bugün

Insanı En büyük yırtıcı yapan zekası. En büyük başarı hayatta kalabilmek ama başlıkta kastedilen sanırım günümüz kapitalist ahlakı ile vaaz edilen başarı anlayışı olduğu için başarı dışında bi getiridir var olmaya devam edebilmek.
Canın sıkıldıkça karşıdaki insana ondan zeki olduğunu hissettirip bundan zevk alabilmek.
sosyal hayatımızda da -çok bariz şekilde- duruma göre mutualizm, duruma göre kommensalizim, duruma göre parazitizm söz konusudur aga.

adam, standart. azıcık olağan dışı bir durumda da doğal olarak standart çözümler getiriyor. oysa zeki adam bi şekilde başka bir açıdan bakıyor, başka bi şey düşünüyor, öyle ya da böyle adamın problemini çözüyor. eee abi bu 1-2 kere tekrar ettiği vakit, vatandaş, zeki tipin peşinden ayrılmaz. işte mutualist bir durum söz konusuysa zeka, fayda getirmiş olur. bu her türlü ilişkide geçerli bence. kadınlarda da böyle. sapyoseksüellerin dışında da geçerli.

hele modern zamanlarda. her şeyin kolayı cazipken, çoğu şeyi kolaylaştıran bi insanla kim yaşamak istemez ki? tabi ki tek belirleyici etken değil ama nihayetinde zekanın birçok getirisi olduğunu söyleyebiliriz.

benim işyerimde mesela, hadi isim de veriyorum tahir abi diye biri var. herif zehir gibi amk. şahane bir mühendis de aynı zamanda. arkadaşlığımız boyunca, zehir gibi olduğu alanları yaşamışım görmüşüm. şimdi gidiyorum "abi" diyorum "şu nedir? nasıl olur?" diyorum adam çat çat anlatıyor. amk benden zekiyse napayım tribe mi gireyim. amaç, fayda sağlamaksa, eldeki imkanlar yetersizse, imkanları değerlendiririm. bu da zekilik değildir, makul olmaktır, gerçekçiliktir.

bu arada, offf aşırı zeki olduğum için beni kimse anlamıyor triplerine giren arkadaşlar var, onlara da 2 kayayım öyle gideyim. sizin ben amınıza koyim, ulan öyle bir sıra dışılığınız olsa bu triplere girmezsiniz zaten.
Yazım yanlışı yapmamak.
(bkz: dahi anlamindaki ki)
Acayip bisi lan bu yazarlar.
başarı demek zaten herşeyin senin elinde olduğunun kanıtıdır . yani başka bir şey getirmesine gerek yoktur .