bugün

eşini hiçe saymıştır. ezip geçmiştir.
yanında bir erkek varken, sen kimsin de elin erkeğiyle muhabbet ediyorsun.

zinhar terk edilmelidir.
Sipariş veriyordur. Dilsiz değil ya.
Mağara adamlarını çileden çıkarır.
Eski Türk geleneklerini terkedip Arap kültürünü benimsemeye başladığımızdan beri, Türk insanının kadını sosyal hayatın içinden soyutlamasının ne kadar salakça olduğunu görüyoruz. Türk kadını her yerde konuşacak kardeşim, evinde de, sokakta da, restoranda da öküzlüğün lüzumu yok. Bu ülke gelişecek, medenileşecek, büyüyecekse kadınları eve hapsederek, ikinci sınıf insan muamelesi yaparak değil, her konuda en az Türk erkeği kadar söz Hakkı olduğunda, ötelenemediğinde ülke müreffeh bir ülke olacak.
Görgü kuralları şöyle diyor. Ben demiyorum. Kitabı var bunun, orada yazar. Bu kitap ne zaman yazıldı bilmiyorum, çok çok eski kurallar tabii bunlar. O zamanların kurallarının şimdi seksist görülmesi normal.

Kadın garsona sipariş vermez. Erkek, kadına ne yemek istediğini sorar, kadın erkeğe söyler, erkek ise garsona.

Bu kural diğer görgü kuralları ile birleşsin bakalım ortaya ne çıkacak. Görgü kurallarına göre bir mekana giriyorum.

Karşılanıyorum. Kibarca teşekkür ediyorum.

Garson masamı gösteriyor. Eşlik ediyor.

Sandalyemi çekme görevi garsonun. Eşim garson uzakta ise tutar o sandalyeyi. Yine teşekkür ettim, oturdum.

Garson menüyü getirdi, biraz baktım, kararsız kaldım. Karşımda oturan kişiye dönüp fikrini alıyorum. Burada erkek garsona dilerse danışabilir. Ben direkt olarak garsona degil karşımda duran kişiye fikrini soruyorum. Hani mekan onların ama benim için önemli olan öncelikli senin fikrindir demek için. inceliktir.

Karşımda duran bey ne istediğimden emin oluyor, garsona iletiyor. Burada garsona teşekkür ederim. Normali budur.

Peki siz bu basit kuralı neden böyle saçma yerlere çektiniz? Bence bunun üzerinde durmak gerekiyor. Biri diyor kadın garsonla muhatap olmaz, bir başkası benim ağzım yok mu diyor. Çok garip.

Edit: arkadaşlar kim kimin ne hakkında ironi yaptığını genel anlamda anlıyor. Lütfen aptal olduğunuz halde kendinizi daha zeki göstermek için, aşağılık duygusu ile baska insanları küçümsemeyin. Türkiye'de genel bir görüş hakkında biri ironi yapıyorsa, insanlar toplanır fikir belirtir. Ortamın aykü seviyesini düşürüp zeki biri gibi fikir vermeyin. Teşekkürler.
hesabı sen öde ben öde gibi siparişi kim veriyorsa versin yemekler soğuyacak açlıktan öldük. biri kuyu ya bir şey atıyor herkes birşey söylüyor. geçmişten gelen birşeyler var batı kültüründen de gelen. şimdi siz kadının sandalyesini çekip oturmasına yardım etseniz ya da kabanını giymesi için tutsanız arap kültürü kadınlar her işini kendi yapabilir biz zavallımıyız yazan çıkar. mesela erkek arkadaşa yemek ısmarlarken garsonla yemek ısmarlayan muhattap olur. mesela kanki ne yiyelim iki köfte ayran tamam garson bey bakar mısınız siparişimiz var kanki tatlı yer misin yerim kanki usta bize iki köfte ayran tatlı. yemekten sonra arkadaşım benim ağzım yok mu demediğine göre. önemli olan niyet gerisi teferruat.
Gittikleri yer ev yemekleri yapan bir kadına aittir ve Garson da kadındır da ondan. Ne oldu şaşırdınız mı? Olabilir yani mümkün. Kadınlar da garson olabilirler.
görsel
güncel Önemli Başlıklar