bugün

yanlış havale, yanlış eft gibi versiyonları olan bir dalgınlıktır. şahsım avukat olduğundan bu dalgınlığı yapan bir müvekkilimin işini çözmüştüm, biraz uğraşmıştım ancak hukukun işlevselliğine o zaman gerçekten hayran olmuştum. neyse konuya geçelim.

yanlış hesaba para gönderdiğinizi farkettiğinizde bankayı arayıp paranızı geri isteyin, banka hatalı iban'a yolladığınız paranızı size iade ediyor ancak para yolladığınız hesabın bir sahibi varsa geçmiş olsun paranız karşı tarafın hesabına geçti...

banka başkasının hesabına geçen parayı size iade etmez. banka makbuzunda vatandaşın ismini al... ta... benzeri isim görüyorsunuz ve ismi tahmin etmeye çalışıyorsunuz bu da tutmaz boşa uğraşmayın.

paranızı geri almak biraz meşakkatli olacaktır, bunun için biraz ceza kanunu biraz da borçlar kanunu karıştırmanız gerekir. bu noktada size bir adet bkz verip aradan çekiliyorum.

(bkz: sebepsiz zenginleşme)

edit: kendimi arkadaşlarına babasının olduğuna inandırmaya çalışan sezercik gibi hissettim. buyrunuz efendim tarafıma banka tarafından verilen cevap. sebepsiz zenginleşmeye dayanarak sike sike alamazmış müşteriden.

görsel
Hic basima gelmemis olaydir. Ama sanirim bir kaynar su etkisi yaratir.
Özetle para bir başkasının hesabına geçerse kişi parayı iade etmeme hakkına sahip.

Not: avukat değilim.
Iade etmeme hakkı yoktur karşı tarafın. Ancak iyi niyetli bla bla bla diye devam eden cümleler. Işte.
Neyse zaten eft yaparken karşı tarafın ismini giriyosunuz. Bunun eslesme olasılığı çooook düşük. Eşleşme olmadığı durumda da banka geçici hesapta paranızı bir süre tutar sonra otomatik iade eder.
Havale işleminde işlemi onaylamadan önce karşı tarafın ismini görürsünüz onu da okumadan onayliyorsanız malsın yapcak bisey yok. Son care sebepsiz zenginlesme mevzusundan dava konusu edip 2 yil ugrasip paranizi geri almak.
muhtemelen kara paradır, bir hayır kurumuna bağışlamak gerekir, yoksa harcarsan öbür tarafta cayır cayır....
ön görülemeyen kalp krizi sebeplerinden birisidir. Gönder tuşuna bastıktan sonra fark edilmesi durumunda etkisi iki katı olacak ve ardından baygınlıkla tamamlanacaktır.
bugün başıma gelendir.
durduk yere 250 tl geldi hesabıma. tanımıyom etmiyom adamı. yarın bankaya gidip, parayı geldiği yere geri gönderticem. tabi havale ücreti karşı tarafa ait.
atma ziya din kardeşiyiz.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar