bugün

Margaret Mazzantini'nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış film.
yönetmen Sergio Castellitto'nun daha önceki başarılı filmi Non ti muovere'de olduğu gibi yine penelope cruz'la çalıştığını görüyoruz. ki cruz yalnız oyunculuğuyla değil yardımcı prodüktörlüğüyle de filme katkı sağlıyor. yönetmen de öyle, oyuncu olmasından mütevellit kendisine Giuliano rolünü biçmiş. diğer başrol oyuncusu into the wild ve milk filmlerinden tanıdığımız Emile Davenport.
jane Birkin, mira furlan, Igor Zoric, Branko Djuric, Isabelle Adriani ve saraybosna film festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülü alan bizim kız saadet ışıl aksoy filmin diğer önemli oyuncuları. fragmandaki metro sahnesinde aksoy'un italyanca konuştuğunu fark ettim,helal olsun ona.

konu bosna'yla ilgili olunca yardımcı rollerde bol bol hırvat ve bosnalı görmek mümkün. Sanja Vejnovic ve Adnan Haskovic gibi.
orijinal film müziği penelope cruz'un kardeşi Eduardo Cruz tarafından bestelenmiş.

14 aralık'ta türkiye'de sen dünyaya gelmeden adıyla gösterime giriyor. o gün benim doğum günüm; ama önemli olan tabii bu değil, oyuncu jane birkin'in de doğum günü olması.
gerçi gala 8 kasım'da italya'da yapılacak ama olsun. kendimden bir şey bulmaya çalışmasam ölürdüm.*
italya, bosna-hersek ve hırvatistan'ın birçok şehrinde geçen film umarım güzeldir. kitabı okumadığım için karşılaştırma da yapamayacağım ama editle üzgün surat eklemek istemiyorum.
bir de imdb'de puan derdinde olanları uyarayım konu bosna savaşı olunca In the Land of Blood and Honey'deki gibi ırkçı sırplar filmden değil bu hassas konudan hoşlanmayıp düşük oy verebilir. güzel olsa da olmasa da yüksek puan beklemeyin bu filmden.

neyse, şimdiden iyi seyirler olsun efendim.

bu da orijinal teaser: http://www.youtube.com/watch?v=0qCgXIM4EAE
kesinlikle izlenilmemesi gereken bir film. verdiğiniz paraya, harcadığınız zamana yazık. bosna filmi diye koşarak gittiğim bu filme, bitince koşarak çıktığımı bilirim ben. hikaye hiç anlaşılır değildi. bosna savaşı, pardon katliamı hiç iyi anlatılmamıştı. kimin ne yaptığı neden yaptığı belli değildi. aşk filmi desem, aşk filmde anlatılan kadar bayağı ve adi değil. savaş filmi desem tek bir savaş karesi göstermeden olayın psikolojik boyutunu incelemişler, o zaman bu da değil. kısaca zaman çalmak için yapılmış bir film, uzun uzun düşününce anladım. filmde tek sevdiğim şey, gayko karakteri. ayrıca, filme seks sahneleri konusunda,hassasiyeti bulunan insanların ayrıca gitmemelerini rica ederim.
ülkemizde sen dünyaya gelmeden adı ile gösterime girmiş, aynı adlı romandan uyarlanmış filmdir.

son yılların en başarılı kadın oyuncularından penelope cruz, into the wild'ın çok sevgili chris'i emile hirsch ve türk sinemasının umut verici oyuncusu saadet ışıl aksoy'un rol aldığı film, romanda verilen hüznü çok başarılı bir şekilde yansıtmış.

aşka, umuda, aile olmaya, savaşa, sanata, vicdan azabına, pişmanlığa, dünyayı sorgulamaya dair yürek burkan bir film.