bugün

Tarım bakanının yaptığı açıklamaya göre bu sene buğday yurtdışından ithal edilcekmiş.
Bu ne kardeşim bizim çiftçinin buğdayı mahsulleri elinde kalsın satamasın dışardan alınan ucuz diye ithal edilsin olacak iş değil.
yazıklar olsun. hayvan ithalalatına birazcık göz yumduk da bu nedir arkadaş. buğday ı ithal ediyorsan gururluysan istifa etmen lazım, ama ne gururu bu itlerde. kapayın kepengi gidelim.
Rusya türkiyeye bütün ambargoları kaldırdı.
Sadece 1 tanesi hariç.
Oda domates ithali...
Sebebi ne biliyor musunuz ?
Rus domates üreticileri yatırım yaptı, mağdur olmasınlar diye....
Sonuçta türkiyeden çok daha ucuza almak varken, şu an dükkanlarda en en ucuz domatesin kilosu tüRk parasıyla 6 tl. 15-20 tl lere kadar çıkıyor fiatı....
işte üreticiyi korumak budur...
Bugünü düşünüp kolay olsun, ucuz olsun dersen,
Yarın buğday ambarı denilen türkiye buğday ithal etmeye başlar....
https://m.uludagsozluk.com/e/37304951/
(bkz: kapitülasyonlar)
Sonra kimse biz neden kanser olup ölüyoruz demesin.
Neden çiftçiler arsasını satıp, şehirden ev alıp fabrikada işçi olarak çalışıyor diye yargılamasın.
Mazot fiyatı belli, gübre fiyatı belli. Bu insanlar kazanç sağlayamadığı işi yapmaz tabi.
insan gibi köy ekmeği yiyiyorduk o da kalmadı.
Selamın aleyküm.
görsel

Bu yukarıda gördüğünüz şey, geç hitit dönemine ait bir kaya kabartmasıdır.
Mö 8.9. Yy ile tarihlendirilir.
Kabartmada tuvana ülkesinin rahip kralı warpaiwas adlı şahıs bir elinde buğday başağı, bir elinde üzüm salkımı ile tanrıya verdiği bolluk ve bereketten ötürü şükranlarını sunuyor.

Hititler döneminin en güçlü ülkesi, dünyanın süper gücüydü gerçekten.
Bunun kaynağı da tanrının her şeyin en güzelini, en bereketlisini bahşettiği anadolu toprağıydı şüphesiz.

Işte bu anadolu toprakları "siyez" de denilen ama ecnebilerin eincom dediği buğdayın yabanıl olanının ana vatanıdır.

Yani bizim topraklarımızda buğday kendiliğinden ve bol miktarda yetişiyordu zaten.

Ama şimdi buğdayın anavatanında yaşayan bizler buğday ithal ediyoruz.
126 kalem tarım ürünü ithal ediyoruz.
Acaba tanrılar mı bize küstü?
Yoksa biz mi tanrıları kızıdırdık?

Şüphesiz ki medeniyetin beşiği olan bu kadim topraklarım dengesini bozdugumuz için bunlar bize verilen bir ceza.

Toprağından kendiliğinden buğday fışkıran anadolu, buğday ithal edecek...
Helal olsun.

Not;
Buğdayın atası olan siyez tarihte ilk olarak karacadağ eteklerinde yetiştirilip hasat edilmeye başlanmıştır.
Sadece karacadağ'daki siyez değil, bugün dahi kars civarinda yetiştirilen kavlıca buğdayı da tarihin gelişimini etkilemiş bir bitkidir.
a haberde veriliş şeklini aynen aktarıyorum;

"müjde 0 gümrük vergisi ile buğday ithal edilecek"

valla lan böyle verdiler haberi.
tarım bakanı doktor kökenli bir bakan.

ne diyelim ki!

yazık.
Türkiye yıllık un üretiminde dünya üretim kapasitesinin @30 dan fazlasını karşılamaktadır.
Buğdaydan üretilen unun bir miktarı iç pazarda kullanılırken geriye kalan önemli bir kısmı ihraç edilmektedir.
Türkiye un federasyonu son yaptığı açıklama ile 2030 yılına kadar dünya un talebinin @50 sinin Türkiye'den karşılanmasını hedeflemekte olduğunu bunun çalışmalarının ve alt yapısının oluşturulmaya çalışıldığını ifade etmiştir.
Mevcut üretim kapasitesi içinde ülkemizde üretilen buğday un üreticisinin talebini karşılamadığından buğday ithalatı gerçekleştirilmekte, ithal edilen buğday un yapıldıktan sonra ihraç edilmektedir.
Buğday ithalatının sebebi iç piyasanın ihtiyacını karşılayamamak değil dünyanın her yıl artan un talebine Türk un sanayinin cevap verebilme çabasıdır.

Bir dipnotta şudur, Anadolu tarihte ilk unun elde edildiği ve kullanılmaya başladığı topraklardır.
ülkemizde buğday yok mu ? elbette var. mesele ithal ürün alıp kara para aklamak. aldıkları fiyatın iki üç katını göstererek devleti soyuyorlar.
Samanı bile ithal ediyoruz, buğday nedir ki.
Sanayi ülkesi değiliz, tarım ülkesi değiliz e şimdi biz neyiz?

Ben şuraya yazıyorum on onbeş yıla açlıkla mücadele eden afrikalıyı bizzat anlayacak durumda olacağız bu gidişle.