bugün

uludağ sözlüğün yönetim biçiminin değişmesi ile çok daha başarılı bir sözlük olacağını düşünen bir yazar olarak aşağıdaki satırları yazıyorum.

7. nesil bir yazar olmama karşın 2007 yılından bu yana uludağ sözlüğü ciddi anlamda takip ederim. uludağ sözlükte yazar olma sebebim ise fatih altaylı nın sözlükler hakkında ileri geri konuşmasını sindirememdir. zaten ilk entryim fatih altaylı başlığı altındadır.

peki nedir zall ın bize kattığı insan hakları hakkındaki değerler. bunu açıklamak için öncelikle sözlük nedir bunu açıklamak gerek. sözlük yapısı itibari ile bilgi kaynağı olma özelliğinin yanı sıra yazarların düşüncelerini başka medya ortamlarında dile getiremeyecekleri katar taraflı ve özgürce dile getirebilmesine olanak sağlayan platformdur. bu özgürlük sözlük formatı ve türkiye cumhuriyeti yasaları delinmediği sürece dilenildiği gibi kullanılabilir. birde moderatörlere toz kondurmadığınız sürece..

1 aylık kafa iznine çıktık yönetimi eleştirmek için..
onca entry yazdık mesaj attık..
dedim siktir et meybivi entry yaz geç, beğenmiyorsan siktir olup gidersin. sonra başladım bilgi içerikli entry girmeye. sonra zall çok kazanıyormu benzeri bir başlığa entry girdim. hemen ardından esnaf zall başlığını açtım. oo oda ne öyle başlık entry doluyor arkadaş. kimisi hakçı zall yazıyor, kimisi zall parti kursun, kimisi şöyle zall, böyle zall. akşam akşam iyi gülmüştüm. birden başlık sol frameden kayboldu. başlık altındaki onlarca entry siliniverdi sıra sıra. 3-4 tane entry falan kalmıştı, belki onlarda kalmamıştır.* önce eksi oy almıştır yazarlarda silmişlerdir dedim, sona başlığı aradım sol framede cidden yok.

ve ne olduysa ondan sonra oldu. sözlüğü ticari amaçlar için 1 saat kapattığı ayıbını yüzüne söyleyince gücüne giden zall karmama sardı. esnaf zall başlığı açıldıktan sonraki 6 gün;

1. ve 2. gün: doğru dürüst entry girmedim 1 eksi 2 tane artı oy aldım sanırsam. karmam düştü
3. gün: 4 tane entry girdim yaklaşık. ne artı ne eksi oy aldım karmam düştü.
4. gün: 3-4 tane entry girdim 2 tane eksi oy, yaklaşık 12-15 tane artı oy aldım karmam düştü.
5. gün: 10 kadar entry girdim. eksi oy almadım, 10 kadar artı oy aldım, karmam düştü.
6. gün: yani dün. 50 kadar entry girdim, bazı entrylerim çoştu. dün nerden baksam 30-35 tane artı oy, 5 tane eksi oy aldım karmam yine düştü.

bugün ne mi oldu? dün şeytanın bacağını kırdım karma artacak dedim, sexy karmam 121 den 115 e düşmüş. önce bir derdim var dan moderatörlere yazıklar olsun dedim.* sonra hızımı alamadım moderatör sikmek adlı ünlü başlığı tekrar açtım. değerli moderatörlerimiz incinmesin diye onlardan bahsetmedim bu başlıkta. entrym format dışıymış. peki dedim, tanım ekleyerek tekrar düzelttim. aa oda ne? moderatör sikmek başlığı altındaki entryler uçuverdi.. ve yine başlık sol frame de yok ?

ha bana kalırsa sikmişim karmasını, başlığı. sadece 2007 yılından beri takip ettiğim sözlüğün yöneticilerinin ne kadar beceriksiz insanlar olduklarını tekrar tekrar görmüş oldum. zall sözlük denilen oluşumların 2. en büyüğüne sahipse biraz durduğu konumu yaptığı hareketleri bilsin. sikimdirik meybivinin karmasını düşürmek bulunduğun pozisyonda ona bişey katmaz. bana hiç bişey katmaz. çok iyi codersa sql injection açıklarnı kapatsın sözlüğün.

son olarak: karmanın amk, 3 kuruşluk bilgi girdim ya onlara harcadığım zamanında amk. zikimde mi ? zikleyeninde amk. silincekmiyim? silmeyenin de amk. oturun şimdi çoluk çocuk karma düşürün, am göt meme diye başlıklar açıp klavyelerinize attırın..

düzen: serzenişimden sonra karma normal şekilde yükselişe geçti. ne güzel ne garip.*
haklı bir yakarıştır, umurlarında olmadığı halde yalakalık yapanların aksine, destek verilmesi gereken bir konudur. bugün ona, yarın bana, bir gün herkesin başına gelebilir. geldiği gün, ağlamamak gerekir, ben yalnızım diye. isyan edenlerle yalakalık adına dalga geçilen günleri hatırlamak lazım...

zall'dan demokrasi dersleri;

1. bir taraf hata yaparsa, bunun cezasını herkese bölüştür.
2. birinin sesi çıkarsa, onu sustur.
3. ...

dipnot: belki de zall'ın suçlu değildir, insanın doğasında vardır adil olamamak...
demokratik olmayan bir ortamda boş yere aranan derslerdir.
zall bir demokratik lider değil, bir işletme sahibi, bir esnaftır.
sözlüğü ticari amaçlar için açmıştır ve işletmesini yönetmektedir.
sendika lideri değil patrondur.
demokrasi ile bir işi olduğunu zannetmemekteyim.
(bkz: çok uzun entrylerin okunmaması)