bugün

Savaş taktiği, çıkarma yapılacak plajları ön görebilen bir komutan olarak Çanakkale savaşlarının kazanılmasında en önemli askeri deha elbette Mustafa Kemal Atatürk’tür nokta.
yanlış açılmış başlıktır. tarih 18 mart ve bir zafer kutlaması varsa şayet bu, deniz zaferidir ve mustafa kemal ve diğerlerine atfedilen zafer canakkalenin gecilememesinden sonradır. bu zaferin sahipleri nusret mayın gemisinin, aziziye hamidiye bataryalarının neferleri ve komutanlarıdır. hadd-i zatında deniz zaferinde kara orduları komutanlarına pag biçmek abesle iştigaldir...
Bakın arkadaşlar Mustafa Kemal Paşa'nın başarılarını ve dehasını araştıran her kişi görebilir.

Ama sosyal medyada Kurtuluş savaşında olduğu gibi Çanakkale savaşını Atatürk'e mal etmeye çalışan şuursuz ve aptal bir kitle var.

Ben size tane tane anlatacağım.

ingilizlerin amacı ne? Rusya'ya yardım götürmek.

ingilizler önce Suriye üzerinden yardım götürmek istedi. ingilizlerin burada subaylarını rehin alan ve geçit vermeyen Kahramanımız Halil paşa'dır. Yani kutül amare kahramanımız Halil Kut.

ingilizler sonra çanakkale'ye yönelip boğazlardan geçmek istedi. Boğazlarda deniz savaşı yaşandığında buradaki Kahramanımız ise Cevat Paşa'dır. Yani 18 mart kahramanı Cevat Çobanlı.

ingilizler gelibolu'ya karadan çıkartma yaptı, burada Enver Paşanın da başarıları var, Cevat paşa'nın da başarıları var ve tabi ki anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Paşa'nın da çok büyük kahramanlığı var.

Şimdi Kutül amare başarısız olsa Çanakkale deniz savaşı, Çanakkale deniz savaşı başarısız olsa Çanakkale kara savaşı olmazdı.

Sosyal medyada bu savaşı Özellikle Atatürk'e mal etmek tarihe ihanettir. Bize bu savaşı Atatürk kazandırdı demek Tarihe ve kahramanlarımıza ihanettir.

Yok burada neden Atatürk yok demek cahilliktir.

Kurtuluş savaşında Atatürk ve silah arkadaşları derken hiç zorunuza gitmiyor değil mi? Oysa o silah arkadaşı Kazım Karabekir olmasa Kurtuluş savaşı diye bir şey olmazdı.

işte sizin deyiminizle Çanakkale'yi Cevat Çobanlı ve silah arkadaşları kazandı, Atatürk ise burada Yarbaylıktan albaylığa yükselen ve başarı gösteren bir subaydı.

Neyse, demek istediğim Çanakkale'de Atatürk ve Başarıları vardır ama Kurtuluş Savaşında yapılan gibi bu savaşı bize Atatürk tek başına kazandırmamıştır ve Atatürk'ün önderliğinde bir zafer de değildir.
arapçılardaki bu anlama sıkıntısının nedenlerini araştırmaya adadım kendimi. bu arapçılar iki dili birden tam öğrenemedikleri için anlayamıyorlar da. yok ben olaya nöro-linguistic açıdan bakıyorum.

arapların olduğu bölgenin iq ortalaması 83. gerizekalılık sınırı 70. bazen bu açıdan yaklaşmak lazım.

kaldı ki, bu arapçılar bilmez, çanakkale savaşı dedelerimizin şehit olduğu savaştır. istersem büyük dedemlerin kazandığı savaştır derim, istersem atatürk'ün kazandığı savaştır derim. bi arapçıya bunu sorup izin alıcak değilim.
Akıllı tiptir.

Aynı ordunun başka komutanların elinde götü boklu balkan devletlerine dahi yenildiğini bilir.
ikide bir "başka kimse yok muydu, tek atatürk mü vardı " diyerek onun değerini azaltmaya çalışan sik kafalı trollere prim vermez.
Seni de Allah yarattı , ama ananı siken adama baba diyorsun.
Büyük çıkartma günü mustafa kemal bigali köyündeki karargahından çıkıp insiyatif almasaydi sizin çakma osmanlı paşanız liman von sanders saros'taki sahte çıkarmayı mal mal seyrediyor olurdu. Biz mustafa kemal herşeyi tek başına yaptı zaten demiyoruz burda asil sorun siz ve sizler gibi gerizekali it sürüsünün çanakkalede mustafa kemal yokmuş, aldığı insiyatifle savaşın kaderini değiştirmemiş gibi canakkale'yi mustafa kemal'siz anmaniz... Gerçi size kalsa orda onbinlerce vatan evladı da şehit olmadı yeşil sariklilar falan vardı hatta bi bulut koca ingiliz alayını yuttu addalara götürdü. Götünüzüde yirtsaniz gerçeği değiştiremezsiniz, anca kendi fındık kadar beyninize mastürbasyon yaptırırsınız bu sacmaliklarla.
atatürk, hem de kendisine verilen emri uygulamayıp kellesini riske atan bir komutandı. komutan liman von sanders´ti. ve verdiği emirler yanlıştı, fazla teorikti, araziyi bilmeyen birinin verdiği emirler olduğu belliydi.

25 nisan 1915´te ingilizler arıburnuna asker çıkarmaya başladıklarında karşılarında 19.tümen vardı- aslında emir 19.tümenin geri çekilmesini içeriyordu. 19.tümenin başinda yarbay mustafa kemal vardır.

arıburnu püskürtmesi, bütün dünyanın gözlerini mustafa kemal´e çevirmesine sebep olmuştu.konu uzun ve çetrefillidir, şimdi girsem uzun sürer.

ama yeni yetme akp çomarları, ne ingiliz kayıtlarını, ne churchill´i ne savaşlar tarihini okumayıp, bi tane diplomasız adamın, bi de bi maraş dondurmacısının hezeyanlarını ana öğe kabul ettiklerinden, onlara ulaşmak mümkün diildir.

ancak ürettikleri söylem tamamıyla gerçekdışı ve aptalcadır.

sen bugün 2+2+=5 eder söylemine , arkana 100 milyon sana inanan adam da bulsan, o 100 milyon adamın hepsi yanlıştır.çünkü 2+2= 5 etmez.

sizin uzun bunu iddia etse de etmez, maraş dondurmacınız iddia etse de etmez...

aslında bu tartışmalar komiğime de gidiyo. her yerde kayıtları olan, sadece senin diil dünyanın bisürü devletinin arşsivlerinde olan şeylerin, olmadığını falan tartışmaya başladık.

yakında 2´nin 2 olduğunu, kırmızı´nın kırmızı olduğunu, sivri kulakları olup miyav diyen canlının kedi olup olmadığını da tartışmaya başlayabiliriz. uzunçıkıp dese ki- o miyav diyen canlı aslında bir balık türüdür- ben eminim onun sözlüklerdeki papağanları o bağlamda başlıklar açacaklardır.
"mustafa kemal mühim bir komutan mıydı?" diyen keltoş yobazın boklu götüne girsin: (bkz: üç kolordunun komutanlığına atanan tek albay)
içinizde winston churchill’ i bilmeyen var mı bilemiyorum ama bildiğim bir şey var ki Churchill’ in mustafa kemal ve çanakkale savaşı ile ilgili sözü tokat niteliğindedir.
'' şu anda mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim. çok üzgünüm!
oldukça mutluydum ki, daha düne kadar Çanakkale bizimdir diyebiliyordum. Çünkü bu savaşı kazanmak için; Askeri, Parayı, Cephaneyi akıllarına gelebilecek her şeyi hesaplamıştım. Hepsinden çok üstündük ve Mutlaka yenecektik.
Yalnız bir şeyi hesaba katmamışız. Mustafa Kemal' i ..
Bağrımda ingiliz gururu olmasa, Türkleri alnından öpmek, onları ayakta alkışlamak isterdim.''

Mustafa Kemal, Çanakkale’ deki başarılarından dolayı 30 Nisan 1915’ te Gümüş imtiyaz Madalyası almış, bunu Altın ve Gümüş Liyakat Madalyaları izlemiştir. (Mustafa Kemal’ i günahı kadar sevemeyen Enver Paşa, bu madalyaları herhalde Mustafa Kemal’ in mavi gözleri için vermemiştir.)

görsel
Eğer bir komutandan, liderden bahsedilirken kazanılan başarı sadece ona aitmiş gibi algılıyorsan bu söyleyenin değil, dinleyenin, yani senin salaklığındır... Komutan diyorsun, komuta ettiği olmadan komutan mı olur öküz? ATATÜRK nefretiniz cahilliğinizle, yobazlığınızla ve salaklığınızla harmanlanınca öyle komik oluyorsunuz ki.. Allah'tan bunu farkedecek beyin yokta, utançtan yerin dibine gitmiyorsunuz.. Hoş, sizde utanç denen kavramda yok ki...
onu söyleyen en önemli aklıma gelen tip, çanakkale çıkarmasında bahriye subayı olan, sonradan ingiltere´nin başına geçecek ve dünyanın nazilerden temizlenmesinde birinci derece rol oynayacak olan;

sir winston churchill´ dir.

churchill, ateşli bir atatürk hayranıydı. " bize karşı sadece askeri diil, psikolojik harp de uyguladı" diye yazmıştır.

churchill in yazdığı makaleleri bulursanız okuyunuz, çomarlığınız biraz azalır.

çanakkale savaşını atatürk kazandırmıştır.
'Bir duman gelip bütün düşmanları götürdü' diyen tiplerle muhattap olmak zorunda kalan insandır.
görsel
15 temmuzda rus uçakları eşliğinde olayları yukarıdan izleyen birine kahraman diyen ortaçağ yaratıklarının zoruna giden durumdur.

adam 57 yılda 11 cephede 24 madalya kazanmış amk,daha neyin tatavasını yapıyorsunuz?
çanakkale savaşı'ndaki yenilgi siyasi geleceğini on yıllarca aksatan winston churchill'dir efendim.
Sığınakta saklananları destan kahramanı, başkomutan ilan eden zihniyetle karşılaştırıldığına atatürk'ün çanakkale savaşını kazandırmış olması yadsınamaz bir gerçektir.
Yav bunlar ülkeyi de Atatürk kurdu diyor. He he.
Çanakkale için şehit olan askerleri hiçe saymış olan yarım akıllı bir kemalisttir.

Bunlar katiyen eğitilemez.

Not: onca şehit varken arka planda olan birinin adını niye zikir edelim?kemalist zırvası işte.