bugün

Nasıl bir his acaba merak ediyorum. Ben hep "çay koy geliyoruz" duyuyorum. Nasıl olduğunu sormayın iki ayağımı tek pabuca sokmam daha kolay olur. Bir yandan çay koy, demle diğer yandan da kek ve börek yetiştir zor yani. Bir kez de biri dese ya çay koydum gel. Ben de hazırlanıp gitsem. Hey gidi heyy.
Çay koydum gel diyen birileri varsa çok şanslısınız demektir.
Geliyoruz.
Bir demlik yeter mi.Şimdi,bunca insana.
(bkz: iyi forumlar)
görsel
Sağolasın yazarcık kaptım çayımı geçtim köşeye.
hay sizin çay edebiyatınızı sikeyim dedirtmiş başlık.
Evet arkadaşlar, buyurmaz mısınız?
görsel
bu da anca türk misafir perverliğinde olurdu diyeceğim söz dizisi.
canım benim sağolasın da nasıl gelicez
Sıcacık eder içimizi .
misafirperver yazar beyanı.

bişey lazım mı dışarıdan?
çay ocakta buyrunuz efenim.

(bkz: çaya davet)
iyi bir kaynananın sözüdür gelinini çaya çagırır yada ben çok yanlış anladım.
Insanin icini isitan cümledir.
yazlıktayken, akşamüstü 6-7 gibi, baba tarafından duyulduğunda, işi gücü bıraktırıp çayın içileceği yere, bahçeye çıkartan söz.
oğlunuzun evlendiği kadına çay koyduğunuzu belirtme cümlesi.

- çay koydum gelin, gel içelim beraber.
yeni gelinler iyi çay koyar.
izmir bergamada şöyle söylenir, "çay kattım gelin"

(bkz: çay katmak)
ismail abinin isleri.
Bu soğuk havada iyi gider nerde toplanıyoruz.
içten, samimi, sıcacık bir teklif. bunu geri cevirmek elbette olmaz.
Sabah saatlerinde ayrı bir özlenen davetidir.
Klasik bir inciswf ilahisidir. http://www.inciswf.com/cay1.swf
annenin tatlı ve fedakar sözlerinden yalnızca biridir. Aileyi ayakta tutmak ve birlik beraberlik içerisinde aynı odada tutmak amaçlı söylemiş olabilir. Annenin yokluğunda bu söz (bkz: çay koydum gelin) asla başkası tarafından söylenmemektedir. Aksi olarak herkes birbirinden bekler bunu. Anne fedakardır. Anne candır. Anne varya anne! Herşeydir. Karşılıksız sever, Her an yanımızda olur. Destekçidir. Merhamet eseridir...
eğer ülkemizin küçük bir ilinde yaşıyorsanız çok samimi olan tekliftir. böyle illerde komşuluk ilişkileri önemlidir. yaşadığım eski evimizde, üst kattaki komşuyla evlerimiz karışmıştı. yemekler birlikte yenir, beşiktaş'ın gollerine birlikte sevinilirdi. gazozuna winning eleven maçları yapılır, kazanıldığında şampiyonlar ligi kazanılmış gibi nasıl koydum çocuğu denirdi. ama en çok özlediğim şey ise her akşam telefonların aranıp çay koydum gelin denmesiydi.
bir ''hadi çay hazır'' değildir. Bu arada çay hazır.

(bkz: çayın soğuk su ile daha iyi demlenmesi)