bugün

(bkz: ben demiştim)
zaman bir yanılsamaysa o zaman geçmişte gelecekte aslında bugündür o zaman bence mümkün bişey.
imkanı vardır.Ama zaman makinası ile değil.300.000 m/s hızla giden bir uzay aracı yapılırsa yıldızlara seyahat yapılabilir.Örneğin 1 ışık yılı uzaklıktaki yıldıza gidildiği zaman dünyanın 1 ışık yılı önceki haline görebilirsiniz.
ama 300.000 m/s hıza sahip bir cisim enerjiye dönüşeceğinden biraz imkansız gibi duruyor.
zamanda ileri gitmek veya geri gitmek için ışık hızına ulaştıktan sonra hangi yöne* doğru gitmez gerekir? einstein' denkleminde bunun yeri varmıdır gibisinden bir soru takılmaktadır insanın kafasına.
J. Richard Gott'un "Time Travel in Einstein's Universe: The Physical Possibilities of Travel Through Time " adlı kitabında değindiği konudur,tabi bunun haricinde de pek çok kişi bu konuya değinmiştir.izafiyet teorisine göre mümkündür,ışık hızına yakın bir hızda hareket eden bir parçacık uzay-zamanı bükebilir.şu anda ki teknolojimizle bunun insan için mümkün olmadığını söylemek gerekir,fakat cern'de yapılan deneyler de parçacık bazında başarılı olunduğu şeklinde dedikodular vardır.araştırmadım yamulmayayım yani.