bugün

kimselerin bilmediği, geçtiğimiz haftadan itibaren patlama yapan ecdat türküsü.
3 yıldır erkan oğur'dan dinlenilen efsane şarkı.
öncesinde de mehmet ruhi su'dan dinlerdik efenim.

http://www.youtube.com/watch?v=QaufJbBAHcE

http://www.youtube.com/watch?v=IUd4ggXRG2Q
diziyle beraber gündeme gelmiş güzel bir Bektaşi nefesidir efendim kendisi. naif bir sesten dinlemek isterseniz erkan oğur'dan, gürleyen, kabadayı bir sesten dinlemek isterseniz ruhi su' dan dinlemeniz gereken eserdir.
http://www.youtube.com/watch?v=ustH0dFFW24&src_vid=CBG8p7l8BEw&feature=iv&annotation_id=annotation_4261672017
http://www.youtube.com/watch?v=ustH0dFFW24&src_vid=CBG8p7l8BEw&feature=iv&annotation_id=annotation_4261672017
Ya bi şarkı bi insanı bu kadar mı derinden etkiler.
yahu arkadaş kendimden utandım resmen. (bkz: Erkan oğur)'u çok severim türkülerine bayılırım ama nasıl bu bektaşi nefesini gözden kaçırırım utandım doğrusu.
aytekin aktaşın yorumu da ayrı bir güzel olmuş hakkını yemeyelim ama kısa olmuş çünkü sadece iki kıta okumuş.
Muhteşem yüzyıl dizisine cuk diye oturmus nefestir efendim. Günlerdir dinlemekteyim çok etkileyici. Sadece bizi etkilememektedir youtube taki yabancılar bile so touching, anyone can translate it in English pls?böyle demiş.

gelgelelim sözlerine, bence çok ama çok anlamlı

zahid bizi tan eyleme (zahid: zühd sahibi, şüpheli şeyleri bile terkederek günahtan kaçan, allah korkusuyla dünya nimetlerinden el çeken (kimse)
hak ismin okur dilimiz
hey canım hay canım
eyvallah hey dost

sakın efsane söyleme hay hay
hazrete varır yolumuz hey canım (Hazreti peygambere)
hazrete varır yolumuz eyvallah hey dost

sayılmayız parmak ile hay hay
tükenmeyiz kırma ile hey canım
tükenmeyiz kırma ile eyvallah hey dost
taşramızdan sorma ile hey canım
kimse bilmez ahvalimiz eyvallah hey dost(ahval: durum, hal)

erenlerin çoktur yolu hay hay
cümlesine dedikleri dedik beli eyvallah(beli: Evet, hay hay)
hey hey dost
gören bizi sanır deli hay hay
usludan yeğdir delimiz eyvallah hey dost(yeğdir: daha iyidir)

biz hayy isek sizde hayy sınız.
siz hu iseniz biz de hu yuz. Haydan gelen hu ya gider.

--spoiler--
anlami ise allahtan gelen allaha gider demektir. zira hayy ve hu kelimeleri allahin guzel isimlerindendir.
(bkz: Allahın isimleri)
--spoiler--

tevhid eden deli olmaz
allah deyen mahrum kalmaz
her seher açılır solmaz
bahara erer gülümüz

muhyi sana ola himmet hay hay (muhyi:( el-muhyi ) varlıklarını yoktan var edip hayat ihsan eden. /Himmet: irade, kuvvet. Yani allah sana himmet versin.)
aşık ise cana minnet hey canım hey canım
cümle alemlere rahmet saçar hey hey
şu yoksul elimiz hey canım
saçar hey canım eyvallah hey dost.

(bkz: sürçi lisan ettimse affola) *
Sözleri muhyiddin abdal'a aitmiş ama kimileri de anonim bir eser olduğunu söylüyor.

Edit: Sözler muhyıddın abdal'ın müzik ise anonimmiş.*
her dinlendiğinde tüyleri diken diken edendir.
Fuzuli'nin "Zahid ile Rind" eserine tekabül eden bektaşi türküsü.

(bkz: rind u zahid)

Mazlumların ahı, zalimlerin elinde duran canların sesidir.

Dini kendine yontan zalimleri gördüğümüzde aklımıza gelir.
Tüyleri diken diken eden muhteşem yüzyılda çalan mükemmel şarkıdır.
son zamanlarda şehzade mustafa ile bütünleşmiş bektaşi nefesi.
erkan oğur'dan dinlediğim ve çok sevdiğim bir bektaşi nefesi.
Harika ötesidir. Resmen yüreğe işliyor.
erkan oğur ve ismail hakkı demircioğlu'nun on numara yorumladıkları eserdir.
Her dinleyişte ayrı etkiler.
aytekin ataşın yorumuyla bi ayrı güzel olmuştur dinledikce dinleyesiniz gelir çok güzeldir allah yazandan bin razı olsun dedirtir.
muhteşem yüzyıl sayesinde bilmeyenlerce keşfedilen bir bektaşi nefesidir.

böyle bir bektaşi nefesini nasıl da bilmem, nasıl da duymam kendimden utandım. şehzade mustafa ölüme giderken çaldığında işittiğim ve ''bu ne lan böyle'' dediğim, bayıldığım, dinlemekten kendimi alamadığım bir eser gerçekten.

dinlerken insanı kendinden alıp başka bir diyara götürüyor.

aytekin ataş versiyonunu erkan oğur a göre daha çok sevdim ben.

http://www.dailymotion.co...yleme-uzun-versiyon_music

edit : keşfeden keşfetmiş zaten, ayıp bana. sözleri de ayrıca bir güzel mübareğin.
Sözlükten edinilen bilgilere göre daha daha önce Yılmaz Güney'in Ağıt filminde keşfedilmiş güzel bir türküdür.
Bektaşi nefesidir. *
pek çok kişinin android telefonlarında çalan müziktir.

aslında bir şarkı, yahut türkü değildir. nefestir.

işin ilginci ise 7/24 alevilere söven, alevileri dinsiz gören, islam dışı kabul eden pek çok kişi, bu eseri keyifle dinlemektedir.
Muhteşem yüzyıl sayesinde dinleyici kitlesini arttiran yapıttır guzeldir.

Not:aytekin aktaş'ın yaptığı versiyonu daha zevklidir.
bektaşi nefesidir.
ilginci muhteşem yüzyıl ile ilk kez duyan ve hatta dizi için yazılmış sanan kromagnonlar vardır.

bahsi geçen zahid bir kişi değil dünya ve ahiret inancı açısından tasavvufta bir tarzdır.

rind ve zahid olmak üzere iki telakki bakışı vardır.

Rind; şekil kaygılarından uzak, hoşgörü ve müsamaha sahibi, ne dine ne de dünyaya sırt çeviren 'Allah affedicidir elbette beni de bağışlayacaktır' şeklinde düşünen, dış görünüşüne bakınca dinin emir ve yasaklarına aldırış etmeyen bir sapık ve günahkâr; fakat içinden dinin getirdiği yolda olan ve emirlerine uyan, yasaklarını işlemekten sakınan bir anlayışı;

Zahid ise; aklı ve hesabı kendine rehber edinen, kendi nefsini ön planda tutan, dünyada işlediği amellerin karşılığında âhirette cenneti gözleyen, bu yönden bakıldığında menfaatçi ve şekilperest, dünya menfaatleri yüzünden dindar geçinen, fırsat buldukça günah işlemekten çekinmeyen dindar kıyafetine bürünmüş münafık bir anlayışı temsil eder.

Madde ve mana, akıl ve aşk, dünya ve ahiret... işte rind ve zahidin özellikleri... Rindin aşkı şem ü pervane, zahidin aşkı ise gül ü bülbüldür. Sevgilisinin etrafında dönüp duran bülbül, feryad u figan ederek aşkını herkese duyurur. Rind ise sevgilisinin etrafında dönerken yanar, kül olur; ama ah u figan etmez. Biri diğerini yakar diğeri de onun etrafında dönerken yanar. Neticede yok olurlar.

dip not:
tan eylemek - hor görmek.
arka arkaya 10-15 kere dinleyebileceğim türküdür.
zahid bizi tan eyleme : divan edebiyatı beyitlerinden .
Zahid bizi tan eyleme
Hak ismin okur dilimiz
Sakın efsane söyleme
Hazret’e varır yolumuz

Sayılmayız parmak ile
Tükenmeyiz kırmak ile
Taşramızdan sormak ile
Kimse bilmez ahvalimiz

Erenler yolun güderiz
Çekilip Hakk’a gideriz
Gaza-ı ekber ederiz
imam Ali ‘dir ulumuz

Erenlerin çoktur yolu
Cümlesine dedik beli
Gören bizi sanır deli
Usludan yeğdir delimiz

Tevhid eden deli olmaz
Allah diyen mahrum kalmaz
Her seher açılır solmaz
Bahara ere gülümüz

MUHYi sana olan himmet
Âşık ise cana minnet
Elif Allah, mim Muhammed
Kisvemizdir dalımız

Sözlerinin tamamı bu şekildedir. Çoğu kaynakta eksik verilmektedir. Orjinal daha güzel.