bugün

Eğer karşıdaki kişi "okundu" olarak görsün istemiyorsanız, o kişi mesaj attığında mesajı açmayın. interneti kapatın. (Mobil veri/wifi.) Sonra mesajı açın. Okuyun ve silin. Neti açabilirsiniz.

O kişi hala "okunmadı" olarak görecektir.
whatsapp uygulamasının yeni özelliğidir.
niye bu kadar abartılmıştır anlaşılmış değil.
mesajın okunduysa mavi tik oluyor.
gördü mü görmedi mi sorusunu sonlandırdı.

bu yüzden ayrılacak sevgililer varsa beklemesin acilen ayrılsın. (bkz: dost acı söyler)
abartılmıştır. siz zaten mesajı tamamen açmadan mavi tık olmuyor yani bildirim çubuğundan baksanızda whatsapp uygulamasına girsenizde mavi tık olmuyor mesajı tamamen girip okumanız gerek.
gayet mantıklıdır. keşke daha önce de olsaydı. lan birşey yazıyorsun, cevap bekliyorsun. gelecek cevaba göre plan yapacaksın. karşı tarafın okuyup okumadığını anlamak için last seen i kullanıyorduk eskiden ama sanki bok varmış gibi herkes kapalı tutuyor artık onu, anlayamıyorsun okunup okunmadığını.

neyse demem o ki, iyi oldu.

eyyorlamam bu kadar.
kapitalizmin pençesindeki insanların tartıştığı tik. program, bir saat bozulunca veryansın ediliyor. götünüzü yırtsanızda bu sistemin kölesi olduğunuz için değişen bir şey olmaz. madem beğenmiyorsun, kullanma programı. yer mi? gerçi, yese kaç yazar...
liselilerin ilişkisine son verecek olan uygulama.
Abartılan, korkulan *, gereksiz mavi tik.

Gördüm ama cevap vermedim cümlesini eyleme geçirmek karşı taraf için daha sinir bozucu hem, ağlamayın melisler.
Cevap vermek zorunda değilsiniz kimseye.
Belki şirinleri de görebilirsiniz amacı güden tiktir.
blackberry messenger da yıllardır bulunan özellik. niye bu kadar sorun oluyor anlamadım. benim gibi eski kafalılar çift siyah tiki zaten okundu olarak biliyormuş. bunu da bugün öğrendim.
çoğu kişinin arasını bozucak olan tiktir. (bkz: zalım mark)
camilerde kullanılması gündeme gelmiştir.

görsel
Göt korkusu yaşatan mavi tik'tir.

Anlamadığım neden yani karşı oluyorsunuz?

Ha görüp de cevap yazmayan biriysen ee sen orospu çocuğusun o zaman mavi tike niye atıyorsun topu?

Demek ki bu rahatsızlığın sebebi sevgilinizle konuşurken aynı zamanda başkalarıyla konuştuğunuzdur.

Demek ki ilişki yaşadığınız kişiden bir şeyler sakliyorsunuz ki böyle okundu görüldü gibi şeyler sizde göt korkusu yaratıyor.

Yani bence süper bir yenilik.
Artık kimin orospu çocuğu kimin olmadığı belli olur.
Gerçi böyle şeylere karşı çıkanlarla arkadaş olmamak iletişim kurmamak en iyisi.

Yavşaklığın alemi yok.
Mesaj atiyorsa biri sana ve sen görüp okuyorsan cevap vermek zorundasın.
Ha sallamiyorum isim var diyorsan da ananin amina kadar yolun var o kişiyle iletişimi bitir.

Özetle, aşkından ölüyorum çok özledim diye diye kafa siken insanların sözde sevdiği insanın arkasından iş çevirmesine engel olan ayrılık sebebi olarak da görülen bir yenilik.
madem mavi tikin özel hayatı ifşa ettiğini düşünüyosun, madem insanların sana attığı mesajları umursamamak işine geliyo; kullanma şu aplikasyonu olsun bitsin. kimse sana silah zoruyla whatsapp kullandırmıyor.
tikimizde olmayan tiktir.
Mark'ın güvensizlik sorunu çektiğinin kanıtı.
Son görülmenizi kapattıysanız, siz de diğer kişilerin son görülmelerini göremediğinizden, mavi tik sayesinde mesajı gönderdiğiniz kişinin okuyup okumadığını bilmenizi sağlayan iyi bir şey.
yararlı bir tiktir. karşı taraftaki eleman mesajı açıp okumuş mu diye bilgileniyoruz. tabi bu benim açımdan böyle. ama diğer açıdan bakarsak benim watsapı açıp mesajları okuduğumu cümle aleme ilan etmesine gerek yoktu, aslında bunun yasalara aykırı olması gerekir, benim hareketlerim programa giriş çıkışlarım niye izlensin ki. facedeki son görülme nanesi de böyle.
Isterse yeşil olsun , pembe olsun, sarı olsun tikidir.
O mavi tike triplenecek biri olmadiktan sonra hiç farketmiyor.
tiki tuttuğumuzun göstergesidir.
(bkz: aşkım niye cevap atmadın orospu)
gelen mesajı okumak istiyorsanız ama cevap vermek isteyip istemediğinizden emin değilseniz. telefonun mobil verisini ya da wifi yı kapatın mesaja öyle bakın. mesaj whatsapa düştüğü için internetin açık olması gerekmez. ama internetiniz kapalı olduğundan çevrim içi olamazsınız dolayısıyla mavi tık neyimde gitmez. bunu da ben mi söyliyim amk.
Bazilarinin cok buyuk sorunu olmus. Birakin tiki miki. mert olun, adam olun lan.
etrafımdaki whatsapp kullanıcısı canlıları ürkütmeden sessizce gözlemledim.

erkek ve dişi bireylerin bu "okudun okumadın gördün cevaplamadın" olayına fazlaca taktıkları sonucuna ulaştım. özellikle çiftleşme umduğu karşı cins üyesi bireyle whatsapp aracılığıyla iletişim kuran biri bu tür teknolojik bir yeniliğe daha sert tepkimeler verebiliyor.

yine gözlemlediğim kadarıyla bu bireylerin dahil olduğu canlı topluluğunun gerektirdiği sosyal kurallar, karşı taraftan alınan mesaj ya da sinyale hızlıca veya anında cevap verilmesini öngörüyor. gözlemlenen bireylerin arasındaki bu iletişim kesinlikle biz insanların mantık anlayışına aykırı.

kendileriyle iletişmeyi bilmiyorum, ama dillerini ve jargonlarını öğrendiğimde aralarına karışmaya çalışacağım. onlara "özgür irade, kendine güven, karar verme mekanizması, mahremiyet" gibi kavramları öğretmeyi istiyorum.
(bkz: tek derdi mavi tik olan ülke)
Son görülmeyi kapatmamıza izin veren mark ın arkadan vurmasıdır. Ayıp lan yapılır mı bu...