bugün

bünyesinde barindirdiği Cross-link özellikli pvc iletken ile yari iletken izolasyon ve ekran sayesinde dielektrik kayıpları düşük, akım taşıma ve kısa devre akımı dayanım kapasiteleri yüksek orta ve yüksek gerilim tesislerinin yer altı şebekelerinde kullanılan kablo çeşididir.

http://www.vatan.com.tr/d...i96316_15042008102754.jpg
patlatmışlığım vardır, yani direk olarak değil de, kepçeciye acıma vur dedim, kırmızı kırmızı bu ne ya dedim. o da vurdu...

orta gerilim kablosudur, şaka olmaz siz bana bakmayın.
orta ve yüksek gerilim yeraltı kablosudur.

örgülü bakır (son zamanlarda bakırın maliyetinin yükselmesinden alüminyum da üretime geçilmiş) üzeri iç yarıiletken üzerine sağlam bir xlpe izole onun üzerine ince bir dış yarıiletken onun üzerine dış yarı iletken bant onun üzerine de bakır siper(ince bakır kablolarla etrafını sarmak ) bakır siperi tutmak için bakır şerit ( 4-5 tane folya kalınlığında bakır şerit) üzerine tutması için polyester bant (isteğe göre mukavemetin artması için çelik zırh da eklenebilir) en üstte de meşhur kırmızı dış kılıf. *
havai hatlara kuş çarpması, insan çıkması, helikopterlere karşı tehdit oluşturması kuvvet kablolarının yer altına itilmesine neden oldu. xlpe kablolar her ne kadar bu iş için en güvenli kablo olarak gözükse dahi toplu iğnenin delik açması o bölümden patlama yapmasına neden olabilir. kazı çalışmalarında ag kablo muamelesi görmesi çok canlar yakmıştır.

kırmızıya sadece boğalar koşsun siz uzak durun sayın yazarlar.