bugün

son zamanlarda pek bi revaçta olan kolye çeşididir.
özellikle ünlü baaağyanlarımız çocuklarının adını yazdırıp boyunlarında taşırlar.
herkeste bir örnek olan kolye.
bu kolyeyi tanıtalım önce;
geçmiş yıllarda köpekleri daha da sempatikleştirmek, adlarını herkesin kolayca seslenmesi için üretilmiştir. zamanla tikky,kokoş (her ne ise artık) kızlar için bir iki model olarak üretilmiştir. hatta en başta, ismin baş harfinden oluşan kolyeler piyasaya sunulmuştur.

küresel dünyada "sınırların aşılması" fikri kişiselleştirilerek, insanların özel hayatlarıyla ilgili sınırların da aşılmasına yönelik cihazlar, eşyalar üretime sunulmuştur. başarılı da olunmuştur açıkçası.

buna uygun olarak isim yazili kolye takan kizlar, tanışma faslını hızlandıran kızlardır. önceki yıllarda beğendikleri, merak ettikleri kızların isimlerini öğrenmek için binlerce takla atan erkeklerin işini kolaylaştırırlar.
her kızın standardizasyon sürecine girme işlemi için bir adım daha atılmıştır.

sözün özü; işin cılkı çıkmıştır artık.
Adını söylemeye üşenen insanların taktığı aksesuar bi bakıma tasma.
bir kızın ismini sormadan öğrenmek için faydalı bir şey bu. ama bir sakatlığı var. şimdi el yazısıyla yazılmış parlıyor ediyor. okuması zor. biraz gözleri kısıp da dikkali bakıyorsun kolyeye. sonra da kafayı kaldırıp kızın suratına bakıyorsun. kız "sapıııııııııııııııkkk!!!" diye bağırdı bağıracak. zannediyor ki göğüslerini hatim etmişsin. çok da iyi değil işin açığı.

ama kıvırma amaçlı da kullanılabilir.

-sapıııııııkk!!! göğüslerime ba-kı-yooooooooooooooo!!
+rahat ol bebeğim adını okuyodum ya.
(bkz: tasma)
anlam veremedigim aksesuar.

bir de sey var, tanimadiginiz bir kisi tasiyor ve ona adiyla hitap ediyorsaniz "aaaa münasebetsiz hıh" gibi burun kivirmalarla karsilasabilirsiniz. benim insanım böyle iste hem takar tasmasını, hem tutturmaz yularini. *
taşıyan kişiye taşıt görünümü verir.zira kolye plaka havasındadır.taşıyan kişiyi tanımasanızda ismiyle seslenebilme avantajı sağlamasına rağmen karşı tarafın 'nerden tanşıyoruz' sorusuyla dumura gelinir.mevzuyu anlatma çabalarına girip bokunu çıkartmaktansa ortamdan hızlıca uzaklaşılması daha orjinaldir.
(bkz: künye)
itici gelen kolye çeşididir.
tasma görevi gören kolyedir. ahmet gel olum kuçu kuçu şeklinde çağrılabilir kolye sahibi insan.
modası geçmiştir.
benim adım bu ya senin ki ne? demenin bir diğer yoludur.
yolda bunlardan takan biri varsa ve ben okumazsam rahat edemiyorum. sonra da "bu isim hiç yakışmıyor ki buna" diye düşünüyorum. gereksiz evet. kendini deşifre etme şekli bir nevi.
balık hafızası olanlar için hala bir çözümdür.
- (bkz: kimsin sen)
+ ay-şe-gul
(bkz: uzerinde isim yazmayan kolye)
rüküşlüğün ilk aşaması.