1. 1.
  Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesinin en değerli hocalarından biri olmakla beraber şuan için dekanıdır. ileri görüşlü ve idealist bir yöneticidir. iletişim Fakültesinde idealist dönüşümler yapmıştır. Kendisini takdir ediyoruz. Mesela daha önceden okulun stüdyolarını kullanmak bir yana yakından bile göremiyorduk. Ancak şuan istediğimiz gibi kullanabiliyoruz. Daha önceden okulda 2.öğretim ders saati için hoca kalmazdı, kalmak istemezdi. Ancak şuan tüm hocalarımız ders saatini beklemekte ve öğrencilere karşı daha anlayışlı davranmaktalar. Bu gibi daha nice güzelliklere imza atmıştır ve eminimki atmayada devam edecektir. Bence Nişantaşı kampüsünün bahçesine, heykeli dikilmesi gereken çok değerli bir bilim insanıdır.
  2 -8 ... olympe
 2. 2.
  çıkan haberlerden anladığımız kadarıyla farklı düşünceleri benimseyemeyen kişi.
  1 ... terliklerimle gelsem sana
 3. 3.
  marmara üniversitesi, iletişim fakültesi'nin, radyo, tv ve sinema bölümü'nün yeni başkanıymış kendileri. atandığı üniversitede okuyan ve ekşi sözlükte yazarlık yapan ''mikail Boz'' adlı öğrenciyi kendisini eleştiren entry girdiği için 6 ay okuldan uzaklaştırmış yetersiz sözde bölüm başkanıdır.

  http://bianet.org/bianet/...di-okuldan-uzaklastirildi.

  üstelik entry hakaret içermiyor.

  bulunduğu mevkiiyi ancak savunmasız bir öğrenciyi okuldan uzaklaştırarak kullanabilir. onun dışında faydalı bir iş yapacağını düşünmüyorum. böylesine hazımsız insanlara sessiz kalmayalım tepkimizi yazarak gösterelim. ekşi sözlükte fokur fokur.
  6 ... byherald
 4. 4.
  (bkz: makam arabalarına yol ver geçsin)
  1 ... adana turuncudur
 5. 5.
  hakkında az önce türkiye büyük millet meclisi'ne soru önergesi verilmiş olan dekandır. soru önergesinin sebebi ise haksız yere uzaklaştırma cezası verilmiş olan mikail boz arkadaşımızdır. durum parlamentoya taşınmıştır ve de ulus olarak bu soru önergesinin cevabını bekliyoruz.
  3 ... anarsistkedi
 6. 6.
  "...iletişim..." isimli bir bölümün dekanlığı görevinde bulunan profesör titrini taşıyan insan.

  eleştiriye karşı aldığı tavırla, 2023 yılında türkiye'nin muhtemel ay yolculuğu için türk bilim sistemi'nin en büyük gücünün kendisi ve türevleri olduğunu dosta-düşmana göstermiştir.
  1 ... her dogru her yerde dogru mu
 7. 7.
  icraatları yalnızca mikail boz'u eğitiminden mahrum bırakmakla sınırlı olmayan dekan.

  şunları bir okuyun sözlük. okudukça ülkede akademinin artık can cekiştiğini görüyorsunuz:

  marmara üniversitesi’nde mikail boz’un ekşi sözlük yorumu sonrasında okuldan uzaklaştırılması kararının yankıları sürüyor. marmara üniversitesi’nde kısa sürede dekanlığa yükselen yusuf devran’ın uygulamalarını, marmara üniversitesi çalışanları ve mikail boz ile konuştuk. boz dışında görüştüğümüz kişiler yoğun baskılar dolayısıyla isimilerinin haberde kullanılmasını istemedi. iddialara göre üniversitede adeta soruşturma, baskı ve kadrolaşma furyası var.

  “rektörlük ricasıyla önce profesör sonra dekan oldu iddiası”
  smini açıklamak istemeyen marmara üniversitesi iletişim fakültesi çalışanı sol’a devran’ın dekan olmasın ardından yaşananları anlattı.
  marmara üniversitesi’nde yaşananları anlamak için rektörlük seçimlerine bakılması gerektiğini söyleyen üniversite çalışanı, ikinci sırada yer alan zafer gül'ün rektörlüğe atanmasıyla her şeyin değiştiğini söyledi.

  iddialara göre marmara üniversitesi’nin şimdiki dekanı olan yusuf devran’ın, yeditepe’de doçent kadrosundayken, marmara’ya açılan profesör kadrosuna gelmesi tamamen rektörlük ricasıyla gerçekleşiyor.

  ardından önce kısa sürede bölüm başkanı, sonra dekan yardımcısı, ardından dekan olan yusuf devran, marmara üniversitesi’ne geldikten sonra kısa sürede inanılmaz bir yükseliş yaşıyor.

  has partili bağce dekan yardımcısı oldu
  yusuf devran'ın göreve geldikten sonraki uygulamalarının başında kadrolaşma politikaları geliyor. kocaeli üniversitesi’nde doçent kadrosunda bulunan emre bağce, marmara üniversitesi'nde göreve geldikten kısa süre sonra önce profesör, sonra da dekan yardımcısı oldu.

  dekan yardımcısı emre bağce, 11 temmuz 2010 tarihinde gerçekleştirilen sp büyük kongresinde genel i;dare kurulu (gik) üyesi seçildi. partide yaşanan olaylar sonucu genel başkan prof. dr. numan kurtulmuş'un istifası ile birlikte 5 ekim tarihinde sp'den istifa etti ve has parti kurucuları arasına katıldı. bağce ayrıca has parti’nin milletvekili adayı da oldu.

  ülkücü avukat “ders veriyor”
  üniversiteye geldiği günden bu yana ciddi bir kadrolaşma süreci uygulayan devran’ın döneminde 20’den fazla üniversite çalışanı ve akademisyene soruşturma açıldı. birçok akademik kadro ise istifaya zorlandı.

  üniversitede bu uygulamalar yaşanırken bir diğer yandan da, yeni hocalar ders vermeye başladı. bunlardan birisi ise ülkücü avukatlar grubu üyesi de olan ömer osman sur oldu. sur, devran’ın göreve gelmesiyle birlikte üniversitede hukukun temel kavramları dersine girmeye başladı.

  facebook’tan da soruşturma
  yine üniversitenin uygulamaları üzerine konuştuğumuz bir diğer üniversite çalışanı ise, üniversitede çok ciddi bir kadrolaşma sürecinin yaşandığını dile getirdi.

  mikail’in gündeme gelen ekşi sözlük uzaklaştırması dışında en az onun kadar ilginç bir diğer durum da iddiaya göre, facebook üzerinden üniversite uygulamalarına tepki gösteren bir akademisyene soruşturma açılması oldu. soruşturma sürdüğü için akademisyenin kimliğini veremeyeceğini belirten üniversite çalışanı, üniversitede baskının üst boyutlarda olduğuna dikkat çekti.

  iletişim fakültesi çalışanının hemşirelik fakültesine sürgünü
  marmara iletişim’in yeni dekanı devran’ın okula geldikten sonra çalışmak istemediği birçok isim okuldan sürüldü. bu uygulamalara iki örnek ise, üniversitede teknik bölümde çalışan iki uzman kadrosundan birisinin, kartal’da bulunan hemşirelik fakültesine fakülte sekreteri olarak atanması, diğerinin ise beden eğitimi yüksek okulu kütüphane sorumlusu olarak atanması oldu.

  cezaevindeki öğrencinin selamı üzerine soruşturma iddiası
  marmara üniversitesi’nde yusuf devran ile gelen bir diğer uygulamanın ise hemen tüm araştırma görevlileri üzerinde uygulanan soruşturmalar olduğunu belirtiliyor. bu konuda marmara’da yaşanan ilginç bir örnek ise şöyle; bilindiği üzere tutuklu öğrencilerin sınava girme hakkı bulunuyor. bu şekilde cezaevinde sınava giren bir öğrencinin, sınav görevlisi akademisyene, üniversite hocalarından birine selam söylemesini istemesi üzerine bu konuyu öğrenen dekan devran, selam gönderilen akademisyen hakkında solcu öğrencilere aşırı yakın diyerek soruşturma başlattı.

  "küçük bir türkiye modeli"
  sol’a, devran'ın dekan olmasının ardından bu tip uygulamaların arttığı bilgisini veren marmara üniversitesi çalışanları, devran’ın türkiye’nin büyününde yaşanan olayların benzerini iletişim fakültesi’nde uygulamaya çalıştığını söyledi. bu uygulamalarla devran’ın küçük bir tayyip erdoğan gibi davrandığını belirten üniversite çalışanı, iletişim fakültesi akademik kadrosu üzerinde istenmeyen kimi isimlere sürekli baskı yapıldığını ileri sürdü.

  mikail konusunda geri adım mı atılıyor?
  bu arada üniversitenin okuldan bir dönem uzaklaştırdığını yazıyla ilettiği mikail boz, kendisinin bugün saat 11.30’da fakülte dekan yardımcısı ile görüşeceğini dile getirdi.

  görüşmenin ardından kendisi hakkında alınan kararın geri alınabileceğini belirten boz, yaşanan uzaklaştırma olayının bir iletişim fakültesi öğrencisi için kabul edilebilir olmadığını söyledi.

  üniversitenin uzaklaştırdığı boz, “biz geleceğin gazetecileri ve televizyoncuları olacağız. bizim işimiz sorgulamak, eleştirmek ve yanlış olanların düzeltilmesini istemek. tüm bunları dile getirdiğimiz için ceza alıyorsak boşu boşuna bu fakültede öğrencilik yapıyoruz” dedi.

  "mikail’e bu yazıyı kim yazdırdı"
  fakültede savunması alınan mikail’e, bir öğrenci düşüncesini özgürce ifade edemezmiş gibi sürekli biçimde, “sana bu yazıyı kim yazdırdı” diye soruldu. üstelik dekan devran, mikail’e bu görüşmede kendisini tanıyıp tanımadığını ve onu okuldan attırabileceğini söyledi.
  yani özgürce düşüncesini ifade eden bir öğrencinin yazısı üzerine bir öğrenciyi savunmaya çağıran dekan devran, üstelik bu savunmada öğrenciye açıkça baskı kurdu.

  üniversite hayatı boyunca yazları çalışıp, biriktirdiği parayla dönem içi okuduğunu kaleme aldığı bir mektupta dile getiren boz şunları ifade etti:

  “üniversite benim için salt bir diploma alma yeri değildir. okumak için alınteri döktüğüm, işçi olarak çalıştığım, sinema üzerine incelemeler yapmak istediğim bir bilim yuvasıdır. yüksek lisans yaparak eğitimime devam etmek istediğim için aldığım bu uzaklaştırma akademik olarak da bana etkisi olacak bir cezadır. eğitim görmek benim için geceleri askerdeyken ders çalışmaktır. eğitim giderlerini karşılamak için yazın konfeksiyonda çalışmaktır. bunları fakülte yönetim kurulu da bilmektedir. savunmamda anlattım.”

  mektubunda üniversitedeki atama usulüne de tepki gösteren boz, bilim yuvası olarak adlandırılan bir kurumun yöneticisinin, kimsenin fikri alınmadan göreve getirilmesinin doğru bulmadığını dile getirdi."

  (sol.org.tr)
  3 ... anadol
 8. 8.
  eleştiriye tahammülü olmayan bir insan.
  üstelik akademisyen.
  1 ... strategy
 9. 9.
  en çok neye seviniyorum biliyor musunuz.kendi ipini kendisi çekmiştir. yani baltayı taşa duvara vurmuştur. artık bilişim çağında onun akademik kariyerini merak edip google da araştıran bir öğrenci onun bu yaptığı olayla onu tanıyınca zaten ön yargısı hiç bir zaman yıkılmayacak artık kime ceza verirse versin bu yaptığı ona bir ömür yeter.
  1 ... arturclark
 10. 10.
  marmara iletişim fakültesi'nin aldığı maaşla geçinemeyen dekanı.

  bilime ve bilimsel düşünceye verilen önemin yerlerde gezindiği ülkemiz düzeninde bilim insanları da bundan payını elbette alıyor. kimi şuraya buraya danışmanlık yaparak kimi seminerlerle ek iş yaparak hayatını kazanıyor. yusuf devran hoca ise ilginç bir akademisyen profili çiziyor. baksanıza mesleği ile uğraşmaktan sıkılmış olmalı ki hafiyelik işine soyunmuş. bir öğrencinin Facebook yorumlarını, kendi hesabı üzerinden yayınlayıp, talebelerini fişleyerek geçimini sağlıyor işte ne yapsın, ekmek parası...

  devran hoca umarım uludağ'ı takip ediyordur da istanbul iletişim'deki meslektaşından benim için "gereğinin yapılması"nı ister. haberin ironisiz ve acı yüzü burada sözlük.
  http://haber.sol.org.tr/m...karsiliyorum-haberi-52362
  1 ... anadol