bugün

aslında gerekli olan zorla belli birilerinin hayatını(n seçilmiş belli detaylarını) ezberletip (hangi sabit bakış açısından olursa olsun) resmi tarih dayatması yapmaktan ziyade, belli bir bilgi altyapısını vermek, ama aynı zamanda ve daha ziyade tarihi olaylar ve dinamikler üzerinde muhakeme yapabilecek yeterliliği kazandırmaktır. tabii ki bu bilgi altyapısına mustafa kemal de dahil olmalıdır.
Evet zorla türkün hayatında çığır açmış insanların hayatını öğrenecek yoksa hayatnızı sikerler ok konu kilit .
Manasız sitem içeren cümle. Birisi konuyu götünden anlamak konusunda çığır açıp ifade özgürlüğüne kadar vardırmış mevzuyu.evet çocuklar zorla mustafa kemal'in hayatını öğrenecek. Hiç öyle özgürlükten, bilmem neyden dem vurmayın. Zorunlu eğitim denen bir şey var ve bu ülkenin her bireyi gelecekte ülkeye yararlı birer vatan evladı olabilmek için belli bir eğitimden geçmek zorundadır. Tıpkı matematik, türkçe gibi derslerin zaruri olması gibi tarih dersleri de zaruridir ve ziyadesiyle önem taşır. Tarihini bilmek, iyi bir vatandaş olmak için bir zorunluluktur ve Mustafa kemal'i öğrenmeden tarihimizi öğrenmek imkansızdır. Yani burada bulunulan sitem "çocuklar dilbilgisi kurallarını öğrenmek zorunda mı" demek gibi bir şey. Bu ülkenin şartlarından, tarihinden, vatandaşı olmaktan rahatsız olan varsa yol alabilir. Tutan yok.
evet öğrenecek. bu arada m kemal değil. mustafa kemal atatürk. keşke büyük büyük yazabilseydim!
Koduğumun yobazı beğenmiyor isen siktir git. Şüphesiz balikesirli Atatürk'ü sever.
ülkenin bağımsızlık tarihinde en büyük rolü üstlenmiş komutanın, liderin, devrim adamının hayatını öğrenmeyecek de kimin hayatını öğrenecek? Ne kadar ucuz ve saçma önermelerle geliyorsunuz bazen, yaşınızdan şüphe ediyorum. Bu hükümetin gölgesinde büyümüş şu an 16-17 yaşlarında olan beyni yanmış neslin açtığı başlıklara benzeyen bir başlık.
Herhalde yani. burası laik bir ülke. M. Kemal bizi kurtarmasaydı o çocuk olmayacaktı.

Onun için kreşlerde altını ıslatan bir çocuk anasının, babasının ismini öğrenmeden M. Kemal in ismini öğrenecek. "Hayat nedir" bilmeden m. Kemal in hayatını öğrenecek. Yoksa nasıl hepimiz de tornadan çıkmış gibi aynı kafadan olabiliriz!
Bu eğitim sistemi bize şart.
ulan zaten bu ülkede doğup yaşayıp, atatürk'ün hayatını bilmiyorsan, git kendi anana babana söv yeridir.

abuk subuk bütün saçmalıkları öğretsin, bunu öğretmesin, sokayım öyle işe.
öğretilse de mankafa olanların asla öğrenip ders alamayacağı ulu önderin hayatıdır. adam kendi dinini okuyup anlayamıyor milletin götünü yalayıp yanlış bilgilere inanıyor, bunu mu öğrenebilecek?
Kral Abdullahı öğretsinler sana yol al.
evet.

entry ebenin hörekesinde.
Tüm osmanlı ceddinini öğrenirken güzel, yaşadığın ve tüm nimetlerinden faydalandığın ülkenin kuruluşunu ve kurucusunun hayatını öğrenince zorla? Yakın tarihi inkar etmek beyni inkar etmeye benzemez, imkansızdır. Gerçekler acıtıyor olsa da üzgünüm ipe ipe öğreneceğiz, öğreteceğiz ve öğrenecekler.
bana sorarsanız türkiye'de doğmuş bir çocuğun varlığının bile bir kanıtı olmayan bir adamın* hayatını öğrenmek yerine ülkesinin kurtarıcı ve kurucusunun hayatını öğrenmesi daha mantıklı olur.
valla oturduğunuz yerden rahat rahat konuşmasını biliyorsanız , tüm dünyanın kabul ettiği bir siyasi figürün de hayatını bileceksiniz! Fatih Sultan Mehmet'i öğreniyorsa çocuklar Atatürk'ü de öğrenecek. Bu inanılmaz normal bir şey.
hulagu'nun hazine odasını boşalttırdıktan sonra içinde çürümeye bıraktığı islam halifesini mi öğretelim, tabi m kemal'i öğreteceğiz.
ya da 1.dünya savaşında ingilizleri sevenler derneğine üye olan vahdettin'i mi öğreteceğiz, bilemedim.
çin'de bile zorunlu ders iken m kemalin önderliğinde kurulan bu ülkede neden birilerinin zoruna gidiyor.

derslerden hayatımızdan onu kaldırmaya çalışabilirler ancak m kemalin fikirleri ve biz gençlere verdiği mesaj asla zihnimizden kaldırılamayacaktır.