bugün

şu an animesi çıkmış olup dünyayı sarsmaktadır
üçlemenin yayınlanmasından yıllar sonra yazılan
dördüncü ve beşinci kitaplarında eklemlenmesiyle aslında
bir beşlemeye dönüşse de hala temel kitaplar ilk üçü olduğu
için bu başlık altında değerlendirilmesi doğru görünen kitap serisi.
üçüncü ve dördüncü kitapların bazı bölümlerinden
uyarlanan anime için (bkz: gedo senki).
üçleme değil, dört kitaptan oluşan bir seridir.
sizi düşlemeyi bırakamayacağınız bir düşe ortak eden kitap serisidir.
yerdeniz serisi, hiç bitirmek istemediğiniz bir masalla uyuyup uyanmanızı sağlıyor günlerce. üçlemeye başlıyorsunuz, muhtemelen 3 kitabı edinerek. ardından 3. kitap yani en uzak sahile henüz başladığınız da 4. ediniyorsunuz. 3. bitiverirde içim gidiverin elimin altında olsun diye. ve daha 4. kitaba başladığınızda da 5. kitabı arıyorsunuz, şu elimdeki tehanu bitmeden 5. kitabı da bulmalıyım diye. le guin' e * uzun ömürler.
ursula hanım'ın kaliteli fantastik roman üçlemesi. gerçi sonradan seri devam etmiş ve beşe ulaşmıştır.

(bkz: tehanu)
(bkz: öteki rüzgar)
Okumaya yeni başladığım seri, fantastik edebiyatı içinde korku öğesi olmadan sevemeyen bir insan olarak şu an için pek ısınamadığım söylenebilir ancak bu kitabı tavsiye eden kişi baya güzel bir kitap önerdiği için hala merakla okuyorum.
ilk kitabını okumaya başladığım seri. şimdilik iyi gidiyor...
"çocukken, büyücülerin herşeyi yapabileceklerini sanıyordun. ben de öyle sanırdım, bir zamanlar. hepimiz öyle sanırdık. fakat gerçek şu ki, insanın gerçek gücü, büyüyüp bilgisi arttıkça izleyebilceği yol, iyice daralıyor. ta ki, en sonunda sadece ve sadece mutlaka gerekenden başka yapacak şeyi kalmayıncaya kadar."

Büyümeyi de anlatan bir seridir aynı zamanda.