bugün

uyku halindeyken yorganın yataktan yere düşmesidir. Uykulu olduğunuzdan yorganı yerden alıp tekrar üstününe örtmek sizi üşendirir. Fakat yapılmaz ise de, sabaha burun akıntısıyla uyanmak kaçınılmazdır.
soğuk havalarda, genel manada üşengeç bir insan için ölümdür..
yurt odasında olması tercih edilmeyen durumdur hele ki çok yağmurlu bir günse.
r.t.e nin başbakanlığını yaptığı ülkede 7 senedir ikamet etmekten daha korkunç olmayan hadisedir.
hayallenmeye sebep olabilir. açıkta kalmaması gereken yerleri koruyalım, korumayanları uyaralım.
ranzanın üst katında iken başınıza gelirse tehlikeli bir durumdur.
uyku semesi aşağı yılan gibi uzanıp almaya kalkarsınız ve kafa üstü çakılabilirsiniz.
aman deyim.
üşüyerek uyanma sebebidir. ayaklarınız buz gibi olur da uyanırsınız, uyku sersemi kısa süreli idrak sorunu yaşarsınız, kavrarsınız sonra, yorgan yok diye. ama bu durumda denmez, yorgan gitti kavga bitti diye.
bir yerlerin açıktan kalması sabah cezasının çekilmesidir, tuvvalete 15 dk. kalma süresi olara görülür...
kıçın açıkta kaldığı anın bu olması gerektiği durum.
tutulmalara, hastalıklara ve garip rüyalara sebebiyet verecek olan hadise
en kötüsü de yorgan tekrar çekilirken uykunun kaçmasına sebebiyet vermesidir.
uyuz olunası bir durumdur. uykunun ortasında kim yataktan uzanıp da o yorganı geri alacaktır?
alınmazsa ne gibi durumlarla karşılaşılacaktır?
kabuslara sebep olabilir *
ayrıca;

(bkz: uyurken kıçın açıkta kalması)
eğer düşen yukarıdaki ranzada yatan ablanızın yorganıysa korkuyla çığlık atmanıza neden olabilecek durum.*
yorganının yer çekimine karşı koyamamasından kaynaklı olaydır. hadi bunu yer çekimiyle falan açıklayabiliriz, peki yorganın boyunun enine, eninin boyuna dönmesini nasıl açıklayacağız? *
kaç gece ayaklarım buz kesmiş halde sıçradım yatağımdan, kaç gece kaçtı uykularım bu dönen yorganlar yüzünden.
çok kıl bir hadisedir. uyanıp, yorganın düştüğünü fark edip hala üstüne alamamak ise daha kıldır.
insanın uykusunu bozan bir kaç gerizekalı olaydan en kötüsü.birde uykudayken boxerın göğüs seviyesine kadar çıkma olayı vardır, çok sinir bozucudr.
uykunun en güzel bölümünde titremeyle uyanma halidir. ve onu yatağa çekerken oluşan o ağırlıktan dolayı, o debelenme, o boğuşma, o efor. eğer bir de takıntılıysanız benim gibi üst tarafı alt tarafı denk gelmeli illa diyerek karanlıkta el yordamıyla bunu düzeltme. sonrasın da kaldığın yerden devam, edebilirsen tabi.
kışın en sert zamanlarında bile uzun kollu bir giysi ile asla uyuyamayan bendeniz için şifayı kapma sebebidir. ayrıca, kalkıp yorganı alıp tekrar üstüne örtmektense şifayı kapmayı yeğleyecek kadar üşengeç olmanın zararlarından sadece birisidir.
içinde ben de varsam pek de sorun olmayan durumdur.
(bkz: her yol paris)
kabus görürken olabilecek bir durum. eğer sabaha kadar o yorgan yerdeyse heryerinizin tutulması kaçınılmazdır.
(bkz: yorgan pislendi)***
uyku arasında tepinmelerden kaynaklanan bir durum. üşümeyle uyanma, kalkıp yorganı tekrar örtünme, uykunun kaçmasına sebep olur.
(bkz: uyurken organın yere düşmesi)*
eğer benim gibi üşengeç bir insansanız onu sabaha kadar yerden almaz ve tabiri caizse götünüzü dondurursunuz..