bugün

hep beraber aynı dili konuşuyorken bir anda ikinci kanala geçilip kürtçe birşeyler konuşulduğunda türkler rahatsız olurlar. çünkü acaba benden birşey mi saklıyorlar düşüncesi ister istemez doğar. kendi başlarına istedikleri gibi konuşmalarında bir sorun yok elbette ama bir aradayken türklerin bilmediği bir dilden konuşan kürtler * ayıp etmiş olurlar. aynı ortamda aynı dilin konuşulması elbette nezaketle ilgili bir durumdur. kürtler böyledir gibi birşey söylemiyorum ama bununla karşılaşıyor insan. türklerden kürtçe bilmesi beklenemeyeceği için de kalakalmışlık duygusu içerisinde olmaları da normaldir.
Yanında kuş dili konuşulmasını istemeyen Türk'ün dedesidir.
farkli irklardan insanlarin bir araya gelip herkesin anladiği dilden konusulmasini isteyen türktür.
sonuna kadar haklidir.
almanyada akrabalarının sokakta Türkçe konuşmasına karşı ne tepki vereceği merak edilen Türk.
aynı tepkiyi sokakta ingilizce konuşan turiste göstermeyeceğinden nesnesel bir tanımla ibnetordur.
eğer şovenizm yapılıyorsa rahatsız olmakta haklı olan türktür. bu durumda gösterip ürkütmesi icap etmiştir.
Eğer aynı ortamda aynı sohbetin içindelerse türk haklıdır. ama kürtlerle ilgisi yoksa niye taksın ki?
böyle provakatif bi başlık açıp da, başlığın öznesini "çünkü olaya fransız kaldı diye üzülüyo rahatsız oluyo yazık =( " diye aklamaya çalışmak hangi akla ya da akılsızlığa hizmettir orasını bilemiyorum..
mamahif , böyle başlıklar bi çok adamın saçma sapan düşüncelerini ortaya koyması açısından iyi de oluyo..
misl neymiş , türkler muhabbet eidyolarsa adam da birden kürtçe konuşuyosa haklıymş bu türk..
ne zamandan beri konuşulan dil haklılığa haksızlığa dönüştü?
almanya'DA TÜrkçe konuşulması ve türkiyede kürtçe konuşulmasını aynı kategoriye sokan kimi oksijen alması dışında insanlıkla ve muhakeme yeteneğiyle bağlantısı olamayanlara da bi çok laf edilir: türkler , şayet alman kimlikleri yoksa almayada "auslander" yani yabancılardır..biri fransızca konuşsa da , ispanyolca konuşsa da onlar için birdir yani..mamahif bu ülkede kürtler vardır ve kürtçe konuşurlar..yani kürtçe "yabancı dil" kategorisine girmiyo bu ülke için..
bunu böyle ısrarla kabul ettirmeye çalışan tanımsızlar , ülkenin birliğine kast ettiklerinin farkında olamayacak kadar şuursuz olsalar da , elbetteki birileri bu gidişata dur diyecektir..

bu başlıktaki adamın tanımına gelince , gayet normal biridir..ben almanyada yaşıyorum ve bayrisch denen lehçeyi sevmiyorum..
duyduğmda öğürüyolar gibi geliyo..o yüzden rahatsız oluyorum..
aynı şekilde digiturkte ingilizce sitcomları da beğenmiyorum..yayvan konuşuyolar diye..
misal italyanca bilmememe rağmen bu dili seviyorum..

her insanın bi dili sevme ya da sevmeme o dilden rahatsız olma hakkıvardır..bu adam belk de kürtleri sevmiyor o yüzden kürtçe konuşuldu mu rahatsız oluyor..gayet doğal..aynı şekilde , türkçeden rahatsız olmanın da doğal olduğu gibi..
mamahif , bu doğal olan durum duygularını inkara ve o duyguları faşizm kokan söylemlerle (bu kürtleri var ya yakıcan yakıcan bak o zaman konuşuyolar mı , bu türkler almanyanın içine etti ah hitler ah vb..) bezenmeye ve sözüm ona "mantık" çerçevesine yerleştirilip faaliyete geçirmeye kadar götürürsek işimiziş değil..biz de insan değiliz..
onun dışında , bilhassa bu sözlükte ikiyüzlü ve bukalemun politika ağzı yapan insan prototipleri çok olsa da çoğu insanın içinde bulunduuğ durumdur..
doğaldır..insanın olduğu yerde, farklı genotiplerin olduğu yerde mutlak sevgiden bahsetmek ancak salakların işidir..ama bu hoşnutsuzluğu aktif olarak katletmeye götürmek de yineliyorum ; anca hayvan kadar dünyayı kendinin sanıp kimin bu dünyada yaşayamayacağına karar verecek kadar şizofren olmaya ve orospu çocukluğuna tekabül eder..
(bkz: etnik ayrımcılık)
başka bir dil konuşulduğunda saygı ile bakılıp. ama iş kürtçe olunca küplere binme durumudur.
insanların içinde başka dil konuşulmasının görgü kurallarına aykırı olduğunu bilse de işine gelmeyen kürtlerin tamamen provake amaçlı yaptığı kürtçe konuşma eylemine kızsa da şimdilik sesini çıkarmayan türktür.
25 yıldır maddi manevi çok kayıp vermiş türk halkının sabrının da bir sınırı vardır.
25 yıllık siyasi kavgayı yaşayan bir ülkede kürtçe de ingilizce gbi bir yabancı dil ne var bunda denemez.çünkü siyasi semboldür.bu işler o kadar basit değildir.bu ülkenin siyasi bir kimliği vardır.burası öncelikle bir türki cumhuriyettir.
vatanperverdir, yersen.

bu işler bu kadar basittir. istemediğinin herhangi bir şeye kulp takarsın, sonra koluna geçirirsin.

-çıkarın o donu rica ediciiim, ne o öyle siyasi şeyler?
+götümüz mü donsun lan!
ingiliz alman turistler elinde keleşle askeri kamyon taramadığı için ,bu dillere kürtçe kadar antipati duymayan türktür.
türkiye cumhuriyetinin ana dili türkçedir. farklı kültürleri, farklı dinleri, farklı görüşleri olan bir ülkeyiz neticede ki bu da güzel birşey. çerkezi, sunnisi, gürcüsü, kürdü ve sayamadığım bir sürü değişik kökenli insanımız var. hepimiz türküz bu yadırganamaz bir gerçek ama kökenlerimiz farklı olabiliyor. bu durumda çerkesce, gürcüce, lazca ve kürtçe konuşabiliyor insanlar. kürtçe konuşan insanları da kınamıyorum veya rahatsız olmuyorum. şunu unutmamak lazım eğer müslümansak; islamiyet, hoşgörü dinidir.
türk değil, herhangi biri ırkı ne olursa olsun, yanında birileri fısıltı halinde konuşup gülse bile rahatsız olur.
üstüne alınabilir, çünkü orda ne muhabbet döndüğünü bilmez.
kürtçeye dil demeye dil'i varmayan kişilerin de anlamadığı bu konuşma şeklinden rahatsız olmaları kadar normal bir şey yoktur. olayın siyasi boyutunu da kimse yadsıyamaz.
insanların içinde başka dil konuşulmasının görgü kurallarına aykırı olduğunu bilse de işine gelmeyen kürtlerin tamamen provake amaçlı yaptığı kürtçe konuşma eylemine kızsa da şimdilik sesini çıkarmayan türktür.
25 yıldır maddi manevi çok kayıp vermiş türk halkının sabrının da bir sınırı vardır.
ortamı terkederek rahatsızlığını giderecek türktür. çünkü bundan rahatsız olmayan insan yoktur aslında. türkçe konuşabilmesine rağmen kalkıp kürtçe konuşuyorsa ya seni sinir etmek için yapıyordur ya da senin duymak istemeyeceğin birşeyler konuşuyordur. hala o ortamda durmak kasar insanı.
şehrin ortasında patlatılan, çocukları öldüren bombaları oraya yerleştirenlerin bu planı kürtçe konuşarak yaptığını, umut dolu gencecik insanları dağlarda vuranların sonrasında sevinçlerini kürtçe kutladıklarını düşünerek rahatsız olan insandır.
söylenenlerden anlamadığı için rahatsız olması doğal olan türk'tür.

belki küfür ediyorlar kendisine.. olamaz mı?

anlamıyoruz ki.
gayet normal bir durumdur insanlar anlamadığı her şeyden rahatsız olur.
kafayi yemis turktur. bir insanin kendi dilini konusmasindan (bagirip cagirmadigi surece) rahatsiz olunmasi kadar aptalca bir sey olamaz herhalde.

o adam turkce biliyor diye turkce konusmak zorunda degil ki. ayni sekilde almanya'da ya da fransa'da yasayan turkler de her daim oranin dilini konusmak zorunda degildirler. Kendi aralarinda istedikleri dili konusurlar.
bu eleman almanyada da fransada da mozambikte de türkçe konuşur halbuki...
Ortak dil varken bilmediği dilin konuşulmasından rahatsız olan insandır.
mehmetçiğin kanını akıtanlarla aynı dili konuşanları duymak rahatsız ettiğindendir.