yakın geçmişteki büyük milli mücadele tarihimiz bize neden bu kadar çarpık ve yanlış anlatılmış doğrusu merak ediyorum.
--spoiler--

bu gelen bandirma vapuru

tekmil anadolu ayakta,
bu gelen bandırma vapuru.
mustafa kemâl'in bakışı
göklerden duru.
boz kalpağın hele bir çıkarsın mustafa kemâl
altın saçları pırıl pırıl uçuşur rüzgarda.
mustafa kemâl'in elbisesi
rütbesiz, nişansız...
ve avuçlarında
kaderi yazılmış türkiye'nin.
karadeniz sereserpe uzanmış önünde
bandırma vapuru yavaş yavaş yol alır,
gazi anadolu divan kurmuş bekleşir
mustafa kemâl geliyor.
vapur yaklaşır, yaklaşır;
secde eder dağlar taşlar.
selam verir gazi anadolu'm;
bandırma vapurunun içinde.
güneşten süt emmiş
bir sarışın kahraman var.
mustafa kemâl, ölümsüz kahraman,
sen samsun'a ayak bastığın an,
al bir bayrak gibi açılıp rüzgarınla,
dalgalandı vatan.

özker yaşin
--spoiler--
çocukluğunda erkek olmasına rağmen baş örtüsü ile büyütülmüş insan söylemi. bunların süper kahramanı ise fethullah gülen'dir.