bugün

battaybeyde yeniliyorsa bağımlılık yapan, bir dönem boyunca neredeyse her gün geçerken uğratan yiyecektir.
aç bireyler için dürüm şeklinde sunumları da mevcuttur.
adıyaman'da yemek var bi de onu. açık büfe tarzında verilen turşu, maydanoz, turşu biber, limon ve de turp. açık ayran ister miydiniz? kesinlikle. yok böyle bişey yemin ediyorum.
intihar etmemek için sebepler diyoruz biz buna:

california dolma biber
ucuz lokanta pilavı
mangalda tavuk
jelibon
çizburger
bim tahta gofreti, bim ketçap ve mayonezi, türlü türlü şakaları
viski
rakı
the hangover (film olanmış, biz öyle duyduk)
ve de tenasül uzuvları,

en son gelmiyor, en başa yazılmayacak kadar değerli geliyor.

ha şunu unutmamak lazım: ahmet kaya ve "çiğköfte'de lezzet ve kalite damgalandı" şeklindeyse kartı, bambaşka oluyor.
gece gece çok iyi giden yiyecektir.
acılısının ve buz gibi ayranın gece gece çok iyi gideceği yemektir.
ağzıma almam diyor tadınca löp löp götürüyor.. ben bunu bir çiğköfteci tabelasında görmüştüm..
(bkz: battalbey)
artık dışarıda etlisinin bulunamadığı enfes yiyecek.
yer, zaman, olay, kişi demeden her an yenilebilen tek yiyecek belki de.
çok şahane bir dost meclisi yiyeceğidir, ehlinin elinde güzeldir. bulgur, döğülmüş et ve baharat başlıca hammadesidir, isteğe göre maydanoz soğan gibi sebzeler de katılabilir. rakı, şalgam ve ayranla güzel gider...

ilave sos olarak narekşisi, limon kullanılabilir. yapılırken salçanın kalitesi çok önemlidir.

önemli not: bulgurların hamurumsu olmaması için yoğurma kıvama gelmeden kısa bir süre önce bir çay kaşığı sıvı yağ katılmalıdır...
tadına doyum olmayan ve bol limon ile harikulade giden hede.
mevsimi saati olmadan her an yenebilecek yiyecek.
hakiki acılısı adamı şişlenmiş ispanyol boğasına çevirebilir.
satışı karlı olan yiyecek.
basit bir hesapla; çiğ köftenin bir kg'ı 6 tl desek, 10 kg. çiğ köfte 60 tl eder.
1 kg. çiğ köfteden 8 adet dürüm çıkıyor desek, 10 kg. çiğ köfteden 80 adet dürüm çıkar..
dürümün tanesini 3 tl'na satsak, 240 tl yapar.
240-60 = 180 tl kar.
güzel iş. iyi bir yerdeki çiğ köfte dükkanı günde 50 kg. civarı satış yapıyor..

hani bunun lavaş maliyeti, yeşilliği, iş yeri kirası, elektriği diye soracak olan varsa, hesaplamaya "basit bir hesap" diyerek başladığımı hatırlatırım.
cennetten gelen lezzet.
yerken çok güzel ama çıkarırken turgut yanıyorsun.
izmirde komagenedir. bu saatte yapmayınız.
en güzelini said usta yapar derim.*
her ustanın verdiği lezzet farklıdır. tarz meselesidir birazda. ıslak urfa usulünü de sevsem de kendi yaptığım çiğ köfte daha bir kabul edilir gelir bana. meze diye değil, ana yemek gibi yerim.
demin yediğim ve şuan burnumun deliler gibi akmasına sebep olan lezzettir. yine de vazgeçemiyorum arkadaş.
çiğ köfte dediğin acısız olmaz. ama çok acılı da olmaz. ben mi onu yiyiyorum o mu beni yiyiyo arkadaş.
az önce bol marullu, bol limon ve nar ekşili yediğim yiyecek.

tadı damağımda kaldı len.
mutfakta iki porsiyonluk bekleyen ancak içinde et olmadığı için pek de çekici gelmeyen yiyecektir.*
(bkz: olsa da yesek)