bugün

Klasik müziğin, en popüler, en sevilen eseridir.

Gözleri yumup, odaklanarak dinlendiğinde, her mevsimi iliklerinize kadar hissettirme marifetinde olan bir baş yapıttır.

Öğrencilik yıllarımda, cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrasından dinlemek için, son kuruşumu harcayıp, hayatımın en doğru eylemlerinden birini yaptığıma inanıyorum.
Dığer bir adıyla (bkz: four seasons) olan vivaldi eseridir.
Bu eser, solo keman ve küçük bir orkestra için yazılan her bir konçerto üç bölüme ayrılır: ilki bir allegro veya hızlı bölüm; ikincisi adagio veya largo da denen yavaş bölüm ve üçüncüsü ise, sonuçlandırıcı bir allegro veya ‘presto finale’dir.

ilk mevsim ilkbahardır. Bu bölümde tempolu ve çoşkun açılış mevcuttur. ikinci bölümde solo keman, uyuyan bir keçi çobanını temsil eder ve viyola kısmı, heyecanlı bir köpeğin havlamasını andırır. Ve mi gamındadır.

Sol gamında olan bir sonraki mevsim de yazdır. Burada vivaldi,
tuhaf bir şekilde Yazı daha sert bir duyguyla ifade etmiştir. Bu parçanın ilk bölümünde yaklaşan bir fırtınanın uğultusunu vermeye çalışılır, ikinci bölümde ise fırtınanın kükreyişini duyarız.

Sonbaharda bölümü, hasadın toplanmasını kutlayan köylülerin dansı ile başlıyor
ikinci bölümde köylülerin içkinin etkisiyle birer birer uykuya dalışı canlandırılıyor.
Son bölüm ise bir av anlatılıyor. Solo keman korkmuş av hayvanlarının çığlıklarını seslendiriyor.

Kış da "ısıran ve iğneleyen rüzgarlarıyla dondurucu karı” ve onun yavaş hareketini-yuvanın verdiği huzur ve dinginliğe bir göndermedir- çağrıştırır, karda yuvarlanmanın ve buzlu patika boyunca kaymanın heyecan hissini veren canlı bir allegroyla son bulur.

Benim en sevdiğim ise daha canlı huzur verici olan ve birçok duyguyu bir arada yaşaran üçüncü kısımdır.
Günümüzde kaliteli olan her şeyi oyuncak edip içine sıçan popüler kültürcülerin hedefinde olmaması için her gece dilek tuttuğum besteciye ait bir başyapıttır. 4 mevsim haricinde trio sonatayı dinlemek gerekir. Ayrıca klasik müziği yeni dinlemeye başlayan kişilerin ikincil müzik zevklerine uygun olduğu için dinlemesi kolaydır, ritimli ve kulağa hoş gelen tarzı sayesinde çoğu kişinin favorisidir.
bu arkadaşın yeni albümlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

şurada dönemin enstrümanlarıyla yapılmış çok iyi bir kayıt var:

https://youtu.be/ZPdk5GaIDjo

çökmeden sert dinleyiniz.
(bkz: four seasons)
kaçırmamanız gerekenlerde bugün. tam bir cumartesi klibi.

https://www.youtube.com/watch?v=Xcpc8VDsv3c

vivaldi dört mevsim incelemesi. türkçe altyazı seçeneği de var aklınızda bulunsun.
Sonbahar konçertosu kulağa gayet hoş gelir. Yaz konçertosu nedense çok bilindik geldiği için dinleme isteği uyandırmıyor. Zaten pek klasik müzik dinlediğimde söylenemez.
Bir vivaldi keman konçertosudur. ilkbahar bolümü beni benden alan bölümdür. Sen nasıl bir aşksin ki muzik, o bütün duyguları hiç bir kelime kullanmadan anlattırıyorsun insan oğluna? Tüm duyguları yansıtabilen bir eser. Bizler onca kelime bilmemize rağmen o kadar çok yanlış anlaşılıyoruz ki. Adam sadece müziğin ruhunu kullanarak yaşattı mevsimleri bize.
Vivaldi nin klasikler müzik arasında yaylı çalgılar içinde eşsiz bir yere ve verdiği hazza bakılacak olursa kanımca en zirvede olan eseri.

ismini aldığı her mevsimi, yazın sıcağını ateşini, baharın tazeliğini yeşilini, düşen yağmur tanesini, sonbaharda sararip dökülen yaprakları, kışın kar beyazını saflığını tüm Çıplaklığıyla iliklerine kadar hissettiren eşsiz bir şaheser.

ihsan Doğramacı gibi profesörün kendi cenaze töreninde Vivaldi nin 4 mevsim koncertosunu çaldırması boşuna değildir.
vivaldinin insani yer yer huzur,yer yer mutluluk,yer yer huzun ve dinginlik gibi duygulara sevk eden muhtesem eseridir.
en iyi klasik batı müziği yapıtı. rakipsiz şekilde . eserde 4 mevsimide sesler halinde hissedersiniz.
her donem dinlenilecek güzel bir eserdir. ama dikkat edin ortamda "yeter gıy gıy gıy kafam skildi" şeklinde tepki vericek kürtler olmasındır.
şuan baharı dinliyorum içimi huzur kapladı.
adam üşenmemiş 42 dakika beste yapmış.
şuan

summerı dinliyorum en sevdiğim de bu baladıdır zaten.
çok kaliteli ve üst düzey olduğu barizdir ama dinlerken müzik bu kadar ciddi olmamalı diye düşündüğüm senfonidir. ama zevk meslesi tabii.
(bkz: vivaldi four seasons)
ağızlar açık dinlenilecek senfonidir. ayrıca dinlendiğinde birçok kişiyi kendine hasta eden bir tınısı vardır.

Vivaldi four seasons winter.
kompozisyon gibidir. dinlerken mevsimler gözlerinizin önünden geçer.
yaz-kış-ilkbahar-sonbahar
olarak 4 bölümden oluşan vedünyanın en güzel konçertolarından biri olan eserdir.
antonio vivaldi'nin yarattığı bu sıradışı eser birçok günümüz sanatçısı tarafından coverlanmıştır.
(bkz: alexi laiho)