bugün

--spoiler--
neyin var olduğunu bilmiyorum ama neyin yok olduğunu çok iyi biliyorum
--spoiler--
yoklugun varligini kanitlayamayacagimiz gibi yoklugun yoklugunu da curutmeden yoklugun varligini ispat etmek mumkun degildir. Tamam ben atlamaya gidiyorum ram pa pa pam ram pa pa pam men davn.
yokluk varlığı tanımlamak için bir argümandır sadece. bir farazi var oluş halidir varlığa işaret etmek için. var olan yok değildir, yok olamaz. yokun mümkünü yoktur.
yoklukta bir varlıktır.
yokluk olumsuzdur. Bir şeyin varolması ise olumludur. Tıpkı hasta olmanın olumsuz, sağlıklı olmanın olumlu olması gibi.

Tanrı kavramı, kavram gereği, "tüm olumlu sıfatların başına en getirilmesinin karşılığı"dır. Kavramın doğası gereği, bu kavramı yalanlayamaz veya kavramın yanlışlığını öne süremezsiniz. Kavramlar gerçeklikten ve varlıktan bağımsızdır.

Bu bağlamda "tüm iyi sıfatlara en fazla sahip olan canlı" kavramına da yok diyemezsiniz, kavramlar yok ya da var değildir. "gubidik" diye bir kavramdan söz ediliyor olması, gubidikin var olduğu anlamına gelmez. gubidik yok olabilir, gubidik diye bir şey olmayabilir, ama gubidik kavramı yok diyemeyiz.

Bu kısmı gerçekten iyice anladıysanız işin en önemli kısmına, aynı zamanda en basit kısmına geçebiliriz:

Tanrı, kavram gereği, yani "tüm iyi sıfatlara en fazla sahip olan canlı" kavramı gereği yok olamaz. Çünkü yokluk olumsuzdur ve kavram gereği bahsedilen şey yok olamaz, var olmak zorundadır. Daha basit bir deyişle "Tanrı, kavramın gereği olarak olumsuz bir sıfat barındıramaz. Yokluk olumsuz bir sıfattır. Öyleyse tanrı yok olamaz, yani vardır."
her şeyin sırayla bir var , bir yok olduğunu görebilseydik bunları demeyecektik . her an sırayla her şey hem var oluyor, hem yok oluyor. var, yok , var ,yok ..........
delinin biri kuyaya bir taş atıyor ve kırk akıllı onu çıkarmakla uğraşıyor. hll spr dvm.
(bkz: ispatın yokluğu varlığın ispatı değildir)
Varlık, yokluğun olmayışıdır diyerek iyice karıştırıp giderim ortalığı.
var olanın yokmuş gibi işlev görme durumundan kaynaklanan günümüzde de sık rastlanan durum. Örnek verecek olursak her insanda beyin "var" ama çoğu kullanmadığı için "yok" hükmünde. Yok olarak kabul edilen de aslında vardır sözün özü. Farklı bir açıdan yaklaşacak olursakta zaten bir şeyin yok olması için önce var olması gerekir...