bugün

efendim uzun ilişki sonrası bir depresyon durumu genellikle olur.ama bunun nedeni her zaman sevdiceğini kaybetmek değildir.
kişi "ben bu kadar uzun süre buna nasıl katlandım,vah vah vaktimi boşa harcamışım,en güzel yıllarım gitmiş"
"e şimdi hiç olmamış gibi,boşuna mı yaşadım ben o kadar şeyi"
kör olmuşluğun geçmesiyle
"bu kadar kötü huyu varmış neden şimdiye kadar fark edemedim,neden kendimi bu kadar ezdirdim."
"vaktimi hep onunla geçirmişim,bu kadar yıl hiçbir şey yapmamışım"
"arkadaşlarıma,dostlarıma hiç vakit ayırmamışım,çevremde kimse kalmamış"
şeklinde düşünerek de depresyona girebilir.Buna en iyi örenek de
(bkz: cezmi ersöz)
(bkz: yine seninle geldi hayat) * * *
Büyük ihitimalle evlilik hayalleri kurulmuş, kafadan evin dekoru hatta ve hatta cocuklarinin adlarini bile koymus olan kişinin bir anda gercek hayata dönmesi durumunda uzun süre dış dünya ile bağlantisinin kopmasidir. Kişi uzun süre biri ile beraber olduğu için kendisinin bir birey oldugunu unutmustur. normalde tek basina yaptığı bir cok seyi uzun zamandan beri iki kişi olarak yaptiği * * için uzun süre yeni durumuna alisamaz.
bu durumda çivi çivi sökmez, en iyi ilaç uyumak ve yalnız kalmaktır..
(bkz: allah belanı versin merve) *
yaz günü grip olmak gibidir.denize giremez ve açılamazsın.hep burnundaki sümük aklına gelir.sildikçe de tekrar akar.
devası zamandır, fazla kurcalamayın.
nasıl olduğunu anlamadığınız bir şekilde biten o aşkın ardından, iyi de ben şimdi napıcam dediğiniz andır. ne yemek yemek gelir içinizden ne de nefes almak. herşey tatsızdır. bir an hiç bir şey olmamış gibi düşünürsünüz ve kendinizi mutlu hissedersiniz derken hemen gerçeğe dönersiniz ki daha çok dibe batmamak için. aynaya her baktıkça ağlarsınız. telefonunuzu görmek istemezsiniz ama en çok ondadır gözünüz. kazağını, en çok sevdiğiniz eşyalarını yok edersiniz.

hayat durmuştur. napıyordur? üzgün müdür? düşünmüş müdür? muhtemelen rahatlamıştır. acı her yerinizdedir. aile bireyleriniz yardım etmeye çalışır. hayata döndürmek için uğraşırlar. bir süre sonra ki ne kadar zaman geçtiğini genelde bilmezsiniz. yıllar geçti sanarsınız ama bir bakarsınız daha kırkı çıkmamış. sessizce kendinize bakarsınız günlerce. ağlarsınız yataklar içinde. bağıra bağıra ağlarsınız. bir gün sakinleşirsiniz, uyuşursunuz. kendinizi yaşamın kollarına bırakırsınız.

derken sözlükte böyle bir başlık görürsünüz. yaşadıklarınızı üstün körü yazarken hatırlarsınız o felç günlerinizi. içinizde o korku tekrar belirir. gözleriniz her cümlede dolar. gözyaşınızı silersiniz. hepsi geçer yine.

yalana devam...
http://www.derindusunce.o...8/02/pt_askimiza-mola.jpg
dibe vurmaktır bir nevi. kişi kendini salarsa uzunca bir süre kendine gelemez. ama tam aksi kafasını toplar ve yeni bir sayfa açarsa çok uzun sürmeden atlatır bu durumu. mühim olan o esnada herkesin kendine verdiği değeri açığa çıkarmasıdır. * *
kendinizi de seversiniz, o öküzü de seversiniz, ne zaman unutursunuz? şimdilik hiçbir zaman gibi geliyor tam bir yıl olmasına rağmen...
biraz kendine yalan söylemek, sonra o yalanlara kendini inandırıp unutmaya çalışmakla atlatılabilir. ne kadar başarılı mı olur? evet genelde bir boka yaramaz.
paylaşılanlar ve önemseme derecesine göre süresi değişen depresyondur. bazen bir kaç gün sonra biter bir yük tür kişi için o ilişki.bazense yıllar gecer unutulmaz ve insanı bambaska bir hale sokar yepyeni bir kimlikle tanıştırır. depresyonun en temel nedeni alışkanlıkların tukenmesiyle gelen yalnızlık duygusudur. yok sayılma değersizleşme hissiyatı benliği kemirir durur.
Ne depresyonu yahu? Özgürsün artık. Sıkar, gerer ve yorar uzun süreli ilişki. Depresyon değil happy hours yaşanmalı sonunda.
kısa sürmeyendir, kimse kendini kandırmasın.
ve bitmeden, kurtulmadan da, sırf unutmak için yeni birini aramayın, onu da harcamayın. ayıp! çok ayıp ya!
ilişkiyi bitiren sen isen suçlulukarla,vicdan azaplarıyla, "Acaba bir şans daha versem ne olurdu?"tarzında cümlelerle insanın kendisiyle boğuştuğu durum.
ilaç bellidir. (bkz: yeni sevgili)
1.hafta: ilk zamanlar telefon elden dusmez.her an bir umut aranma sansi vardir diye dusunulur.eski anilara gomulup salya sumuk aglanir.eve koltiga gomulup uykusuz gecen gecelerle onu aklina en cok getiren sarkilar getirilir salya sumuk aglanir.
2.hafta: dokulen gozyaslari sisen gozler onsuz aslinda yasayabilecegi anlasilir kotu zamanlar akla gelir arkasindan kufredilir.aglama azalir yavas yavas gulmeye baslanir.Ama yanliz kalma istegi agir basar
3.hafta: gunduzleri normal hayata donulmustur.geceleri aklina gelmeye yine de devam eder bi burukluk olur
1.ay: artik ozgur oldugunun bilincindesindir kiskanclik kavga gurultu olmadan rahat rahat hayatin tadini cikarmaya baslamissindir.
3.ay: artik gecmise bakmayi birakmissindir.Yeni iliskileri dusunuyorsundur.
Son
yanınızda osuran, geyiren, balgamıyla sinek öldürmeye çalışan, teşekkür etme özürlü 'sevimli' öküzün artık ; 'mutlu ol sen her şey için teşekkürler, iyi günler' diyebilmesidir.
depresyondan ziyade alışmış olduğun birşeyin artık olmaması..yani boşluğa düşmek..tıpkı yıllarca sigara içip,onu bırakmak gibi.
her zaman yeni sevgiliyle geç(e)meyendir..
alışkanlıktandır geçer.
bazen de çok sevilip kavuşulamayan insandan uzak düşmenin sonucu olan depresyondur.
Alışkanlık, sevgi, aşk varsa zor atlatılır. O depresyonda beyin ya yenir ya da yanar. Günümüz insanları ilişkileri oyuncağa çevirdi. Eğer bir yola beraber çıktıysanız, ölene kadar gideceksiniz!
o kadar verdiğin emeğin boşa gitmesinden başka bir şey değildir. .
saçma salak yerlerde ara ara ağlamalara sebebiyet verir. birlikte gittiğiniz yerlere gitmemekte fayda var. ya da gözünüzün önüne gelirse aklınızı dağıtmaya çalışın.

damn !