bugün

Ankara-Etimesgut'ta bulunan eğitim ve tümen konutanlığı.. dünyanın en büyük ikinci tümen komutanlığı olduğu söylenir. askerlik açısından insanların kafasında ankara'da olmasından dolayı kolay bir askerlik olduğu fikri oluşur. ancak gidildiğinde anlaşılmaktadır ki işler hiç de öyle değildir..
Ankara'nın Etimesgut ilçesindeki devasa tümen. Çamuru meşhurdur, bi de selam vermekten sağ el kas yapar. Zira burası bir nevi galaksidir. Her yer yıldız kaynar selam vererek sağ el güçlenir. Dolayısıyla başka yöntemlere gerek yoktur.
eskişehir yolundan giderken gözünüze çarpan yüzlerce tankın öylece hareketsiz durmakta olduğu mekan.tankçıların yuvası gibi hakkında söylentilerin dolaştığı kışlanın,şehrin gelecekte büyüyerek koca arazinin etrafından dolanarak yayıldığında akıbetinin ne olacağını şimdiden merak edyorum...

(bkz: tank sesiyle uyanmak)
Gayet kısa olan askerliğimi zor bitirdiğim, ömürden ömür götüren askeri ilçe.*
Yıldızlar geçidinin çokça yaşandığı ve bu duruma çözüm olarak, kolunu selam verirken alçıya aldırmak isteyen süper zeki kişilerin ortada cirit attığı tank galerisi.* *
Kantininde aranan her şeyin bulunduğu sabah sporunun ağır olduğu yemekleri oldukça iyi olduğu askeri birlik.
önünde sıkça trafik kazaları yaşanan birlik.
kısa dönem er olarak askerlik yapacağım tümen komutanlığı(imiş). vardır bir hayırsever arkadaş elbet yardım elini uzatacak...
haftaya bugün yani 25 şubat'ta acemi birliğimi tamamlamak üzere katılacağım askeri birlik. acemiliği aynı yer olan arkadaşımdan aldığım duyumlara göre meslekçi vatandaşların sadece yatmakla zaman geçirdiği, herhangi bir vasfı bulunmayan insanların ise spor adı altında amına koyulduğu birliktir. dağıtım yerleri ise genelde ülkenin batı kısmı olup son 2 ayınız kala dış görev adı altında doğuda ustalıkları tamamladıkları ana birlik. herşeyden geçtim de 3 tane iğne olayı çok canımı sıkıyor be sözlük. * *

uzun süre sonra gelen edit: arkadaşlar gittim gördüm ve izindeyim şuanda. şunu belirtmek isterim ki sizden bir önceki tertip bile size herşeyi yaptırabilir, gücenmeyin. eğitimi ve sporu ağırdır ama zevklidir. tank kullanırsınız ayrıca. uzman çavuşlardan tutun en rütbeli personelle bire bir diyalog halinde olursanız, ne kadar iyi insanlar olduğunu anlayacaksınız. ilk girişteki karışıklık ve telefon sıkıntısı dışında gitmek için ayılıp bayılınacak bir yer hiç değildir. keyfini çıkarın.

aylar sonra gelen 2.edit: değerli yazar arkadaşlarım acemi birliğimi burada tamamlayıp 95. zırhlı tugay komutanlığı yardımcılığı hayrabolu-tekirdağ'da bulunan askeriyeye katılmak için izne geldim. yemin törenine kadar geçen süreyi epeyce güzel anlatmışım yukarıda ama yemin töreninden sonra berbat bir hal almaya başlıyor askerliğiniz. gerçi adı askerlik olan ama özünde düpedüz amelelik olan görevleri yapmaya hazır olun. pistler bölgesinde lastik boyamaktan tutun da çevrede görünen tüm otların yolumuna kadar ağzınıza bir güzel sıçılır. ayrıca denetleme denen kabusu da yaşarsınız. havası çok pistir. sıcağı çok sıcak soğuğu çok soğuk. çölden farkı yoktur zannımca, takdir edersiniz ki çölde hiç bulunmadım. * kurtulduğuma çok pis sevinmekle birlikte gidenlere allah'tan sabır diliyorum.

seneler sonra gelen edit: içimden sadece ankara ankara güzel ankara demek geliyor içimden. keşke orda kalabilseydim... dertlendim sözlük.
titrerler heybetinden mavi gökler, şu yerler.
bize şanlı, kahraman zırhlı birlikler derler.
yürüyen birer dağız, coşkun seliz, tufanız.
kükreyen aslanlarız, deviz, ateşiz, kanız.

bir yıldırım hızıyla saldırırız düşmana.
vatan mukaddes yurdum, tanrı şahittir ona.

uzanamaz biz varken düşmanın namert kolu.
savaş için kalbimiz şevk dolu, iman dolu.
açtıkça tanklar ateş, sanki gürlüyor gökler.
var ol milletin gücü, aslan zırhlı birlikler.

bir yıldırım hızıyla saldırırız düşmana.
vatan mukaddes yurdum, tanrı şahittir ona.

diye bir marşı vardır, güzeldir, hoştu...
buraya asteğmen adayı olarak kurslar taburuna düşen arkadaşlara entry'mi güncelleyerek rehberlik yapmaya devam edeceğim, ancak kısa bir özet yapacak olursam "zor, çok zor" demek gerekiyor.

Yillar sonra gelen edit :

1. gitmeden önce güzel güzel eğlen, oraya gittiğin ilk günler çok sert davranacaklar sana. ama sadece sana değil, tüm bölüğe. bunu dert etmemeyi öğreneceksin. eğer bunu öğrenirsen şeker gibi yerdir, eğlene eğlene bitireceksin. ama çok yorulacaksın emin ol.

2. sınıfın belli mi? m48a5t1,mt8a5t2,leopard,m60 gibi sınıflar vardır, bu sınıflardan hangisinde olduğuna göre kurada gidebileceğin yerler belli olur.

3. hava biraz soğuk olacak, ben nisanda gittim sonlara doğru biraz sıcaktı. soğuk olması kötü bişey. ama dikkat et kendine.

4. komutan olacaksın bunu asla unutma, herkese nasip olmaz bu. şerefli türk ordusunun şerefli bir subayısın *

5. ilk 1 ay yoğun bir yanaşık düzen eğitimi olacak. bu 1 ay boktan geçecek. sonra yemin töreni, sonrasında daha rahatsın. dersler başlayacak, her gün 1 - 2 saat de sporunuz olacak. dersler eğlenceli geçer, komutanlar güzel insanlardır.

6. her dersin sınavına gireceksin, her hafta spordan derece vereceksin (bombayı 30 metre attın, 5 barfiks cektin vbvb) bu dersleri geçersen (ki geçmek kolaydır) ve sporda o haftanın barajını aşarsan 2 gün boyunca çarşıya çıkabilirsin. kimse sormaz sen nerdesin diye... bu yüzden vaktini ayırabileceksen güzel bir spor yapıp gitmeni tavsiye ederim. dereceye girmeye kasma, o gereksiz strestir ama çarşıya mutlaka çık. motive eder.

7. burada sana emir komutayı adam gibi öğretecekler. kendinden üste koşulsuz biat, kendinden asta da koşulsuz hakimiyetin olduğunu aşılayacaklar. 3 ayda ne kadar olursa, işte o kadar subay olacaksın. ama inan bana kaliteli ve güzel insanlarla kaliteli ve güzel bir askerlik dönemi seni bekliyor.

8. kura günleri geldiğinde bir tatlı heyecan olacak sende. hem 10 gün sonra 15 günlük izne çıkacaksın, hem de kıtada komutanlık yapacaksın. yani öğrencilik bitti, artık komutansın ve kıtadasın.

9. sonrası çok eğlencelidir etimesgut'un. zaman su gibi akar geçer, oradayken geçmez gibi gelir ama geçer. çok da güzel bir yerdir. zordur ama güzeldir. şimdiden hayırlı olsun.

kıta çok değişkendir, umarım burada da şanslı olursun
bir kısa dönem için en iyi acemilik yeridir (bkz: karma bölük) ancaaak acemilikten sonra da orada kalırsanız hele de alaylara düşerseniz berbat günler sizi bekliyor demektir.
"burası ankara, burası etimesgut" sözü size herşeyi özetler. Asteğmen okulunda iyi taraf yemektir, çünkü gerçekten iyidir, askerde o yemeğe laf eden çarpılsın. Öte yandan, Diğer taburlarda çıkan yemeğin aynı olmadığını da belirtmeliyim. Bu arada, Yedek subay okulundaki yemeğin hakkını da verirsiniz, verdirirler. hoyrarirarira heyyyyyy :(
yarın veteriner asteğmen olarak göreve başlayacağım olan dünyanın en büyük ikinci tümeni...
askerligimi yaptıgım yerdir bel agrısını bana miras bırakmıstır egitim destek bölügünde gunde 4 saat uyku ve memur gibi calısma sonucu bel agrısnı hala cekmekteyim... sevmedigim bir yer oalrak hafızamda kalıcaktır.
şubat 21-23 arası teslim olucağım yer. Fazla kilolarımı kasa dönüştürmeyi planlıyorum. Tek merakım usta birliğini nerede yapıcağım gerisi teferruat.
nizamiyedeki anıt tankın cezası nedeniyle orada bekleyen askeri birlik.
hatta tümen komutanı yemek yerken elinden düştüğü için ceza alan çatalın bulunduğu birlik.
337. kd olarak vatan borcunun ödendiği yer. gidecek arkadaşlara tavsiyeler bölümünde ise bol bol selam alıştırması yapın çünkü sağ elinizi hiç indiremeyeceksiniz. tümgeneral ve kurmay başkanına dikkat sigara içiyorsunuz diye 5 gün disko yolları görünebilir. falan filan.
337.kd olarak vatan borcunun ödendiği yer. Çoğu kişi askerde yüzbaşı göremezken, burda albay görmeyince tedirgin olursunuz, bi terslik var diye düşünürsünüz. Çoğu ülkenin ve ülkemizin kara kuvvetleri komutanını görme hatta konuşma şansınız olur, içeri doğru sıçarsınız o anlarda o ayrı, nedeni ise yanınızda tümgeneral de bulunur. Askerlik gidip gelir, gidip gelir o anlarda. uçan bordo bereli bile görmüştüm arkadaş, sen düşün artık nasıl bi yer.
tümen komutanınının askerlere hiç iyi davranmadıği tümen. askerliğimi orada yaptım. çarpılma ihtimaliniz çok yüksek. yeni gidecek arkadaşlara allah kolaylık versin. Cherokee(şaroke) marka yesil cipi gördüğünüz anda kaçın derim başka da birşey demem. *
Selam vermekten sağ elin über kas yapıldığı. esas duruşta baş parmağını bile oynatan erin tek er muharebe eğitimi aldığı. çavuş ve onbaşıların mıntıka yapıp yerleri süpürdüğü. efsanevi komutanları yer aldığı en boktan zamanda bile bolca kahkaha attırdığı. 2. alay da arazi olmanın yolu coktur ama koca tümende bile her an tümen komutanı veya alay komutanına yakalana bilme ihtimalinin olduğu. yat iştimalarının nedense uzun sürdüğü. pistlere giderken kedi köpekten başka bolca sincap ve tavşan görebileceğin tank söfürü ve çavuş yetiştiren askere adım atmakta gelebilceğin en kötü en güzel yerlerden sadece biridir.
(#22653213)

yazılanları okuduktan sonra babalara geldiğimi anladığım tümen.
sertim ama adilim.

ankara etimesgut' ta bulunan birliktir. disiplin bende olduğu gibi buranın esasıdır. takım kıdemlisi ve silah, keskin nişancılık, gzpt sürücülükten albaydan 3 takdirnameli biri olarak gidenlere verebileceğim 2-3 tavsiye; efendi olun, efendi adamı tutarlar burada. denilenleri yapın, başka bir şey yapmayın. asker olun yani. sert olun. otoriter olun. komutanlara çarpılmayın. adamların tek istediği efendi duruş, sağlam tekmil, düzgün selam. 1. alaya fazla uğramayın, garanti çarpılırsınız. bir de kendinizi bol bol yürümeye alıştırın.

bir de şunu söyleyeyim, eğer bu kardeşiniz barış gücüyle acaip ülkelere göreve gitmeyecek olsaydı tam 2 gün sonra kucağına düşecektiniz, çok güzel öpecektim sizi.

unutmadan;

siyah bere düşmez yere.
tankçı yedek subay olarak görevlendirildiğim birliktir.

olm ne yapıyolar orda anlatsanıza biraz.
Etimesgut'ta, Eskisehir yolundan devam edince karsınıza cıkacak olan askeri birlik. Hava hastanesine yakındır.