bugün

Tüyler diken diken.

Gediz Muharebeleri sanırım şu anda gösterdikleri.
Dağıstanlının bir bildiği filan olmadığı dizidir. Kendisi ethem hainini canlandırıyor esasen. Türk askerine yunanla beraber kurşun sıkacağı günler yakındır.
Boş beleş dizi. Vakit kaybı. Evet.
kendi entrylerini evetleyecek kadar boş değildie emin ol.
Cevdet'in çadırda içten içe aglamasi çok duygusaldi. Ayrıca piyasadaki herseye ragmen en kaliteli dizidir.
Tevfik'ten sonra tat alamadığım dizidir kendileri.
bergüzar Korel'in dışında herkesin döktürdüğü dizidir. *
azize nin bir çok kez tevfik ile evliyken zina yaptığı dizidir.
Mustafa Kemal atatürk un gelmesi bizi gurulandırmış,Dağıstanlının gebermesi ile oh be dedirtmistir
Artık Atatürk'ü birisinin canlandırmasi gereken dizi.böyle Ataturk'ün yuzunu gormeden arabadan inis sahnesiyle bile görmek tüyleri diken diken ederken birisinin canlandırmasi muazzam olacaktır. Neden hala buna bir çare bulunmadı anlamış değilim. Artık dizide canlı görmek istiyoruz.Rutkay Aziz çok güzel canlandirabilirdi zira geçmişte de bunun örnekleri var.
boktan bir dizimsi.

(bkz: vatanım sensin izleyen kitle)
Sadece ilk sezon birkaç bölüm izledim. baktım gerçekte 1964'de ölen Kuşçubaşı eşref dizide 1919-1920'de mefta oldu
Gerçekte 1916'da ölen Yakup Cemil dizide hayatta ve izmir'de, hemen kapattım.

Tarihi dizi çekiyorsanız kurgunuz gerçeklere dayanmalı.

Tarihin anasını sikmenin manası yok.
severek izlediğimiz dizidir, ancak senaristler son 2 bölümdür saçmalamıştır. O nedir ya Azize'nin, general cevdet'i rehin alması filan?
Bu geceki bölümde yunan askerinden ibretlik tespit; "Türklerin arasından güzel kız çıkmayacağını biliyorum" ah be yunan askeri, sadece sen mi ? bütün dünya biliyor. dünyanın en çorak yerine gelmişiz bu konuda ne yazıkki. kerbela gibi ülke bu konuda.

arkadaşım bile şirketine sekreter almak için ilan vermişti ve sonra şöyle bir şekilde patladı;

"ya kardeşim, vallahi pek birşey istemiyorum, eline yüzüne bakılır bir kız arıyoruz müşterilerle diyaloğa girecek, galeriyi gezdirecek lanet olası bir kız, fakat 300 adaydan 7-8 tanesi anca eh işte diyebileceğim kızlardı, ne biçim ülke bu ya"

demişti...

haklı yani adam. türk kızları bariz bir şekilde diğer ülkelerin kızlarından çirkin. fakat haksızlık etmeyeyim tuba büyüküstün ve müge boz istisna. her ülkede istisna olur fakat bizim ülkede istisnalar pek az.
cevdet gene yırtarsa izlemeyeceğim dizi.

10 falan oldu artık.
Kut ül amare ile bu diziyi zihniyet açısından karşı karşıya getiren beyin fukarası ezik osmanlıcı ipnelere bişeyler demek isterim.

Kut ül amare kahramanı Halil kut paşa ki kut soyadını Atatürk vermiştir, sizin o çok sevdiğiniz baykuş Abdülhamid i perişan eden ittihat ve terakki teşkilatı nın lideri kahraman Enver paşa nın amcası has mı has ittihatçı Halil kut paşadır. Mezarıma gelen rakı döksün diye de vasiyeti vardır. Rakı size kimi çağrıştırıyor bir düşünün. Evet aq oğlu onu tahmin edecek kadar beynin olmadığını düşünerek açıklıyorum. Kurtuluş Savaşı lideri ve kahramanı gazi Mustafa Kemal paşayı. Zira o da bir ittihatçıdır. Sizin gibi gericileri postallarla ezen hareket ordusunda kurmay yüzbaşıdır. Şimdi al voltanı hayde. Kut ül amare zaferi sizin sevdiğiniz bizim astığımız Menderes e kadar bayram olarak kutlanıyordu. Ancak sizin ezanı tekrar Arapçaya çeviren kahramanınız ingilizlerin götünü yalamak için bu zaferi tarihimizden silmeye çalışmıştır.
Kurtuluş savaşı gibi anadolu halkının destanını aşk entrika ile anlatan iğrenç dizi. Düşünün hileon aşkı diye fan kulübü olan dizi. Kadın , erkek , çocuk demeden ölen anadolu insanının kahramanlığı bir hayali aşka hemde yunan türk aşkına peşkeş çekilmiştir.
Güzel dizidir. Yani şuna çok takılıyorum. " bazı sahnelerde izmirli olarak gözlerim doluyor" filan demiş bi arkadaş. Klasik izmirli davranışı. izmirlilerin milli mücadeleyi hatta Atatürk ü tekeline alma gibi bir alışkanlıkları var. Şimdi sen bu cümleyi kurunca sanki milli mücadelenin izmir için Türkiye nin geri kalanından farklı bir anlamı varmış gibi düşündürüyorsun. Bu kimseyi milli mücadeleden soğutmaz ama izmir den soğutur. Ne izmir miş arkadaş be aaaaa. Kurtuluş Savaşı sadece izmir i almak için yapılmamıştır. Aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiştir. Onun için yapılmıştır. izmir, stratejik olarak yunan işgalinin kalesi olduğu için ve Yunanı orda sıkıştırıp yok ettiğimiz için önemlidir kabul. Ama sadece budur. izmir kurtarıldı, Anadolu kurtarıldı, Anadolunun heryerinden toplanan askerle kurtarıldı buralar. izmirlilerle değil. istanbul kurtarıldı, doğu trakya kurtarıldı, Antep, maraş, urfa kendi bağrından kopan kuvvacılarla kurtarıldı, 39 da Hatay diplomasiyle kurtarıldı ama kimse kendini izmirli gibi özel hissetmedi aq.
zeka seviyesi düşük olan kemalistlerin izlediği dizidir.
Beni televizyon başına oturtan tek yerli dizi diyebilirim. Oyuncu kadrosu efsane,senaryo mükemmel. Yer yer Mustafa Kemal'i anmaları ile de kalbimize dokunuyorlar daha ne olsun.
atatürkçülüğe ve türkçülüğe biraz ağırlık vermesi gerekiyor.
Alenen sarmayan dizi. Çok sıkıcı bu bölüm.
birinci inönü savaşı geliyor gençler.

ismet paşa, philippos'nun içinde gezdirecek.
cevdet sürekli yırttığı için baydı. izlemeyi de bıraktım zaten sınavıma 3 ay kaldı.
kurtuluş savaşı'na girmesine ramak kalan dizi.