bugün

(alıntı)

'xCode kullanan bütün developer arkadaşlar yeni sürümün beta versiyonu sayesinde sadece 4.0 işletim sistemine sahip iPhone donanımlarına uygulama derleyebildiklerini farketmişlerdir. Burada yeni xCode ile yani xCode 4.0 + 3.2.3 ile nasıl eski sürüm iPhone cihazları üzerinde çalışabilecek kod derleyebileceğinizi göstermek istedim.

Aslında süreç çok basit ancak birkaç resim ile pekiştirmekte fayda var. Ekteki resimlerde sırası ile 3.0 da geliştirdiğiniz yeni bir projeyi açtığınızda uygulamanın aslında ilgili sdk yı bulamadığı hatası ile karşılaştığınızı farkedeceksiniz.

Yine Proje ayarlarına girdiğinizde seçenek olarak sadece 3.2 (iPad demektir) ve 4.0 göreceksiniz. Bu alanlarda daha önceden profil olarak 3.1.3 yada 3.0 gibi versiyonları seçebildiğimizi hepimiz anımsıyoruz. Ancak bu seçenek artık burada değil.

Deployment Target adında yer alan bir alandan Device olarak Base SDK 4.0 bile seçili olsa işletim sistemi versiyonu olarak 3.1.3 bir cihazı veya daha eski bir sürümü seçerek uygulamanızı derleyebilirsiniz. Aynı mantık AppStore uygulama gönderimi sırasında da geçerli olduğu için gönül rahatlığı ile yeni xCode altyapısına geçebilirsiniz.'

(ukde).

(http://www.yazarbozar.com...3-cihazlarini-destekleme/)
windows tarafında visual studio ne ise, mac os x tarafında xcode odur. hem hızlı hem de çok başarılıdır. sanal makinede kullanılan mac os x işletim sisteminde bile çok iyi performans verir.
xcode 4 sürümü ile kullanımı çok pratikleşmiş bir programdır, anında derleyip hataları gösterme ve interface kısmının aynı program içinde çalışması özellikleri programın kullanılabilirliğini daha da artırmıştır.
Diğer platformlardan geçildiğinde hep bir buraya ait olamama hissini yaşatır size. Sanki başka bir gezegende kafese konmuş gibi hissedersiniz kendinizi. Özellikle özgür yazılımlardan geçiş yapanları bu sancılı süreç daha fazla etkiler.
Şu ana kadar kullandığım en kullanışlı geliştirme ortamı.