bugün

4 sene okuyanın vasıfsız işçi olarak kabul edilmesidir.
ülkede 4 sene okuyan binlerce asgari ücretli var. bu devirde 4 sene okumak artık bir özellik değil.
saçmasapan konuşup bari insanların sinirini bozmayın itü mezunu mühendis de asgari ücretle çalışıyor. inşaat mühendislerine asgari ücretin de altını teklif ediyorlar. aman siz küçük aklınızdaki küçük şemayı bozmayın dandik üniversite dandik bölüm evet kafanız karışır yoksa.
Ben asgari ücretin 2 katına başlamıştım. inanılmaz belki ama 4 saatlik mülakata girmiştim.
Arkadaşlar yanlış anlaşılmak istemem; kendinizi iş veren olarak düşünün. Girişiminize yeni mezun başvuruyor aralarında standartlarınıza göre elemeler yapıyorsunuz; doğal olarak iş tecrübesi yok mülakata alıyorsunuz bir aday iş tecrübem yok fakat çalışır öğrenirim, diğeri konuyu maaşa getiriyor, hangisi tercih edilir? zaten tecrübelendikçe katkı yaptıkça katkı yapanın maaşı da artar.

1 aylık emeğinizi yani Kendi saatlerinizi ne kadarlık bir maaşa takas etmek istiyorsunuz ve elde ettiğiniz maaşı o kuruma kazandırabiliyor musunuz?

Asgari ücrete tabi keşke hiç bir üniversite mezunu çalışmamalı fakat ülkede cidden kaç üniversite var?
Boş boş konuşan andavallar çok. Almanya'da okula gitmeyenler hariç karısı kızı herkes çalışıyor, işsizlik %10 diyorlar. Keza fransa'da da aynı durum muvcut. Ülkemizde bir kişi zar zor iş bulup düşük ücretlerde çalışıyor, koca aileye bakıyor; yine işsizlik %10 diyorlar. Yersen... Kadın-kız istihdama katılım oranı çok az. Zati genç delikanlı adamlar, hayata yeni başlayan mezunlar bile iş bulamıyor, bulsa da asgari ücrete mahkum bırakılıyor; kadın istihdamı ikinci plana doğal olarak itiliyor. Neden mi? iş yok ve insanımız (üst tabaka) aç gözlü birer kan emici yaratığa dönüşüyor. Tok doymaz, aç önüne ne konsa onu yer misali. Patronu koruyan ve yalakalıkta sınır tanımayan bi' düzeni ve teslimiyetçi salak çalışan zihniyetini değiştiremiyoruz. Anlaması bu kadar güç mü? Yatlarda, villalarda yaşasın o dürzü patronlar ve siyasetçiler, biz de ay sonu gelse de çoluğa çocuğa kıyafet, eve et, kıçımıza da don alsak diye düşünüyoruz, kukumav kuşu gibi. Böyle devam edin! süper zeki patron ve sermaye or... Ordinaryusları emi.
şu an yüksek lisans yapıyorum. kısa süre sonra kendi işimi okuduğum bölümlerin çerçevesinde kuracağım. şu an çalıştığım yerde sırf kendimi geliştirmek için uğraşıyorum ve asgari ücret alıyorum. bekar olduğum halde ben geçinemezken, ailesi olup "geçiniyorum" diyenleri anlamakta zorlanıyorum. diyeceklerim bu kadar...