bugün

vicban mı o da ne ? derdi korsan jack.
(bkz: çılgın korsan jack)
acıların en büyüğü, en koyanıdır.
hele ki vicdan azabı kırılan bir kalp yüzündense...
berbat bir duygudur.

içinde vicdan taşıyan bir insanın, bir insana yeri gelir bir hayvana duyduğu merhamettir vicdan azabı. bu güdü sonradan kazanılmaz. allah ın sevgili kulu isen içinde vardır. onla yaşarsın. o seni uyarır.
çok acıdır. yaptığın haksızlıklar, göz yummalar aklından hiç çıkmaz. köpek gibi o hatayı düzeltmenin yollarını ararsın. göğsünün içinde hep bir dert yumağı vardır.
keşke lerin dayanılmaz ağırlığıdır.
ona buna bağırdığında, söylendiğinde, isteyerek yada istemeden birini kırdığında oluşan o duygudur. aslında insanlar duygularına hakim olsalar vicdan azabı çekmezler. birine kızdığınızda onun kalbini kırmak yerine sinirlerinizi kontrol edebilseniz bunlar olmaz. ama bunu çoğu insan yapamaz. yapmıyor da zaten.
çok zor özellikle son zamanlarda başa çıkamıyorum dayanamıyorum keşke yaptığım kötülükleri affettirmenin bir yolu olsa geri almanın bir yolu olsa ama yok unutamıyorum da vicdan azabı gerçekten zor bir duygu.
Kafamı yastığıma koyduğum gibi uyurum. Adaletle hükmettiğim için vicdanın hep rahattır.
Vicdan öylesine güçlü ve etkili bir duygudur ki, geçen zamana aldırış etmeden, kişiyi yer bitirir.
Hatta geçen her zaman bu yakıcı ve keskin acıyı daha da güçlü kılar.

eksikliğinde " insan" olma sıfatını hakedemezsiniz.
insan olmanın olmazsa olmazıdır.
insan olmanın gerektirdiği bir şeydir. Yaptığımız her davranışımızı değerlendiren bir iç denetim mekanizmasının olması mukemmel bir şey çünkü her zaman davranışlarımızı değerlendiren insanlar bulmak mümkün olmuyor.