bugün

en büyük hiper marketinden, en küçük mahalle bakkalına kadar hepsini kapsayan küme.

malumunuz hükümetimiz hiç acımadan sigaralara gacırt diye zammı yerleştiriverdi. resmiyete binmemesine rağmen sağır sultan bile duydu bu zamları. paket başına düz hesap 1 tl'lik bu zam yurdumun dürüst esnafı tarafından hemen değerlendirildi.

özellikle cumartesi günü itibarı ile istanbul'da aradığınız sigarayı bulmak neredeyse piyango tutturmak gibi bir şey. hepsi tezgah altına gömülü durumda.

bu durumun savunucuları da olabilir, serbest piyasadır, şartlar bunu gerektiriyor falan filan. benim şahsi görüşüm ise stokladıkları, tezgah altlarına gömdükleri o sigaralardan elde edecekleri kar, kaç para olursa olsun bu gün yedikleri küfüre değmez.

ayrıca, yeri gelince herkes bu memleketteki büyük vurguncuları, hortumcuları eleştiriyor ama görüyoruz ki bu ülkede kimin eline bir fırsat geçse hiç çekinmeden, insanları mağdur ettiğini düşünmeden bunu ranta çevirmekte hiçbir sakınca görmüyor.

bu gün 1 tl'lik hiç de ahlaki olmayan karların peşine düşen insanlar yarın daha büyük rantlarda neler yapmazlar acaba?

bazen hükümete, politikacılara sövüp duruyoruz da, acaba bizim sokaktaki insan olarak onlardan çok bir farkımız var mı acaba?
üzüm üzüme baka baka kararır ve olan tiryakilere olur durumudur.
Sigarada %5'i bile bulmayan bir kar var. Ve senede 1 yada 2 kere sigaraya zam geliyor.

yani esnafın para kazanmak için 1 sene içinde maximum 2 hakkı var. O kadar da olsun artık.

Zamlı satsak, erken zamladı ibne denecek. Zamsız satsak bize girecek. En iyisi bu yol.

Bende gizledim, ama zamlı alırım diyen birisi çıkarsa, satarım.
sigaraların zamlanmasının daha tam olarak kesinleşmediği halde kısa marlboro yu 6 TL yapan esnaftır. vardır böyle biri.
mahallemde daha zam çıkacağı haberiyle hemen pahalı sigaraları depoya kaldırıp kar için zamdan sonra satacak bakkaldır.
sigaraya zam gelmesiyle birlikte büyük marketlerin prensiblerinden yararlanırlar ordan aldığı zamsız sigarayı kendi büfesinde zamlı fiyatla satmak.
eczane sahipleri yıllardır, zam geldikjçe etiket değiştirirler kutuların üstünde iki üç defa değişmiş etikete rastlamak mümkündü şimdi fiyatlar düşmeye başladı hepsi birden bağırmaya başladılar esnafın ortak özelliklerinden biridir bu.
bayramlarda otobüs ücretlerine zam yapan firmaları örnek gösterebiliriz. (bkz: alacaksan al almayacaksan sırada yolcu cok)
otobüsünün yarısı boş olduğu halde sırf bayram diye 1 kuruş indirim yapmayan esnaftır. ama sonradan "elimize ne geçse kar" diyip size 20 tl lik bileti 5 tl ye bile verir.
kurtuluş savaşında karaborsadan silah satacak insanlardır bunlar... neyse ki biz kürtler arasından çıkmaz böyleleri; o nedenle her zaman türkler açılım yapmak zorunda, ha ha ha.
süte zam yapıldı diyerek ete zam yapan kasaptır.
(bkz: recep tayyip erdoğan)
esnaf kan ağlıyor kepenk kapatıyor diye ağlayıp , ilk fırsatta vurgun yapmaya çalışandır.
an itibariyle eskişehir yeni bağlar'da ikamet eden memleket esnafıdır.

otuzu aşkın market, bakkal çakkal, büfe, tekel bayii gezdim, arkadaş kıran girmiş sigara raflarına. bomboş. yazık bu esnafa yahu. sigara getirmiyormuş firmalar. bir de yeni bitmiş elindekiler. böyle adi bir fırsatçılık olmaz efendim. 1-2 sorgulamadan sonra sigara soruş tarzım değişti. "siz de tezgah altı yaptınız mı?" oldu. bazılarından pişkin pişkin "evet" cevabını alırken, bazıları da yalan söylemeye devam ettiler.

ha şöyle bir şey de var. philip morris, jti vs. de dağıtımı durdurmuş. e arkadaş her bokta etikten bahsedersiniz, bu mu sizin anlayışınız? telefona sarıldım, marlboro'nun yan yüzündeki müşteri hizmetleri numarasını aradım. pazar günleri çalışmıyorlarmış arkadaşlar. ah bi o telefon açılsaydı ne var!

sekiz yıldır aktif sigara kullanıcısıyım. günde bir buçuk, iki paket kısa marlboro box içiyorum. onlarca defa bırakmayı denedim, bırakamadım ve ben bugün şunun kararını verdim. en kısa zamanda azaltıp bırakıyorum bu şerefsizlerin sigarasını. ayrıca bu yeni bağlar esnafından elimden geldiğince alışveriş yapmayacağım. alın-verin ekonomiye can verin. zınnık alırsam adam değilim. batsın pezevenkler. 10 dk yürüyüp gidip migros'tan alacağım iğneyi bile. azıcık gururluysanız para kazandırmayın bu ibnelere.

--spoiler--

Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

--spoiler--
henüz zam gelmediği halde yeni yılın ilk saatlerinde sigarayı zamlı satan esnaf müsvettesi.
güncel Önemli Başlıklar