bugün

çocuklar için Allah gökyüzünde olan, bizi gören, çoğunlukla erkek olduğunu düşündükleri, çok büyük olan bir hayaldir. kimi çocuklara göre gökyüzüne doğru gidilirse Allah görülebilir hatta onunla konuşulabilinir.
bulut.
benimki osmanlı padişahlarına benzerdi. kafasında kavuk falan vardı. bembeyaz, uzun sakalları vardı. bağdaş kurmuş oturuyodu. artık nerden ve nasıl alaka kurduysam. tövbe tövbe.
Sanırım evdeki tablolardan etkilenmem sonucu oluşmuş aklımda. Bulutların üstünde bağdaş kurup oturan kocaman uzun sakalları olan yaşlı bir dede.
noel baba sanardım ben tanrıyı. böyle kırmızı şapkalı ho ho ho diyen sevimli bir tip canlanırdı hep gözümde. belki de tanrı bize hep iyi sıfatıyla öğretildiği için.
daha sonra babam bir gün bana küçük bir oyuncak almıştı böyle beyaz sakallı kırmızı kıyafetli filan bir noel babaydı. o artık benim minyatür tanrımdı. iyi dileklerimi hatta dualarımı bile ona ederdim. tanrının ona söylediklerimi duyacağına inanırdım. elçi gibi..
daha okula başlamadan dayım kanserden öldüğünde tanrı onu çok sevdiği için yanına aldı dediler. küçüktüm, anlam veremedim ve minyatür tanrıyı gidip tokatlamıştım. çok kızmıştım. öyle ya, tanrı hep iyi olandı. ve onu benden alması bencilceydi...
şimdi düşünüyorum da çok salakmışım çok...
gulyabani'nin multi versiyonu. sakallarıyla ayaklarını gıdıklayabilecek bir erkek figürü; çocukluk salaklığın göstergelerinin vücut bulduğu zamanlar değiller oysa, yaratıcı hayalgücünün $ahikaya ula$tığı en sağlam yıllar.

kuma allah yazmı$tım. sildi allah.
bizimkilerdeki cemil. allah dede deyince aklıma o pencereden bira ısmarladığı hali gelirdi.
power rangers'taki emirleri veren büyük kafalı sanırım bilgisayar programı olan kafa.
ne alaka bilmiyorum ama michelin lastiklerinin maskotu var hani beyaz, sanki bulutlardan * oluşmuş gibi duran insan gibi varlık.

http://www.michelin.com/portail/images/bib1_3D.jpg
tespih şeklinde olduunu sanıyordum 4 yaşıma kadar. bu fikri nerden edindim hala bilemiyorum.
ak sakallı dedenin dev versiyonu.
(ayşe yaptığı resmi gösterir,7 yaşındadır)

++ çok güzel olmuş. aferin. hmm bu kim?
( uzun sarı saçlı,pelerinli, 6 kollu bir insan figürü. *derin analiz:herhalde annesini çizmek istedi. 6 kollu,çünkü: anne her işe yetişiyor.)

-- bu "allah" . (derin analiz derinliklere gömülür)

++ hmm aferin çok güzel..
(yeni analiz girişimi: iyi de neden kadın imgesi uzun saçlar falan, oysaki allah imgeleri hep erkek: allah baba, ak saçlı dede , nur yüzlü amca -allah allah??-)

akşam/ana haber bülteni/ *hasan mezarcı/mesih/ jeton...
her yanından ateşler çıkan bir silüet.
doğrudan zeus. bulutların arasında, beyaz sakallı, yarı beline kadar çıplak, tahmini 100 yaşlarında tatlı sert bakışlı. elinde de asa...
(bkz: poseidon)
onbinlik bankonotlarin arkasindaki mimar sinan'in resmi ilhamiyla yapilan eylem.
ben hep korkmuşumdur.annem derdiki
-yemeğini yemezsen allah sana taş atar.
-anneyi üzersen allah seni sevmez.

sokağa çıkmaktan bile tırstığım günler olurdu.
mahallenin bakkalı olmalıydı tanrı zira her çeşit gofrete sahipti,bütün cipsler emri altındaydı.
o kadar o kadar büyüktür ki, çok büyük bir ayakkabının tabanındaki dikişler bile benim yanımda kocaman durmaktadır, ama ben sadece ayakkabılarını hayal edebilirdim, onunda sadece dikişlerini görebilirdim.
iskambildeki papaz.
(bkz: bulut)
bulutların üzerine bağdaş kurup oturmuş bulut gibi bembeyaz olan kavuklu şişman tonton bir dede gibi düşünürdüm.

(bkz: evet kucuktum o zaman)
cocukluk iste ne yaparsin, dedeye ya da anneanneye benzetilen sekildir. sonra gercek farkina varilir, ampul yanar* aynaya bakilir, mutlu yasama devam edilir.
(bkz: toys r us)
"böcüüü" diye insan her sosyal kanal tarafından korkutulduğundan, siyah böcüüü diye hayal ettiğim, korkunç, kabus şey.