bugün

zara'nın bayık sesiyle gerim gerim gerdiği turkcell reklamı. işin ilginci çöpçü arkadaş billboarddan fotoğraf çekip karısına yolluyo. ama hatunun telefonu ıphone.... çok ilginç...
ilk defa izleyeceklere tavsiyeler
- bir akp reklamı değildir.

sonuna kadar akp niye yeni reklam çekmiş diye düşündüm.*
toplumun her kesiminden insanların duygularını.. neydi o kelime, kullanıyor işte efendim, hacdan gelenler mi dersiniz, dar gelirli vatandaşımız mı, kpss mağdurumuz mu, askerimiz mi. babam tutmaz, kim yollasn resimli mesaj dedi ama göreceğiz.
birçok yazar gibi şahsımın da "zararlı" diye okuduğu, içinde "zara" kelimesi geçen reklam.
aklın yolu bir, anında açılmış başlıktır. zaranın ağlak sesinin en son nereye konacağı sorusu reklam cıngılı iken turkcellin vay başına gelendir. hemen kumandaya koşup mute diyoruz. tez yayından kalka!..
sanırım etkilenmemiz bi "vaooov!!" dememiz gerekiyordu.
ama cıks, olmadı bea.
zaranın ilahiye eğilimli yorumu ve reklamı yapılan şeyin o kadar da mucizevi bir yenilik olmaması itibariyle kafa ütülemekten öte gidemiyor.
(bkz: ben evet diyorum)
moda oldu şimdilerde.mutlu aile tabloları,elinde cep telefonuyla konuşan sakallı çiftçi veya yeni gelmiş akrabalarıyla gülerek slow motionda sarılan aile tripleri birde altına türkü tadında bir müzik koy heh oldu..ama bence olmamış yani çok sıradan ve basit olmuş,,bir yandan bunları göster diğer yandan her geçen sene fiyatları arttır..
'aynı yolun yolcusuyuz' temalı akp reklamlarına çok benzemekte. sonunda ampil çıkacak diye beklerken selocan çıkması şaşırtıyor.
Özetle: Bilinç altı resimli mesaj gönderme alışkanlığı kazandırma uygulamasıdır. Nedir bu peki: bedava diye resimli mesaj gönderirsiniz sevdiklerinize, bir süre sonra aldığınız tepkiler hoşunuza gider. Gönderdiğiniz mesajları alanların da hoşuna gider ve ya sizi ararlar ya aynı şekilde karşılık verirler. Bir süre sonra kampanya biter ama siz hala resimli mesajlarla "canım", "ciğerim" falan yazmaya devam ediyorsunuzdur. amerikalı dostlarının deyimiyle törkselde parayı cukkalar. ama güzel kampanya.
turkcellin çırpınışlarıdır. her türlü yolu her sanatçıyı deneyecekleri âşikârdır.