bugün

2. dünya savaşı temalı bir masaüstü strateji oyunu. Risk'in aşmış hali de denebilir. Hava, kara ve deniz üniteleri mevcuttur. Üniteler, her ülkenin kendi özgün isimleri ve özellikleriyle yer alır. Ayrıca kaynak-üretim döngüsü ve askeri harekatların lojistik sorunları da simüle edilir.

Tam campaign oyununa başlamak için 4 saatlik hazırlama süresi vardır ve oyun ortalama 120 saat civarında sürer. Oyunun en detaylı haritaları, 2 büyük masayı kaplayacak boyuttadıır, dolayısıyla oyuna başlarken, söz konusu masanın 2-3 hafta boyunca kullanılamaz duruma geleceği bilinmelidir.

Bu oyunun bilgisayar versiyonu, 2009 Aralığında Matrix Games tarafından piyasaya sürülecektir.

son olarak, Türkiye'de bu oyun pek bilinmemektir. Bize barbut çakması Risk yetiyor efendim.*
monster game diye bilinen, hayvani haritalara sahip grand strateji oyunlarından biridir. ancak yine de kendisi gibi stratejik olmayan daha operasyonel seviyede oyunlar olan case blue veya dak 2 gibi oyunların içerdiği mikro yönetim ve lojistik cehenneminin yanında oynanması görece kolay olan bir oyundur.

vakt-i zamanında bok var gibi, oyunu üreten australian design group tarafından satılan ve tüm expansion'ları içeren cd versiyonunu almışımdır. oyunu oynamayı bırak, buradaki haritaları ve oyun malzemelerini yazıcıdan çıkarmak bile imkansızdır. hala öylece durur cdler arasında. matrix'in çıkaracağı versiyonunu 4 senedir beklemekteyiz. çıkarsınlar gayrı. zaten bir onu bir de lock n load heroes of stalingrad'ı bekliyoruz yıllardır.

türkiye'de bilinmemesi gayet normaldir. zira bu oyunların hitap ettiği oyuncu kitlesi yoktur. istiklal savaşı'ndaki sakarya meydan muharebesi ve büyük taarruz'u simule eden perry moore'un oynanışı basit ama stratejik yönden derin oyunları bile bilinmez türkiye'de. bilip de yaymak isteyenlerin, bu oyunları üretenlerin kapılarını çalanların suratına tüm kapılar bir bir kapanır. *
allah'tan vassal ve cyberboard imdadımıza yetişmiştir de, biz boardgame manyakları oyunlarını netten oynayabilmektedir.
güncel Önemli Başlıklar