bugün

yarım yamalak üniversite yaşamaktır, üniversitenin tadı yalnızken çıkar. aç kalarak, donunu kendin yıkayarak, sıcak anne evlerine özenerek geçmeli. ergenliği geride bırakıp kendi ayakları üstünde durmanın provasını yapmalıdır.
büyük bir şanssızlıktır. gidin yeni yerler görün farklı bir yaşama alışın. aileniz sizi özlesin siz ailenizi özleyin. kendi ailenle aynı şehirde üniversite okumak insana pek bir şey katmıyor. nerden mi biliyorum? kendimden...
olgunlaşma açısından mantıklı değildir. kuşun yuvadan uçması ve yalnız başına vahşi doğada tutunabilmeyi öğrenmesi gereklidir.
hiç tadı olmayan hadisedir. keşfetme, ayaklarının üstünde durma hesap kitap yapama kısacası eksik geçen üniversite hayatının başlangıcıdır.
aileyle aynı apartmanda baska bi daireye tasınmak gibi.
sıkıcıdır şüphesiz. gezmek, tozmak hep başkalarına bağlıdır. belki de hiç sosyal ortamın olmayacaktır.

ha istanbul'da iken, sırf aileden uzaklaşacaksın diye diyarbakır'a gidersen bok yemiş olursun.

küçükten büyüğe git, büyükten küçüğe gitme.
yıllar önce yaşadığım durum.
hiç de soylenildigi gibi ne dışlanma, ne çevre azlığı ne de tanınmama durumları yaşadım. istediğim zaman evimde istediğim zaman arkadaş çevremde kaldım. benim için çok avantajı oldu özellikle maddi yönden.
hele kazanılan okul ikinci öğretimse iyice zıvanadan çıkılır düzen nizam diye birşey kalmaz.
en nihayetinde tercih meselesidir.

kanımca ufkunuzu açmada ve hayata bakış açınızı etkilemede olumsuzluklar doğuracaktır.

gizli: hayır, makarna gurmesi olamadıktan sonra sikmişim üniversitesini.

(bkz: ne hayaliniz varsa görün)
öğrenci üniversite okuduğunu annesi ve babası yüzünden çok hissedemeyecektir.
üniversiteyi dışarda okuyanların istediği aile ile yaşayanların istemediği durum.
çeken bilir.
kesinlikle tavsiye etmediğim bir durumdur. böyle öğrencilerin üniversite hayatı diye bişeyleri olmaz lise hayatlarının devamını yaşarlar.
bir çok şeyi sonradan öğrenmek demektir.
ister kabul edilsin ister edilmesin, dışarıda okumanın kişiye kattığı bir çok şey vardır.
Bunların en büyüğü ise özgüven ve kendi ayaklarının üzerinde durabilmektir.
Avantajları ve dezavantajları tartışılır olsa da ileriye dönük bakıldığında
dışarıda okumanın kişiye verdiği katkıyı fark etmemek mümkün değildir.
Sonuç olarak, aile yanında okumak anlık güzel bir durumdur.
tam olarak üniversite hayatı yaşayamak için yapılacak olandır. artıları var evet ama kaçırdıklarının yanında çok da önemli değil dostum.
yaptığım en büyük hata. istanbulda yaşayıp izmire gitmek varken istanbul üni yazdım pişmanım. liseden farkı yok özgür olamıyosun.