bugün

cezaların az, insan egosunun yüksek, medeni olmayan bir yerde yaşıyorsunuz demektir. yaya yoluna yaklaşılırken yavaşlanır, yaya varsa yol verilir, yaya yoksa yola devam edilir.

yol verdim geç hadi, bana yol verdin teşekkür ederim muhabbetleri, boş iş bunlar.
yayanin hayatini tehlikeye atan sürücüdür.

öncelikle yaya gecitlerinin genelde cift yönlü yollarda oldugunu hatirlayalim.
biz sürücü olarak yaya yolunda durup, yayaya "gec!" isareti yaptigimizda, cevrede görmedigimiz ve dikkate almadigimiz diger trafik üyelerini de hatirlayalim.

o anda yaya bize güvenip karsidan karsiya gecmeye kalkisirsa ve bizim görmedigimiz ama arkamizdan gelen ve bizi sollayarak yolluna devam etmek isteyen geri zekalinin birisi yayayi beraberinde götürebilir.

yada;

o anda yaya bizi dikkate alip karsidan karsiya gecerken; karsi yönden gelen arac yayaya havada taklalar attirabilir.

yada;

biz beklerken ve yaya tam aracin önündeyken; arkamizdan hizla gelen arac bize carpip, hep beraber yayanin üzerinden gecmemize sebep olabilir.

bunun gibi bir cok senaryo olusturmak mümkündür ve biz gec isareti yapmayarak; yayayi daha da korumus oluruz.

yaya gecinde yapilmasi gereken tek sey; ta ki; yaya her iki seridin de güvenli oldugundan emin olana dek beklemektir ve yayaya stres yapmamaktir (kendi zamaninizin olmamasi hicbir zaman bahane degildir. zamaninizi ona göre ayarlayin).
Bu neden oluyor biliyor musunuz, insanlar kendilerine yol verilmesine o kadar alışmamışki orası yaya geçidi dahi olsa yavaşlayan arabanın kendisine yol verip vermediğine emin olamıyor.

Şoför de bunun farkında işte yayayı bir dürtüyor.

Ulan bundan bile rahatsız olmuşsunuz ne tuhafsınız, yok yol vermek zorunda zaten falan ahah eleman yol veriyor işte.
burası türkiye şaşırmayalım arkadaşlar.
zaman zaman benim bu...

ben duruyorum yaya da duruyor...

baktım geçeceği yok hafif gaz veriyorum gitmek için bakıyorum yaya da yürümeye başlıyor...

bi fesuphanallah çekiyorum ve sonra durup hadi kardeşim buyur geç diyorum...

oluyo yani bazen böyle...
olması gerekendir. Sürücüler genellikle buna uymuyor