bugün

dolmuş şoförüne ya da bim kasiyerine 100 ya da 200 tl uzatmak, muhatabın ne olur ne olmaz güdüsüyle banknotu birkaç saniye muayene etnesi, bu sahneye tanık olan hassas, kırılgan, naif bünyenin sahtekar muamelesine tabi tutulduğunu duyumsaması, kırılması.
incelemekle kalsalar hadi neyse. nasanın ay taşlarına yaptığı analizleri 100 lük banknot üzerinde uygulayan bakkal teyzeye denk gelmişliğim vardır. Banknotu önce florasan lambaya sonra mavi sahte para ışığına tuttu yetmezmiş gibi bir de sahte parayı anlamaya yarayan özel sarı renkli fosforlu kaleme tuttu.( kalemin ne olduğunu sorduğumda bu cevabı verdi). neyse ki param bu zorlu testleri başarıyla atlatarak yüzümü çıkarmadı. şimdi kimbilir hangi hoyrat ellerde o 100 liram.
incinmek değilde parayı inceleyen cahili beklemek bence sorun hele kasiyerse bu daha sorun götünden bakar durur sende onun arkasından.
havaya tutup ışık altında inceleme gereği duyan saftrikler incittiği gibi itici olabilmektedir, insanlık namına belediye ekiplerine bildirilmelidir bu tipler.
Bizim bakkal'da yapıyor bunu, artık günde en fazla 20-TL lik banknot görmesinden midir, yoksa hala kafanın 90 lı yıllarda yaşamasından mı bilmiyorum.
çok hassas insanın işi. ayrıca madeni bir tl * nin bile sahtesinin piyasaya sürüldüğünü düşünürsek incelenmesi normaldir.

--spoiler--
bakkal amca beni ne kadar incilttiğinin örselediğinin farkında mısın ?
--spoiler--
insana 'potansiyel kalpazan' muamelesi yapılan durumdur. Gerçek parayı tek dokunuşta anlayan esnafa hayranım, diğerleri skim'de bile değil açıkçası.
bizim kasap yaptı geçen gün bana bunu. aldı yan yatırdı düz çevirdi ışığa tuttu derin oh çekti sonra. ne gördün peki dedim, bir sıkıntı yok dedi. lan altı üstü 100tl verdim arkadaş ki et alıyorum amk zaten 2 kg et alsan 50- 60 tutuyor. yani oraya elimdeki sahte parayı harcamaya gelmiş olma ihtimalim çok az ve sen beni 12 yıldır tanıyorsun veya ben öyle zannediyorum.
edit: imla.
insanın kendini sahtekar gibi hissetmesine neden olan davranıştır. aynaya bakıp gerçekten öyle mi görünüyorum tipimde bir sorun mu var diye düşünmenize neden olur.
bir dönem bakkal da çalışırken 50lik ve ğstğ gelen paraları inceliyordum.
müşteriler mahcup oluyordu ya mo ni fe güceniyorum oğlum bizde sahte çıkmaz diyorlardı.
ama neme lazım atalar boşa söylememiş: sen işini kış tut yaz çıkarsa bahtına.
Saçmadır. incinmeyin Allah aşkına. babam büfe işletiyor bende arada orada bulunuyorum yahu 2 kere sahte 100 tl'ye kandık e bir süre sonra insanın içindeki güven duygusu da bitiyor yani. bizde onun için öğrendiğimiz yöntemlerle parayı inceler, para üstünü öyle veririz. yani 100-200 TL'yi çöpe atmak kolay değil onun için incinmeniz gereksiz. he bir de sahte parayı alan taraf olun bakalım kim daha çok inciniyor.
incinmek yersizdir. esnaf adam tedbir almak durumundadır. ha gel gelelim bunu yapan esnaf her allahın günü uğradığınız, alış-veriş ettiğiniz esnaf ise durum başka tabii. fakat bu gibi durumlarda tanıdık esnafa mizahla yaklaşmak iş gören tutumlardandır. esnaf bey amca uzattığım banknotu incelerken "daha bu sabah bastım abi sabaha kadar uğraştım cabalama boşuna birebir" der gülerim ama bir ince bu şakanın götümde patlamasından korkmuyor da değilim hani. evet.
Dolmuşta yaşandığı vakit kıpkırmızı olmama yol açan durumdur efendim.

Lan yoksa dışarıdan dolandırıcının dik alası gibi mi görünuyorum diye Düşünürüm. Telefondan tipime falan bakarım. Şu sakallari kessem iyi olacak falan derken para üstü uzatılır.

işte bundan sonra yapılacak şey para üstünü incelemektir. Tüm kâğıt paralar için ayrı ayrı yaparak şoförün azına sicabilirsiniz.
bir ara bu olaya sitemim olmuştu. bakkalcıya 50 lira verdim havaya kaldırıp baktı. çok incindim ve para üstü verdiği metal paraları tek tek alıp havaya kaldırdım. amına koyum 1 liraya bakılır mı hiç. bakkalcı mal mal bana baktı . dedi ne yapıyorsun birader dedi.
dedim seni gıcık ediyorum abi, umarım başarılı oluyorumdur dedim. demir paraları masadan böyle sıyıra sıyıra alıp yukarı kaldırdım hep. adam pe subanallah deyip oturdu yerine. sonra çektim gittim amk. dondurma aldım köşeden.
at hırsızına benzendiğinin işaretidir.
eliyle iki dakikada anlayacağı taktiği öğretin de başkasına yapmasın pezemenk.
Aslında bunun olayı çok basittir. Verdiğiniz 100 lirayı makineye sokan inceleyen kasiyerin verdiği en anası skilmiş ve küçük para üstünü kendisine verip makineye sokmasını talep edersiniz. Mal mal yüzünüze bakarsa da "her şey karşılıklı" dersiniz olur biter.