bugün

ahlaksızca işlere bulaşmak.
YOL SINIRLARI DIŞINA ÇIKMAK.
yolunu şaşırmak , yolu sapmak ...
insanlığın belirlediği ahlak ve kanun kurallarının dışında hareket etmek. kuralların doğruluğu tartişmaya açık olduğundan yoldan çıkma eylemide tartışmaya açıktır. insanlar kendi doğrularına göre hareket ettiklerinde ve kendi yollarında yürüdüklerinde başkalarına göre yoldan çıkmış oldukları iddia edilsede kendi yollarında ilerlemektedirler. genelin, toplumun, yasa koyucuların sözünden çıktıklarında ise yoldan çıkmakla, anaşistlikle itham edilmektedirler. onlar uyuşturucuyu yasaklayıp alkolü serbest bırakabilirler bunu seçmek onların elindedir ama sen kendi seçimini yapıp alkol kullanmayı reddedip uyuşturucu kullanmayı seçemezsin çünkü bu yoldan çıkmaktır. giyim tarzaın biraz dikkat çekici olursa zaten yoldan çıkmışsındır. eğer kadınsan sadece giyim tarzın yüzünden yoldan çıkmış sayılırsın ve bu tecavüze uğramanı haklı gösterir. erkeksen ve küpe takıyosan,pantolonun düşük belse yoldan çıkmışsındır ve mahallenin ayıları seni dövme hakkını ellerinde tutarlar. ama bu modern dünyada "öküz geldim öküz gitmeliyim" zihniyetiyle yaşayıp,cehaletinden kurtulamamışsan , bir dünya görüşü oluşturamamışsan ya da "kurtlar vadisi" çerçevesinden dünyayı görüyorsan sen doğru yoldasındır çünkü herkesten farklı değilsindir. farklılığın gelişimi ortaya çıkardığını reddederek herkesin aynı düşünüp aynı giyinip ,aynı şeylerden zevk almasını bekler insanlar. sen "duvardaki tuğlalardan biri" * oldugunda herşey yolundadır ama dünyanının yuvarlak olduğunu iddia edersen yoldan çıkmışsındır sonun giyotindir.
belirli bir güzergahdan sapmak.dışına çıkmak
evden okula gidiyorum diyerek okulun iki sokak ötesinde erkek arkadaş ile buluşup, akşama kadar fingirdeştikten sonra eve dönmek sonucu;
-kızım okul nasıl gidiyor?
sorusuna;
-iyi
yanıtını vermek.
lastik kabak zemin kaygan iken yol almaya çalışmaktandır. elde var kendine güven. yeter mi? yetmezzz. cesaret cehaletten gelir bir nevi.
ancak "herkes tarafından bilinen ve kabul edilen tek bir doğru yol"un olması durumunda gerçekleşmesi mümkündür.
işler sarpa sardığında ardına bakmadan kaçmak bir nevi. Sıkıyı görünce daģıtmak. Buna da denir yoldan çikmak.
yola gelmek için bir kaç adım geriye gelmeniz yeterli sayın yazarlar. *
ah pardon, zaman geriye alınmıyordu degil mi... pismanlık yapılan hatayı silmeye yetmiyordu.
Şu an benim durumum. (T)
Acilen raya geri girmem lazım..
uğursuzdu tüm gidişlerim,
kendi sessizliğine çekilmiş günlerim,

belki doğru bildiklerim yalandı,
konuşmak bu yalan dünyayı güzelleştirirdi..

belki de anlamsızdı inandıklarım,
cenneti cehennemin dibinde arayışım..

hayatımın kırıkları arasında dolandığım anlardı belki,
kendi kendimi yok etmeme izin vermem gibi..

renksizlikti belki gözlerimin önündeki,
içimdeki hissizlikti..

doğrularımdan ve yürüdüğüm yoldan sapmasam da,
uzun süre uzaklaşmayı istemekti..

tanım : insanın doğrulardan uzaklaşması ve bildiğini okuması durumu..
çok konuşanlara inat bazen güzel oluyor.