bugün

sean penn'in müthiş gövde gösterisinde all the king's men adlı filmde can bulan politik sima. filmdeki willie stark'ın 1930'da amerikan senatosuna seçilen huey long adlı politikacı olduğu iddia edilmektedir.

filmde, sean penn'in alenen döktürdüğü meşhur ve muhteşem halka sesleniş sahnesi şöyledir:

benim adım willie stark. mason city'denim.

Bir konuşmam vardı; bu eyalet ve ihtiyaçları hakkında... Ama okumamın bir anlamı yok!.. Eyalet sizsiniz! ihtiyaçlarınızı biliyorsunuz! Pantolonlarınızın dizlerine bakın, mahsullerinize bakın, çocuklarınıza bakın. Yırtık diziniz, çürük mahsülünüz ve cahil çocuklarınız var. Bu eyalet yüzünden...

Bir konuşmam vardı ama artık yok. Bay Duffy'nin şişman ellerinde şimdi... Değil mi minik?.. Haydi, göster herkese?.. Kaldır!..

Konuşma onda olduğu için benim başka şeyler söylemem gerekecek; sakıncası yok! Çünkü söyleyecek başka şeylerim var. Cahil bir köylü hakkında bir hikayem var. Sizler gibi biri diyelim...

Bu adam bir süre önce; bu köylü bir süre önce, bütün diğer köylüleri düşünmeye başladı. Onlar için ne yapabileceğini... Bir gün... Bizzat tanrının kendi elinin... Kudretli gücüyle bir şey geldi. ilinde inşa edilen tek tuğla okul binası yıkıldığında; politikanın bozuk tuğlalarıyla yapıldığı için yıkıldığında, bir grup zavallı gencecik öğrenciyi öldürdü, ezdi. Bu hikayeyi biliyorsunuz, duydunuz.

Okulu kötü tuğla ve demirden yapan politikayla savaştı. Ama kaybetti. Kaybetti. Ve okul çöktü. Çöktü. Çok geçmedi, şehirden bazı kamu görevlileri büyük lüks arabalarında geldiler ve bu köylüye onun valiliğe aday olmasını istediklerini söylediler. Çizgili pantolonlarıyla onlar dedi ki:

- "Mac Murphy aptalın teki, Joe Harrison ise şehir mekanizmasının maşası."

Ve bu hiçin, bu yardımsever köylünün seçime girip onlara dürüst bir yönetim vermesini istediler. Onlar kimdi, biliyor musunuz?.. O büyük lüks arabadakiler?.. Joe Harrison'ın kendi yalakalarıydı. Mac Murphy'nin köylü oyunu bölmeye gelmişlerdi. Doğru!.. Sizin köylü oyunuzu...

işte orada!.. Şurada işte!.. Şehirden gelen hain yahuda iskaryot yalakası dalkavuk işte burada!.. Haydi Minik!.. Bakın şuna!.. Joe Harrison'ın kuklası!.. Haydi selamla, haydi; halk seni görmek istiyor. Selamla haydi!..

işte gidiyor. Hayır bırakın kalsın, bırakın!.. Bırakın o domuzu kendi pisliğinde yatsın. Bırakın ama beni dinleyin köylüler… Evet. Yalnız ben değilim, siz köylüler de... Sizi de kandırdılar. Tıpkı beni bin kere kandırdıkları gibi. Ama artık birini kandırma sırası bende...

Şimdi ben onları kandıracağım. O büyük şehirli çizgili pantolonlu yalaka köylü düşmanlarını... Kendi başıma vali adayıyım.

Onları yenmeye geliyorum. Kan dökmeye geliyorum.