bugün

hayaldi, gerçek oldu. siz yaptınız, yine siz yaparsınız!

https://www.ntv.com.tr/ek...%2c1d1H6vF250KehChZze9uHw

15 lira olan şeye %300'den fazla zam yapmışlar. 50 lira olmuş. pes doğrusu. umarım kabul edilmez bu teklif. ama edilecek gibi duruyor. yurtdışı çıkış harcı başlı başına rezil bir uygulamayken, bir de onu 50 liraya çıkarıyorlar. pes doğrusu. pes hakikaten.

entrymi bir şiirle bitiriyorum:

silkin efendiler, silkin,
bu han-ı iştiha sizin,
aksırtıncaya, anırtıncaya kadar silkin,
eğer doymazsanız,
biraz daha silkin,
çünkü biz doymuyoruz silkinmeye.
ülkeden dışarı çıkabilmek adına para ödenmesine alkış tutanlar,bu parayı ödeyen insanları milliyetçi olmamakla suçluyor memlekette ilginç.
bulent ecevit’in olmusune rahmet okutur. 50 dolardan 70 teleye. ındirimden once yurtdisina cikis yapanlarin sadece %3 unun odedigi ortaya ciktiginda yaziklar olsun denilen uygulama. simdi de cok farkli oldugunu sanmiyorum. enayi yerine konuluyoruz cunku artik banka kartlari yurtdisindaki harcamalarimiza %1 caktirmadan ekliyorlar. ve utanmadan kendi kafalarina gore bir kurdan degistiriyorlar. merkez bankasini bile baz almiyorlar artik. Telefona vergi zammi, sure uzatmasi telefonculari seven duzenleme oldu. bu para devletimize feda olsun.

edit: konuyla ilgili isbankasindan aldigim cevap islemin yapildigi gunku türkiye genelinde giselerden satilan en yuksek doviz kurundan hesaplanmaktadir. yani gisedeki uyanik personel 0.50 pahali bir dolar satsa. tum islemlere yansiyor.
insanlari kucuk ama onemsiz gibi gosterilen hilelerle yurt disina göçü engellemeye calisilan bir politikadir. ancak hashtag: disariyagocengellenemez

ve hashtag: buulkededahafazlayasanmaz.
biz hep 50 liralik cikiyoruz diyenlerden Ilham alinmis uygulama.

15 tl olmasi bile rezil bir durumken 50 lra olmasi cok sacma.

Istanbul elden gidince herseye zam.
reyiz saray yabdırıyor, yeni uçak da lazım.

itibardan tasarruf olmaz.
Ülkede işlerin vergiyle döndüğünün kanıtı.

Üretmezsen olacaği bu.
yanlış zamanda doğmuşum dedirtenler listesi bilmem kaç vol. bu kadar da olmaz artık.
bu saltanat nasıl dönecek ya la marabalar ?

çalışında ödeyin

hazretimisss efendimisssss

saray yabdırıyor.
Yakında sevgilisi olanlardan da vergi alacaklar.
algı operasyonudur, nasıl ki tarım ilacı bir zehir olmasına rağmen ilaç diye tanımlanıyor...

bunada pul deniliyor ya, bu pul değil, haraçdır, yurt dışına çıkacak kadar paran varsa ben senden pay isterim ve alırım demektir bu...
Yetmez evlerimize girip čikarkan de vergi vermeliyiz.
Haraç resmen.
Bu para Trump' ın s-400 için kestiği 100 adet Boeing uçağının kaynağı için alınacak büyük ihtimalle.
Sam amcanın ( uncle sam ) kestiği cezayı komple ödeyeceğiz.
bu daha başlangıç domaltmaya devam.
yurt dışına çıkışta alınan haraç yetmez, şehre yeni gelenlerden de "ayakbastı" parası alınmalıdır.
Çifte vatandaşlardan alınmayan ücret.

Bu arada yaklasik olarak %233 artmis.
50-100 ile uğraşmayın hiç, her çıkış için pasaport alınsın.

bir kulak arkası kaldı derken adamlar örs-çekiç-üzengiyi geçmiş.
görsel

Cumhurbaşkanı bu tutarı 150 tl’ye Kadar arttırabilecek maddesine ithafen.

Daha yeni başlıyoruz gibi geliyor bana.
ikinci vatandaşlığım sayesinde para ödemediğim şey.
Kendi vatandaşını öpmeye bu kadar meraklı başka devlet yoktur heralde.
Biz mi yurtdışına çıkıyoruz, yurtdışı mı bize çıkıyor? Horoz kim?

Sevgili iktidarın horoz gibi umursamadan düdükleyip geçmesidir.
Yurtdışına çıkanı cezalandırmak gibi bir görüntü verir.

Yurtdışına çıkıyorum diye, neden para ödüyorum, kime, neden borçlanıyorum?
Varlığı yeterince garip ve asap bozucu değilmiş gibi bir de zamlanması nedir?!

Yurtdışına çıkmayı, aya çıkmakla eşdeğer tutan sistemi tebrik ediyorum, vizyonuna hayranım!