ben neden uzun yazamıyorum? diye sorup duruyormuş millet kendine,birbirlerine felan...

neden yazamıyorsun ben sana bunların hepsini açıklayacağım ama öyle cevap vermek bu kadar basit değil önce bunu bil.

"ben neden uzun yazı yazamıyorum?" diye odun ateşinde kızaran az yağlı biftekler gibi haykırmanı; demek ki bu çocuk uzun yazı yazmak istiyor diye algılıyorum. ama sorun şu ki neden uzun yazı yazmak isteyesin!?

biliyorsun ki ülkemizde kitap okuma oranı felan düşük ben kendimi bildim bileli söylenir durur, bundan mütevellit senin yazacağın uzun yazılarda haliyle pek okunmayacaktır. ben uludağ sözlük kariyerimde envai uzun yazı yazdım, gördüm ki okunmuyor lan. hatta daha trajikomik şeylerle de karşılaştım. dangalağın teki bi başını okumuş bi sonunu okumuş, "vay bireder sen ne saçmalamışsın böyle" deyu çığırtmalara gark oluyor pm yollu.

demek ki neymiş uludağ sözlükte uzun yazılar okunmuyormuş. zaten bunu haftanın en beğenilen entryleri istatistiğine bakarak da anlayabilirsin. örneğin geçen haftanın en beğenilen entrysi boktan bir "bakınız" şeysi olduğu zamanlar sıklıkla yaşanıyor bu güruhta.

"yyhaaa bebeeem osssun baan istiyommm onlar okumassada oluyyy yhaaa" diyorsan ağzını yüzünü gözünü siktiğimin salağı, tamam amk sana nasıl uzun bir yazı yazılır anlatacağım.

1* mesela hikaye yazabilirsin... uydurma karakterleri hayal dünyanda ordan oraya sürükleyebilirsin. ben sıklıkla yazıyorum böyle hikayeler. birkaç tanesine bak fikir edin. bunu yazabilmek için biraz hayal dünyası ve yaratıcılık gerekli. bu yoksa olmaz şekerim.

(bkz: #17080473)

(bkz: #17070573)

2* klasik olan "bir konu seçip yazma" eylemini deneyebilirsin. yaratıcılık ve hayal dünyası gerekmez. eğlenceli bir üslup ve doğru tespitler yazının kesinlikle kalitesini belirleyecektir. amma ve lakin aslında hikaye yazmaktan daha zordur. yazı hali hazırda zaten uzun olduğundan okuması sıkıcı bir hal alabilir.

(bkz: #17123486)

(bkz: #17108257)

(bkz: #17060364)

(bkz: #17128648)

3* herhangi bir anını yada olayı anlatabilirsin. nispeten diğerlerinden daha kolay görünür ama bunu bile yapacak kapasitede olduğunu sanmıyorum sende "bebeeeem". şööyle bir bakıyorum da hiç anımı felan anlatmamışım herhalde yok lan. neyse sen yazacaksın işte ballandıra ballandıra anını uğraştırma beni.

şimdilik sen "dummy" olduğun için önüne 3 yol koydum uzun yazı yazabilmen için. hani bazı insanlar vardır, eline kalem kağıt aldığında yada klavyenin başına oturduğunda bir an da dökülür kelimeler, cümleler felan... tabi bu über seviyeye gelebilmen şuan imkansız göründüğünden bunu o seviyeye gelince konuşalım.

çevre dostu yeşil motorun squee

salyalarımla...